Ministerstvo dopravy definitivně uspělo. Pozemek za stamiliony, který nechce, nemusí koupit

Marek Pokorný Marek Pokorný
24. 7. 2016 20:18
Ředitelství silnic a dálnic nemusí koupit pětihektarový pozemek nedaleko Běchovic u Prahy za 176 milionů korun, který nechce. K jeho koupi se přitom v roce 2009 zavázal tehdejší šéf organizace Alfréd Brunclík. Rozhodl o tom ve středu definitivně Městský soud v Praze, který vyhověl žalobě ministerstva dopravy. To tvrdilo, že Brunclík nebyl oprávněn uvedenou smlouvu uzavřít - podle vnitřních regulí totiž potřeboval k jakémukoliv obchodu za více než milion korun souhlas ministerstva. A ten neměl. Verdikt přitom padl až po zásahu Nejvyššího soudu - původně soudy tvrdily, že smlouva je platná, a odmítaly se případem zabývat, protože ministerstvo prý nebylo oprávněno žalobu podat.
ilustrační snímek
ilustrační snímek | Foto: Ředitelství silnic a dálnic

Praha - Dlouhých šest let se táhly spory o pětihektarový pozemek v blízkosti plánovaného pražského okruhu. Tehdejší šéf Ředitelství správy silnic a dálnic (ŘSD) Alfréd Brunclík se poslední den roku 2009 zavázal, že jej odkoupí od jeho vlastníků - firem Neinver Czech a Kiró Development - za 176 milionů korun. Odůvodnil to tím, že na něm ŘSD vybuduje středisko, kde by parkovaly stroje potřebné k údržbě nejen plánované části Pražského okruhu v sousedství, ale i hradecké či liberecké výpadovky.

Jenže okruh stále nestojí a není ani jisté, kudy přesně povede. A zda tedy vůbec bude pozemky potřebovat. Ministerstvo dopravy tvrdí, že Brunclík navíc nebyl oprávněn obchod uzavřít.

"Smlouvu uzavřelo tehdejší vedení ŘSD, aniž by k tomu ministerstvo dopravy, jako jeho nadřízený orgán, dalo souhlas," uvedla mluvčí resortu Sára Pralovszká. Jako příspěvková organizace ministerstva totiž ŘSD muselo všechny obchody s hodnotou nad jeden milion korun dát k odsouhlasení ministerstvu dopravy. A to se v tomto případě nestalo. Potřebný souhlas totiž obešel Brunclík tím, že uzavřel smlouvu o smlouvě budoucí.

Prodat za trojnásobek

Uvedený obchod navíc vyvolává pochyby i z jiného důvodu: Obě firmy zmíněné pozemky koupily nedlouho předtím od pražského magistrátu - a to za necelou třetinu sumy, za kterou si později dohodly prodej. Jejich zisk by tak výrazně překročil sto milionů korun. "Všechny tyto pozemky koupily v roce 2006 od Hlavního města Prahy za mnohem nižší částku, 53 491 329 korun," doplnila Pralovszká.

Když Brunclík o půl roku později ve funkci skončil, jeho nástupci odmítli obchod dokončit. Obě firmy proto vyvolaly arbitráž (ve smlouvě byla rozhodčí doložka) a rozhodci jim dali za pravdu: smlouva o smlouvě budoucí je podle nich platná a ŘSD musí uvedené pozemky odkoupit a zaplatit za ně domluvenou sumu. Správcům silnic navíc arbitři přikázali zaplatit 7,5 milionu korun jako náklady rozhodčího řízení.

Uspěli až napodruhé

Jak ŘSD, tak ministerstvo dopravy se obrátily na soud. Ten již letos na jaře zrušil rozhodčí nález a ve středu navíc případ definitivně uzavřel: Městský soud v Praze dal za pravdu ministerstvu dopravy a pravomocně rozhodl, že Brunclíkem uzavřená smlouva je od počátku neplatná. Právě proto, že neměl souhlas ministerstva.

Ministerstvo přitom uspělo až napodruhé. Původně soudy jeho žalobu zamítly s odůvodněním, že není aktivně legitimováno - smlouva se jej prý netýká, protože nebylo na straně kupujícího ani prodávajícího. Ministerstvo dopravy ale podalo dovolání a Nejvyšší soud vrátil případ znovu k projednání s tím, že v uvedeném případě jde o státní majetek. A ministerstvo dopravy má tak právo bránit se excesu, kterým ŘSD obešlo nařízení ministerstva o nakládání s majetkem.

Soudy se pak v druhém kole přiklonily k názoru ministerstva. "Městský soud v Praze následně, po sérii odvolání, stížnost ministerstva dopravy uznal a rozhodl, že tehdy uzavřená budoucí smlouva i následné kupní smlouvy jsou od počátku neplatné," potvrdila Pralovszká.

 

Právě se děje

Další zprávy