Vláda schválila miliardy na počítače do škol

Vendula Křížová
15. 10. 2008 14:50
Většinu ale zaplatí EU nebo samotné školy
V počítačové gramotnosti děti v Česku zaostávají
V počítačové gramotnosti děti v Česku zaostávají | Foto: Dell

Praha - Vláda schválila plán ministra školství, který chce v letech 2009 až 2013 investovat tři miliardy korun do rozvoje informačních a komunikačních technologií ve školách.  

Už od příštího roku by měly mít střední a základní školy v Česku snažší přístup například připojení na internet.

"Hlavní smysl té části koncepce, která se týká přímo internetu, je podpořit zejména malé školy, kde internet dosud nemají, nebo kde disponují jen na dnešní poměry pomalým připojením. Ostatní školy mohou ze strany ministerstva i nadále počítat s příspěvkem, nikoli však hrazením připojení v plné výši," vysvětluje ministr Liška.

Investovat se ale bude i do nákupu nových počítačů nebo do školení učitelů. Ti by se měli naučit pracovat s moderními technologiemi a interaktivními výukovými progamy, které využijí v rámcových vzdělávacíh programech, na které školy postupně přecházejí.

Finance chce ministerstvo čerpat z evropských zdrojů, ale především počítá se spoluúčastí škol nebo jejich zřizovatelů.

Bez sítě nejsi nic

Podle ministerstva Česko v počítačových technologiích zaostává.

"Dovednosti v oblasti informačních technologií budou naprosto klíčové pro konkurenceschopnost absolventů středního a vysokoškolského vzdělání, ale i pro samotné učitele," prohlásil ministr školství Ondřej Liška.

Jeho plán poukazuje hned na několik oblastí, které by se měly podpořit.

Kromě připojení k internetu a již zmiňovaného nákupu techniky plánuje Liška peníze investovat i do výroby informačního systému STEP o stavu přihlášek, přijetí a nepřijetí žáka, pořadí žáků, naplněnosti jednotlivých škol atd.

Má vzniknout proto, aby středním školám ulehčil zvládnout nápor přihlášek. Ty si totiž žáci od letošního roku mohou podat až tři. "Ředitelům škol může tento systém usnadnit práci. Konečně budou mít perfektní přehled, kdo k nim na začátku nového školního roku nastoupí," říká ministr Liška. 

Co zaplatí Brusel

Z celkové částky tří miliard chce ministerstvo dát ze své kapsy něco přes půl miliardy, z evropských fondů by měla přijít miliarda a půl, zbytek pak budou muset doplatit samotné školy.

Ministr Liška při vítání prvňáčků
Ministr Liška při vítání prvňáčků | Foto: Ondřej Besperát

Pokus o rozsáhlé připojení škol k internetu přichází do škol už podruhé.

Ten první skončil před několika lety velkou kritikou a vyšetřováním zakázky, která měla počítače a internet do škol zajistit.

V akci zvané Internet do škol dostaly školy zhruba 26 000 počítačů, avšak slíbenou techniku získala jen část z nich.

Nejvyšší kontrolní úřad později zjistil, že ministerstvo školství při tom promrhalo 884 milionů korun, porušilo zákon a uzavíralo smlouvy nevýhodné pro stát.  

 

Právě se děje

před 33 minutami

Furch se vrací do KHL, bude chytat za Dinamo Minsk

Český hokejový brankář Dominik Furch se po sezoně strávené ve švédském Örebru vrací do Kontinentální ligy, kde uzavřel roční smlouvu s Dinamem Minsk. Dohodu, o které minulý týden informovala ruská média, potvrdil běloruský účastník KHL na svém webu.

Třicetiletý Furch působil v KHL už v letech 2015 až 2019, nejdříve chytal tři sezony za Omsk a potom rok za Čerepovec. Účastník dvou mistrovství světa a olympijských her v Pchjongčchangu odešel do Ruska z mateřské Slavie.

V uplynulé sezoně Furch odchytal ve švédské lize za Örebro 46 zápasů s průměrem 2,26 obdržené branky, úspěšností zákroků 91,77 procenta a čtyřikrát udržel čisté konto.

V KHL odchytal Furch včetně play off 234 utkání s průměrem 2,12 obdrženého gólu na utkání, s úspěšností 92,4 procenta a dvacetkrát si připsal nulu. V extralize absolvoval 237 utkání a v reprezentaci má na kontě 29 duelů

před 55 minutami

ÚOHS zakázal uzavřít smlouvu na metro D, prověří vypsání tendru

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal pražskému dopravnímu podniku předběžným opatřením uzavřít smlouvu s vítězem veřejné zakázky na vybudování prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu. Zákaz platí, než úřad posoudí, zda byla veřejná zakázka vypsána v souladu se zákonem. Na předběžné opatření upozornil server Seznam Zprávy, vydání následně potvrdila mluvčí úřadu Milena Marešová.

"Úřad vydal předběžné opatření včera (ve čtvrtek), dnes bylo doručeno účastníkům řízení. Správní řízení jsme zahájili na návrh společnosti Eurovia, která podala návrh na přezkoumání postupu zadavatele. Předběžné opatření zakazuje uzavřít smlouvu s vybraným dodavatelem do doby, než správní řízení skončí. V opačném případě by nebylo možné uložit nápravné opatření v případě, že úřad zjistí pochybení," uvedla Marešová.

Zakázku na výstavbu prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu vyhlásil pražský dopravní podnik a její hodnota přesahuje deset miliard korun.

před 56 minutami

Hokejový obránce Šulák posílil Kärpät Oulu

Český hokejový obránce Libor Šulák se stěhuje z celku KooKoo Kouvola do Kärpätu Oulu. Šestadvacetiletý odchovanec Pelhřimova uzavřel s nejlepším týmem uplynulého ročníku finské nejvyšší soutěže, nedohraného kvůli pandemii koronaviru, roční smlouvu.

Šulák by měl pomoci nahradit v Oulu mezeru po odchodu krajana Jakuba Krejčíka, který byl s 30 body z 44 utkání nejproduktivnějším obráncem Kärpätu. Přestoupil do Jokeritu Helsinky do Kontinentální ligy.

Ve Finsku Šulák obleče dres třetího klubu. V ročníku 2017/18 byl zapůjčen z Detroitu do Pelicans Lahti a v druhé polovině loňského roku zamířil po konci angažmá v Čerepovci v KHL do Kouvoly. V jejím dresu si připsal v 31 duelech 16 bodů za sedm branek a devět asistencí.

před 1 hodinou

Sparta prodloužila smlouvu s brankářem Hečou do roku 2023

Fotbalová Sparta si pojistila služby brankářské jedničky Milana Heči. Devětadvacetiletý gólman prodloužil s Pražany smlouvu až do roku 2023, původní kontrakt mu měl vypršet příští léto. Letenští o tom informovali na svém webu.

"Přišel jsem s tím, abych něco odchytal a pomohl nějak týmu. To se mi zatím daří. Vyvíjí se to z mého osobního pohledu tak, jak jsem si představoval," uvedl Heča.

Do Sparty přestoupil předloni v létě ze Slovácka. V první sezoně na Letné plnil roli náhradníka za Florinem Nitou, v tomto ročníku se stal týmovou jedničkou. Ve středu se Spartou vyhrál domácí pohár MOL Cup po finálovém vítězství 2:1 v Liberci. V lize má na kontě 162 zápasů.

Další zprávy