Pospíšil odmítl jmenovat šéfa soudu v Brně kvůli gangu

Michal Kalina
29. 9. 2011 13:55
Vítěz konkurzu Aleš Dufek měl spolupracovat s policisty podezřelými z vydírání podnikatelů
Dosluhující předsedkyně městského soudu odmítla jmenování svého nástupce podepsat.
Dosluhující předsedkyně městského soudu odmítla jmenování svého nástupce podepsat. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

ODS) se rozhodl nejmenovat nového předsedu Městského soudu v Brně, a to kvůli jeho možné spolupráci s tamním policejním gangem.

Podle ministrova náměstka prověřuje Aleše Dufka, který zvítězil v konkurzu na šéfa soudu, Vrchní státní zastupitelství pro podezření z přijetí úplatku.

Dufek měl nahradit Marcelu Komárkovou, která z funkce odchází. Rozhodnutí komise o svém nástupci odmítla podepsat s tím, že má k jeho osobě řadu připomínek.

"Dala jsem celou věc ministrovi k prostudování s tím, že jsem mu doporučila na místo předsedy městského soudu jmenovat druhého v pořadí vybraného kandidáta," uvedla již dříve soudkyně.

Podle ní Dufek podnikal v hazardu a také se údajně hanlivě vyjádřil o romské oběti znásilnění.

Gang v čele se zavražděným Michalem Toflem tvořilo šesti brněnských expolicistů, kteří měli vydírat podnikatele. Členové skupiny podle policie na podnikatele uměle vytvářeli kauzy a pak trestní stíhání za úplatky zastavovali.

Skupina prý vydírala podnikatele v letech 1998 až 2010. Kriminalisté evidují dosud 17 případů. Hovoří se o škodě kolem 12 milionů korun. Policejní experti však již dříve uvedli, že počet kauz i škoda mohou být mnohem vyšší.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy