Pospíšil odmítl jmenovat šéfa soudu v Brně kvůli gangu

Michal Kalina
29. 9. 2011 13:55
Vítěz konkurzu Aleš Dufek měl spolupracovat s policisty podezřelými z vydírání podnikatelů
Dosluhující předsedkyně městského soudu odmítla jmenování svého nástupce podepsat.
Dosluhující předsedkyně městského soudu odmítla jmenování svého nástupce podepsat. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

ODS) se rozhodl nejmenovat nového předsedu Městského soudu v Brně, a to kvůli jeho možné spolupráci s tamním policejním gangem.

Podle ministrova náměstka prověřuje Aleše Dufka, který zvítězil v konkurzu na šéfa soudu, Vrchní státní zastupitelství pro podezření z přijetí úplatku.

Dufek měl nahradit Marcelu Komárkovou, která z funkce odchází. Rozhodnutí komise o svém nástupci odmítla podepsat s tím, že má k jeho osobě řadu připomínek.

"Dala jsem celou věc ministrovi k prostudování s tím, že jsem mu doporučila na místo předsedy městského soudu jmenovat druhého v pořadí vybraného kandidáta," uvedla již dříve soudkyně.

Podle ní Dufek podnikal v hazardu a také se údajně hanlivě vyjádřil o romské oběti znásilnění.

Gang v čele se zavražděným Michalem Toflem tvořilo šesti brněnských expolicistů, kteří měli vydírat podnikatele. Členové skupiny podle policie na podnikatele uměle vytvářeli kauzy a pak trestní stíhání za úplatky zastavovali.

Skupina prý vydírala podnikatele v letech 1998 až 2010. Kriminalisté evidují dosud 17 případů. Hovoří se o škodě kolem 12 milionů korun. Policejní experti však již dříve uvedli, že počet kauz i škoda mohou být mnohem vyšší.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy