Klausova amnestie zastavila 327 kauz, řekl šéf žalobců

Radek Nohl Radek Nohl
21. 2. 2013 15:38
Celkem v 18 případech jde o velké hospodářské kauzy, v nichž jde o miliardové škody
Pavel Zeman.
Pavel Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Novoroční amnestie Václava Klause utnula vyšetřování u celkem 327 kauz. Během veřejného slyšení v Senátu to řekl šéf žalobců Zeman.

A podle jeho údajů bude trestní stíhání zastaveno u celkem 331 obviněných.

"Tato statistika není konečná, už se ale nebude jednat o takto velký počet. Přibude možná ještě několik desítek případů," řekl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Zastavení trestního stíhání se týká také 18 velkých hospodářských kauz. které dozorovaly obě vrchní státní zastupitelství, a v nichž se jedná i o škody převyšující jednu miliardu korun.

Ministr: Já bych ústavu neměnil

Podle Zemanovy statistiky bude kvůli Klausovu pardonu zastaveno 192 věcí, které leží u okresních státních zastupitelství a devět, jejž dozorují krajská státní zastupitelství.

Václav Klaus.
Václav Klaus. | Foto: Ludvík Hradilek

Před okresními, krajskými nebo vrchními soudy je pak 126 případů, na něž dopadne novoroční amnestie prezidenta republiky.

Soudy zatím již zastavily vyšetřování například v kauze Union banky, firem Bena a Tukový průmysl, společnosti Progres Invest, soudce Jiřího Berky, nevýhodného pronájmu Českého domu v Moskvě nebo fondu Trend.

"Žalobci v těch kauzách podali stížnost, v případě H-Systému bylo podáno dovolání," prohlásil Zeman.

Projděte si fotogalerii z veřejného slyšení v Senátu:

Část senátorů chce, aby již prezident v budoucnu nemohl zastavovat trestní stíhání. Ministr spraveldnosti Pavel Blažek ale ve čtvrtek během slyšení řekl, že kvůli amnestii není nutné měnit ústavu.

Stopnutí velkých hospodářských kauz se nelíbí třeba i žalobcům, podle kterých je v rozporu nejen s ústavou, ale i Listinou lidských práv a svobod. A to proto, že poškození nyní budou mít kvůli amnestii velmi ztížené šance získat své peníze zpět.

Co říkáte na amnestii prezidenta? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy