Dvojvládí končí. Šéfem ústeckých žalobců bude Jakovec

Jiří Křivanec dle rozhodnutí ministra Pospíšila končí
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dvojvládí na Krajském státním zastupitelství v Ústí nad Labem skončilo. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) rozhodl, že šéfem ústeckých žalobců zůstane Jan Jakovec.

Oznámila to mluvčí ministerstva Tereza Palečková. Na zastupitelství více než půl roku působili v téže funkci dva muži - Jakovec a Jiří Křivanec.

Nejasná situace ohledně vedoucího státního zástupce vznikla po rozhodnutí pražského městského soudu, který zrušil odvolání Jakovce z roku 2008. Neřešil však postavení Křivance, který poté nastoupil na jeho pozici. Pospíšil dnes obnovil jednání o jeho jmenování a návrhu na jeho ustavení do funkce nevyhověl. Podle něj totiž nemohou ze zákona místo ústeckého šéfa žalobců zastávat dva lidé.

Kroky Křivance platí

"Tento stav mohl postupem času vést k destabilizaci až paralyzování nejen samotného krajského státního zastupitelství, ale též podřízených okresních státních zastupitelství, a ve svém důsledku mohl ohrozit fungování celé soustavy státních zastupitelství," uvedl ministr. Dodal, že jeho rozhodnutí platí až ode dneška. Veškeré Křivancovy kroky ve funkci zůstávají v platnosti.

Křivanec může proti Pospíšilovu postupu podat rozklad, který však nemá odkladný účinek. Zda to skutečně udělá, zatím neví. "Musím si rozhodnutí nejprve prostudovat. Hlavně, jak se vypořádalo se všemi mými námitkami," řekl. Dodal však, že bude situaci samozřejmě respektovat. Doposud rozhodovali na krajském státním zastupitelství Křivanec i Jakovec společně. Dohodli se na tom v březnu.

V roce 08 Pospíšil Jakovce sesadil

Jakovce sesadil Pospíšil z funkce v roce 2008 oficiálně kvůli rozporům s nadřízenými ve věcech, které se týkaly vedení státního zastupitelství. Po svém odvolání se Jakovec obrátil na Nejvyšší správní soud, který nařídil městskému soudu se věcí zabývat. Městský soud v Praze pak letos 31. ledna Jakovcovo odvolání zrušil.

Po Jakovcovi nastoupil v roce 2008 do čela ústeckých žalobců Křivanec. I toho však Pospíšil v únoru následujícího roku odvolal. Nelíbilo se mu, že zbavil funkce šéfa liberecké pobočky státního zastupitelství Adama Bašného. Křivanec svůj krok tehdy odůvodnil mimo jiné tím, že liberecký žalobce komentoval kauzu někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka. O čtyři měsíce později však Křivance vrátila tehdejší ministryně Daniela Kovářová do funkce zpět.

Poté, co počátkem roku vrátil soud na pozici krajského státního zástupce Jakovce, podal proti jeho rozhodnutí kasační stížnost pražský vrchní žalobce Vlastimil Rampula, na jehož návrh Kovářová Křivance znovujmenovala. Nejvyšší soud ji v srpnu zamítl. Pospíšil podle svých slov musel na tento krok počkat, aby mohl učinit své dnešní rozhodnutí.

Křeslo se již otřásá také pod Rampulou. Pospíšil ho v červenci odvolal z funkce. Rampula podle něj chyboval například tehdy, když vydal své podřízené "řádně neodůvodněný" pokyn, aby nepodávala odvolání v kauze tunelování Investiční a poštovní banky. Pospíšilovo rozhodnutí není pravomocné, proto zatím nebyl určen Rampulův nástupce. Rampula podal rozklad, o kterém ministr doposud nerozhodl. Pražský vrchní státní zástupce je podle svého dřívějšího vyjádření připraven se případně obrátit i na soud.

 

Právě se děje

Další zprávy