Klausova amnestie zastavila 327 kauz, řekl šéf žalobců

Radek Nohl Radek Nohl
21. 2. 2013 15:38
Celkem v 18 případech jde o velké hospodářské kauzy, v nichž jde o miliardové škody
Pavel Zeman.
Pavel Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Novoroční amnestie Václava Klause utnula vyšetřování u celkem 327 kauz. Během veřejného slyšení v Senátu to řekl šéf žalobců Zeman.

A podle jeho údajů bude trestní stíhání zastaveno u celkem 331 obviněných.

"Tato statistika není konečná, už se ale nebude jednat o takto velký počet. Přibude možná ještě několik desítek případů," řekl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Zastavení trestního stíhání se týká také 18 velkých hospodářských kauz. které dozorovaly obě vrchní státní zastupitelství, a v nichž se jedná i o škody převyšující jednu miliardu korun.

Ministr: Já bych ústavu neměnil

Podle Zemanovy statistiky bude kvůli Klausovu pardonu zastaveno 192 věcí, které leží u okresních státních zastupitelství a devět, jejž dozorují krajská státní zastupitelství.

Václav Klaus.
Václav Klaus. | Foto: Ludvík Hradilek

Před okresními, krajskými nebo vrchními soudy je pak 126 případů, na něž dopadne novoroční amnestie prezidenta republiky.

Soudy zatím již zastavily vyšetřování například v kauze Union banky, firem Bena a Tukový průmysl, společnosti Progres Invest, soudce Jiřího Berky, nevýhodného pronájmu Českého domu v Moskvě nebo fondu Trend.

"Žalobci v těch kauzách podali stížnost, v případě H-Systému bylo podáno dovolání," prohlásil Zeman.

Projděte si fotogalerii z veřejného slyšení v Senátu:

Část senátorů chce, aby již prezident v budoucnu nemohl zastavovat trestní stíhání. Ministr spraveldnosti Pavel Blažek ale ve čtvrtek během slyšení řekl, že kvůli amnestii není nutné měnit ústavu.

Stopnutí velkých hospodářských kauz se nelíbí třeba i žalobcům, podle kterých je v rozporu nejen s ústavou, ale i Listinou lidských práv a svobod. A to proto, že poškození nyní budou mít kvůli amnestii velmi ztížené šance získat své peníze zpět.

Co říkáte na amnestii prezidenta? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy