Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) rozšíří svůj protikorupční program, který má bránit korupčnímu jednání uvnitř ministerstva. Resort tím reaguje na požadavky vzešlé z červnového vládního nařízení.
Program mimo jiné zavádí funkci tzv. prošetřovatele, který přijímá oznámení a prošetřuje v nich obsažená podezření. MPO to oznámilo v tiskové zprávě s tím, že je prvním resortem, který opatření zavádí. Stanoviska dalších ministerstev zjišťujeme.
Podezření na korupci může podat kdokoli
Přijatá opatření se mají nově vztahovat i na všechny podřízené organizace a státní podniky v působnosti MPO. Program podrobněji upravuje i problematiku "whistleblowingu". Podle ministerstva může podezření na korupční jednání podat jakýkoliv občan, a to i anonymně.
K oznámení slouží protikorupční e-mail [email protected] a schránka na listinná podání v sídle ministerstva. Nově mohou upozorňovat na korupci anonymně i zaměstnanci ministerstva formou anonymního formuláře.
Letos přišlo na protikorupční e-mail pouze 11 zpráv a ani jedna se netýkala korupčního jednání, uvedlo MPO.
Vláda v červnu schválila nařízení související se služebním zákonem, podle kterého budou moci úředníci nahlásit korupci ve státní správě, aniž by se tím vystavovali šikaně nebo represím.
Nařízení o nahlašování podezření ze spáchání protiprávního jednání ve státní službě počítá s tím, že oznámení kupříkladu o podezření na korupci bude na každém úřadě přijímat speciální zaměstnanec, který bude tyto případy prošetřovat a měl by zachovat anonymitu oznamovatele.