Ministerstvo školství ukázalo nový maturitní web

Vendula Křížová
23. 10. 2008 17:20
Liška by chtěl notebooky pro všechny učitele
Naopak ministrovi Liškovi se ve školce na Brechtově náramně líbilo. Od paní ředitelky Ivany Horké dostal čepici, jakou má každý žáček této školky, aby se na zahradě nebo na výletě neztratil.
Naopak ministrovi Liškovi se ve školce na Brechtově náramně líbilo. Od paní ředitelky Ivany Horké dostal čepici, jakou má každý žáček této školky, aby se na zahradě nebo na výletě neztratil. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministr školství dnes představil webové stránky zaměřené na novou maturitu.

Obsahovat by měl všechny dostupné informace o její podobě ale také například zkušební testy.

Start nového modelu maturit je naplánován na rok 2010, plná verze státních maturit by měla proběhnout o dva roky později.

Webová stránka, jejíž rozjezd měl na starosti CERMAT, tedy ministerstvem řízená organizace odpovědná za novou podobu maturit, stál 350 tisíc korun. Roční provoz pak vyjde na dalších 200 tisíc.

Padesátkrát www

Za webové prezentace však ministerstvo ročně utratí mnohem více peněz. Celkově totiž ministerstvo či jím přímo řízené organizace spravuje přes padesát webových stránek a k tomu tři informační portály - edu.cz, rvp.cz a infoabsolvent.cz.

S většinou je ministr Liška spokojen. Některé ale bude rušit, protože nesplňují požadavky.

"Mezi takové stránky patří třeba oprávněně kritizovaný portál www.edu.cz," uvedl ministr.

Školský informační portál, jak se tato stránka oficiálně jmenuje, se přitom buduje už od roku 2001 a celkově do něj ministři školství investovali přes 30 milionů korun.

Školský portál

Nahradit by jej měl jiný, lepší, obsažnější a kvalitnější Školský portál. Resort školství na to má vyčleněno přibližně 15 milionů korun.

Jaké další webové stránky se bude zrušit a kolik peněz se za to ušetří, nemá ministerstvo v tuto chvíli jasno. "Zatím máme jenom koncepci, tedy myšlenku, jak chceme, aby to na konci vypadalo," říká náměstek ministra pro oblast informatiky Jan Kocourek.

Nová koncepce rozvoje informačních a komunikačních technologií ve vzdělávání, kterou minulý týden schválila vláda, pak kromě webových prezentací počítá s investicemi do internetového připojení.

Každý učitel s notebookem

Ministr by také uvítal, kdyby se podařilo získat pro učitele notebooky. "Pokusíme se vyjednat se soukromým sektorem podmínky, za jakých by byl nákup notebooku reálný," uvedl.

Plánuje také metodickou podporu pedagogů při práci s informačními a komunikačními technologiemi a jejich další vzdělávání.

Ministerstvo plánuje, že by ze státního rozpočtu na aktivity v následujících letech mělo plynout asi 600 milionů korun. Z Evropské unie by školy měly získat zhruba 1,5 miliardy.

Další miliardu budou muset školy a jejich zřizovatelé najít ve vlastních rozpočtech.

Dříve rozvoj ICT ve školách financoval projekt Státní informační politiky ve vzdělávání, který skončil v roce 2006. Jeho součástí byl také problematický projekt Internet do škol. Liška dnes podotkl, že podobnou "megalomanskou akci" rozhodně nechystá.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň z pětibodové škály, znamená značné nebezpečí. Za posledních 24 hodin připadlo 25 centimetrů sněhu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy