Ministr chce odvolat šéfy soudu v Brně za insolvence

Domácí ČTK Domácí, ČTK
30. 9. 2011 15:41
Jde o předsedu Krajského soudu v Brně Jaromíra Pořízka a místopředsedu Jana Kozáka
Jiří Pospíšil.
Jiří Pospíšil. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) podal kárné žaloby na předsedu Krajského soudu v Brně Jaromíra Pořízka a místopředsedu Jana Kozáka.

Rozhodl se tak po výsledcích prověrky, kterou ministerstvo provedlo v létě. Kozák podle ní nerozděloval insolvenční řízení soudcům, kterým podle rozvrhu práce patřila.

Ukázalo se to u jednoho z největších krachů v Česku, řízení s OP Prostějov. V něm figuroval právě soudce Kozák. Podle České spořitelny bylo insolvenční řízení Kozákovi přiděleno v rozporu se zákonem o soudech a soudcích, což potvrdil i Vrchní soud v Olomouci.

Případy krachů firem, které přicházejí k soudům, se soudcům přidělují podle předem stanoveného harmonogramu. Tím se má například zajistit, aby nikdo z účastníků insolvenčního řízení, například ten, kdo chce firmu v problémech ovládnout, nemohl  dopředu vědět, kterému soudci případ bude dán na starost.

Hlavním důvodem prověrky, která probíhala od letošního června, byl fakt, že Krajský soud v Brně jako jediný soud v Česku nepřiděluje insolvenční návrhy automaticky. To představuje vyšší riziko účelové manipulace.

Pospíšil navrhuje Nejvyššímu správnímu soudu, aby soudce odvolal z funkce. Zároveň na něj podal trestní oznámení.

U krajského soudu přitom končí drtivá většina odvolání v insolvenčních procesech, slouží jako pojistka pro případ, kdyby soud nižší instance nerozhodl v souladu s insolvenčním zákonem, nebo jinak pochybil.

Pro Kozáka navrhuje Pospíšil odvolání z funkce místopředsedy soudu. Zároveň na něj ministerstvo podalo trestní oznámení pro trestný čin maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

Kozák podle Pospíšila významným způsobem porušil rozvrh práce u celkem 295 věcí. To mohlo mít závažné procesní důsledky.

Kozák vědomě lhal

Kozák navíc vědomě lhal - ministerstvu spravedlnosti i předsedovi soudu Pařízkovi tvrdil, že probíhá testování automatického přidělování věcí. To však nikdy neproběhlo. Na rok 2011 pak připravil znění rozvrhu práce, které nebylo v souladu se zákonem, protože umožňovalo změnu při rozdělování nápadu, aniž by došlo k zákonné změně rozvrhu práce.

K Pořízkovi byl Pospíšil mírnější. Navrhuje mu důtku za nezákonnou formulaci rozvrhu práce, která byla letos v červenci z podnětu ministerstva změněna.

Oběma kárnými žalobami se bude zabývat Nejvyšší správní soud. Předseda ani místopředseda brněnského krajského soudu zatím kárné žaloby neobdrželi. "Chtějí se nejprve seznámit s jejich obsahem, nastudovat si je a teprve následně se k nim případně vyjádří," uvedla mluvčí soudu Petra Lavická.

Nejvyšší správní soud již podle mluvčí Petry Lavické ve čtvrtek přijal kárnou žalobu na Kozáka. Žalobu na Pořízka zatím neobdržel.

 

Právě se děje

Další zprávy