Praha - Na půdě Senátu se od dopoledne diskutuje o motivech, okolnostech i důsledcích novoroční amnestie prezidenta republiky Václava Klause.
Veřejné slyšení by mělo vyústit ve změnu ústavy. Část senátorů chce, aby již prezident v budoucnu nemohl zastavovat trestní stíhání.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) na to řekl, že kvůli amnestii není potřeba ústavu měnit.
"A to ani v případě zastavení trestních stíhání. Já jsem ale pouhý ministr, rozhodne sněmovna a Senát," prohlásil Blažek.
Během svého projevu na půdě Senátu ministr spravedlnosti také řekl, že amnestie nikomu život nezničila.
"Prohlášení, že je amnestie nemorální, zní krásně. Když budete volat po morálce, tak si přečtěte vnitřní řád SS. Tolik morálky jako tam už nikde jinde neuvidíte," dodal Blažek.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman po něm řekl, že Klausův pardon zastaví nejméně 327 kauz.
Stopnutí velkých hospodářských kauz se nelíbí žalobcům, podle kterých je v rozporu nejen s ústavou, ale i Listinou lidských práv a svobod. A to proto, že poškození nyní budou mít kvůli amnestii velmi ztížené šance získat své peníze zpět.
Klaus kritiku opakovaně odmítal. "Já bych tu amnestii i přes ten neuvěřitelný šum v médiích, který nastal, udělal znovu opravdu stejným způsobem," řekl ve středu Klaus. Nikdo z Hradu se ale veřejného slyšení nezúčastní. Všichni se omluvili.
Senátoři se obrátili na Ústavní soud
Část senátorů se už obrátila na Ústavní soud s žádostí, aby nejspornější část amnestie byla zrušena.
Projděte si fotogalerii z veřejného slyšení v Senátu:
"Myslíme to vážně," reagoval senátor Miroslav Antl (za ČSSD) na středeční Klausovo prohlášení, v němž amnestii obhajoval a debatu v Senátu označil za směšnou.
Toto vyjádření se dotklo i 1. místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové. "Senát je ústavní instituce stejně jako prezident a myslím, že by prezident Klaus měl tuto instituci respektovat. Jeho prohlášení je podrýváním českého ústavního systému."
Na začátku veřejného slyšení ústavní soudce Jan Musil řekl, že stát je povinen trestat všechny spáchané trestné činy.
"Je samozřejmé, že nikdy nedojde k tomu, že úplně všechny trestné činy budou stíhány. Veřejnost chápe, že nikdy nedojde k tomu, že bude stíháno sto procent činů. S čím se ale veřejnost těžko smiřuje, když někdo do trestního stíhání účelově zasahuje," prohlásil Musil.
Expert na ústavní právo a děkan Právnické fakulty UK Aleš Gerloch rozsáhle mluvil o tom, jestli je vyhlášení amnestie zákonem. "Rozhodnutí prezidenta republiky má specifický charakter, ale podle mě se jedná o právní předpis," řekl nakonec Gerloch.
Žaloba na Klause za velezradu
Akce se v Senátu koná v době, kdy se sbírají podpisy pro ústavní žalobu na Klause pro velezradu. Podle posledních informací ji podepsalo 18 senátorů. Zatím tak chybí ještě deset podpisů.
Žalobu podporuje také více než 70 tisíc lidí, kteří se podepsali pod petici. A 7. března, tedy před nástupem nového prezidenta Miloše Zemana, by se kvůli ní měla také konat mimořádná schůze Senátu.
Co říkáte na amnestii prezidenta? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.