Šéf firmy z kauzy pošta: Po divných mailech jsme vycouvali

Vojtěch Blažek
18. 8. 2015 18:55
V údajné korupční kauze kolem České pošty figuruje i firma Alkom, která poště hlídá pobočky. Majitel Václav Růžička v rozhovoru vysvětluje, proč jej vnitro označuje za hybatele příběhu.
Václav Růžička, předseda představenstva firmy Alkom Security
Václav Růžička, předseda představenstva firmy Alkom Security | Foto: www.alkom.cz

Praha - Jeho firma už od roku 1991 střeží pobočky České pošty. Václava Růžičku zároveň ministerstvo vnitra zmiňuje jako hybatele kauzy kolem údajných úplatků ve státním podniku.

Jde v ní o podezření, že podnikatel Lukáš Čadek dostal nabídku na vyřešení obchodní sporu s poštou – výměnou za třímilionový úplatek.

Ministerstvo vnitra tvrdí, že v pozadí je právě Růžička a jeho firma Alkom, jejíž služby jsou předražené. A protože ji ohrožuje nedávno vypsaný tendr na zabezpečení pošt, snaží se na poštách udržet všemi prostředky. Třeba i za cenu zveřejněných mailů mezi prostředníkem z ČSSD Kamilem Chocem a podnikatelem Čadkem, v nichž se píše o tom, že dva miliony z úplatků odejdou do ČSSD a milion přímo sociálnědemokratickému ministru Milanu Chovancovi.

Ministr kvůli tomu podal už v červnu trestní oznámení, jakmile se mu doneslo, že ho někdo zmiňuje v souvislosti s korupcí. "Nemáme s tím případem nic společného," ujišťuje v rozhovoru šéf firmy Alkom Václav Růžička.

Co máte společného s případem podnikatele Čadka a údajnými úplatky na České poště?

Absolutně nic.

Podnikatele Čadka znáte?

Znám. Když vyšel článek v Hospodářských novinách o jeho sporu s poštou, tak jsem se s ním zkontakoval. Vyslechl jsem jeho životní příběh a snažil se mu nějak poradit. V jisté fázi se seznámil i s naším právníkem panem Kašem. Uvažovali jsme třeba i o nějakém odkoupení pohledávky, kterou má za Českou poštou. Ale to nakonec právník nedoporučil.

Jako že vy byste odkoupili 27milionovou pohledávku pana Čadka, která podle něj vznikla tak, že pošta odstoupila od dohodnutého obchodu a jemu zbylo zboží, na které si musel půjčit?

Ano, protože pošta je nám dlouhodobě partnerem, který neplní naše smluvní vztahy a generuje škody. Je to dlouhodobý boj proti naší společnosti.

Takže by pro vás ta pohledávka znamenala munici pro boj s poštou? A třeba i pro prodloužení zakázek, které pro poštu děláte?

Byla to úvaha právníka, jak pomoci panu Čadkovi. Nic víc, nic míň.

A vy byste tu pohledávku nevyužil?

Jelikož i my uplatňujeme po poště některé pohledávky, jako jsou neplacení některých služeb, smluvní pokuty za závažné porušení smluv a podobně, tak i pro nás by to možná bylo řešení. Ale spíš bych zdůraznil ten lidský moment příběhu pana Čadka, a že jsem pochopil, jak se pošta k němu chová.

Do té doby jste pana Čadka neznal?

Do té doby ne.

A o jeho sporu jste před tím slyšel?

Ne, dočetl jsem se o něm až v tom článku v Hospodářských novinách začátkem června.

Jak jste mu tedy pomohl?

Nedopadlo to nijak, protože v jeden moment poslal našemu právníkovi panu Kašovi, což je člověk, který nám zprostředkoval i čtyři schůzky s panem Chovancem, protože oba jsou z Plzně, nějaké divné maily. Pan Kaše tyhle maily hned předal panu Chovancovi a tím to pro nás skončilo.

