"Dlouhodobě nepovažuju Cyrila Svobodu za lidovce. Jeho dlouhodobé názory a směřování neodpovídá politice lidovců a očekával bych, že už dávno nebude členem strany," řekl Hladík v České televizi.
Vedení lidovců se sejde v úterý. Svoboda řekl, že na jednání pozván nebyl, jeho spolustraníci mu nic nevytkli, ani s ním nemluvili. Dodal, že podle stranických stanov by měl být pozván k vysvětlení svých názorů. Až potom by mělo vedení strany hlasovat o vyloučení. Hladíkovu snahu vyloučit ho ze strany si vysvětluje snahou utéct od odpovědnosti za propad preferencí lidovců ke dvěma procentům vymýšlením pseudokauz.
To, že předsednictvo lidovců probere návrh na vyloučení Svobody v úterý dopoledne, potvrdil mluvčí KDU-ČSL Simon Dytrych. Do té doby lídři strany nechtějí věc komentovat. Záležitost pro ně ale není novinkou.
Svobodovi, který byl v letech 2001 až 2003 a také 2009 až 2010 předsedou KDU-ČSL a v minulosti zastával funkce ministrů vnitra a zahraničních věcí, vyčítá Hladík především názory, které považuje za proruské. Nelíbí se mu ani Svobodův rozhovor pro zpravodajský web Voice of Europe, který podle zjištění BIS provozovali proruští podnikatelé s cílem ovlivnit evropské volby. Webu, který česká vláda zařadila na sankční seznam, poskytli v minulosti rozhovory i někdejší přední čeští politici. Podle Hladíka si měl Svoboda předem zjistit pozadí fungování webu.
Svoboda řekl, že mu spolustraníci osobně nic nevyčetli. Spojování záměru s jeho rozhovorem pro web Voice of Europe lze proto podle něj brát jen jako spekulaci. Výroky Hladíka podle něj svědčí o úpadku KDU-ČSL.
Podle volebního modelu agentury Median z března a nedělního modelu agentury STEM by lidovci získali tři procenta hlasů. Pro vstup do sněmovny je stanovena hranice pěti procent.