Ministerstvo financí chce zmrazit platy ústavních činitelů, oznámil Babiš

Domácí ČTK Domácí, ČTK
27. 9. 2020 18:33
Ministerstvo financí přichází s návrhem, aby byly zmraženy na léta 2021 a 2022 platy ústavních činitelů. Podle premiéra Andreje Babiše, který s tímto oznámením přišel, by se ušetřené peníze použily na platy zaměstnanců v sociální oblasti. Vláda vedená hnutím ANO přitom odmítla v poslední době hned několik návrhů jiných stran, které navrhovaly zmražení či snížení platů ústavních činitelů.
Týden před volbami oznámil Andrej Babiš úmysl ministerstva financí zmrazit platy ústavních činitelů.
Týden před volbami oznámil Andrej Babiš úmysl ministerstva financí zmrazit platy ústavních činitelů. | Foto: Economia

Týden před krajskými a senátními volbami oznámil na sociálních sítích předseda ANO a premiér Andrej Babiš, že ministerstvo financí - vedené zástupkyní ANO Alenou Schillerovou - chce zmrazit platy ústavních činitelů na roky 2021 a 2022.

Babiš v neděli uvedl, že by se peníze, které stát ušetří zmrazením platů ústavních činitelů, měly použít na přidání zaměstnancům v sociálních službách. Podle něj by si měli polepšit o deset procent.

SPD navrhovala zmrazit platy poslanců a senátorů, vláda ve svém nesouhlasném stanovisku ale upozornila, že platy nelze upravit pouze u části ústavních činitelů. Pirátský návrh, který podepsali i zástupci KDU-ČSL a STAN, se týkal i soudců a znamenal by v příštím roce úsporu půl miliardy korun.

Pokud by zákon zmrazil platovou základnu na letošní úrovni, jak navrhovaly obě opoziční strany, pak by základní měsíční plat poslance a senátora zůstal na letošní úrovni 90 800 korun, základní plat prezidenta by nadále činil 302 700 korun hrubého a premiéra 243 800 korun. Pokud se však nic nezmění, pak by v dalším roce vzrostly příjmy ústavních činitelů podle výpočtu ČTK asi o devět procent. Řadový poslanec a senátor by dostal přidáno asi 8100 korun na 98 900 korun měsíčně.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhovala, aby se politikům a soudcům platový základ snížil trvale. Prezidentovi, premiérovi, členům vlády, poslancům či senátorům by podle propočtů ve srovnání s dneškem v budoucnu klesl plat nejméně o pětinu, soudcům pak minimálně o třetinu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) novinářům řekla, že s návrhem ministryně práce nesouhlasí a že předloží vlastní návrh.

 

Právě se děje

Další zprávy