Mám to chápat tak, že jste si řekli: Pozor, tohle smrdí?

Řekli jsme si, že jsou kolem toho divné záležitosti.

Proč pan Čadek využil ke kontaktování ministra vašeho právníka? Nebo to bylo s vaším vědomím?

Snažili jsme se mu pomoci, v rámci čehož jsme zvažovali například i ten odkup pohledávek. Součástí jednání byly i tyto e-maily, které náš právník vyhodnotil, že s tím nechceme mít nic společného, a tak je předal panu Chovancovi.

Dával jste panu Čadkovi nějaké peníze?

Ne, ode mě ani od Alkomu žádné peníze nedostal.

Vnitro říká, že jste tuhle kauzu rozdmýchal právě vy – aby vaše firma měla lepší pozici v aktuálním v tendru, v němž vám jde o to, abyste si udrželi zakázku na střežení všech pošt v zemi.

To je absolutní nesmysl. Výběrové řízení bylo vyhlášené až 10. července, tedy až tři neděle po nějakých akcích s e-maily a nahrávkami. Za druhé  mám už dva roky na poště velice dobré smlouvy. Za další – velice pečlivě se připravujeme na výběrové řízení a věříme si, že pozici obhájíme. I proto, že jsme za deset let zlevnili služby o desítky procent. A že máme know-how, protože celé technické zabezpečení České pošty vytváříme už od roku 1991.

Co vlastně pro poštu děláte?

Projektujeme technické zabezpečení, koordinujeme asi deset dodavatelů v regionech, centrálně monitorujeme všechny signály z pošt, řešíme přepadení a vloupání pošt a vyvíjíme technická řešení, aby naše služby nebyly drahé. Například místo ústředen za 50 tisíc jsme vyvinuli zařízení do počítače – malou krabičku za pět tisíc korun, která nahradí drahé zabezpečovací zařízení na 1000 malých poštách. Pracovnice pošty ji používají pro přivolání pomoci.

Podle vnitra jsou vaše služby předražené.

Řeknu vám to úplně přesně: ziskovost na montážích zařízení je 2,5 procenta a ziskovost monitoringu pošt a trvalých služeb asi sedm až osm procent. Takže obrat prací pro poštu je asi 75 milionů ročně. Pošta platila v roce 2001 celkem 1300 korun za služby pro jednu poštu, dnes 550 korun. Takže jsme drazí?

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Při rozsáhlém požáru autovrakoviště v Ostravě-Vítkovicích, který od rána likvidují hasiči, platí už třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje podle posledních informací 21 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhá také vrtulník policie s bambivakem. Řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

"Vyhlásili jsme třetí stupeň. V praxi to znamená, že na místě je víc než 11 jednotek. Kolik jich máme momentálně, ale přesně nedokážu říct," řekl Popp. Velitel čety moravskoslezských hasičů Jakub Kozák uvedl na twitteru, že na místě je 21 jednotek. Popp dodal, že z Brna kolem 10:00 dorazil policejní vrtulník, který hasí s pomocí bambivaku. Jeho plnění zajišťují hasiči přímo v areálu.

Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní podle policie nezranil. Informaci o případných zraněných nemají ani hasiči.

Hoří v areálu společnosti SPV Recycling, která se zabývá ekologickou likvidací vozidel. Její ředitel Jiří Šašek to potvrdil. "Jsme momentálně uprostřed zásahu," řekl lakonicky s tím, že společnost se vyjádří později během dneška nebo v úterý.

Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli. "Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Reprezentační asistent Galásek bude působit v Baníku Ostrava

Fotbalisty Ostravy povede i v příští sezoně trenér Ondřej Smetana. Jeho novým spolupracovníkem se vedle Jana Baránka mladšího stává reprezentační asistent Tomáš Galásek, který přichází z Norimberku. V realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Smetana s Daňkem a Baránkem vedli mužstvo po únorovém odvolání Luboše Kozla. "Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Alois Grussmann. "Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci."

před 34 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy