Deník Aktuálně.cz dnes upozornil, že akcie v hodnotě 144 milionů korun, která podle oficiálních míst "nebyla k nalezení", leží už od minulého úterý v úschově u notářky Jitky Fundové v Praze. Do pražské notářské kanceláře přinesl akcii obchodní společnosti Regionální fondy advokát Tomáš Rybář. Ten zastupuje Kamilu Jarošovou, jednu z obviněných v kauze dotace. Rybář se tak snaží dostat svou klientu z vazby na svobodu. ( Více ZDE )
"Soudce dnes ráno vyhověl mojí žádost a vydal rozhodnutí, na jehož základě policisté poté požádali paní notářku o vydání té akcie a dalších dokumentů, s tím souvisejících," uvedl žalobce Boris Havel, který na vyšetřování případu dotace dohlíží. "Až ji budeme mít v ruce, budeme zkoumat její pravost," dodal státní zástupce. Poslechněte si Audio
Advokát Rybář přitom trvá na tom, že akcie je pravá. "Není to žádný podvrh," uvedl.
Už má klíč policie?
Jestli už v tuto chvíli má policie akcii v ruce, zatím není jasné. Notářka je vázána mlčenlivostí a nesmí poskytovat veřejnosti informace o případu. Státní zástupce Havel pouze uvedl, že notářka vydala jen část požadovaných dokumentů. "U další části zatím nevyhověla. Situaci řešíme, spojili jsme se i s notářskou komorou," řekl Havel.
Nalezení hromadné akcie společnosti Regionální fondy je pro vyšetřování případu klíčové. Policie obvinila celkem deset lidí (včetně Jarošové, bývalého náměstka ministra pro místní rozvoj Petra Formana a poradce Radima Špačka) a označila je za členy organizované skupiny, která připravila plán, jak přes několik společností vyvést 229 milionů korun z dotací EU mimo dosah státu. (Jak se celý případ vyvíjel ČTĚTE ZDE) #reklama
Unie chce peníze zpět
Úřady sice část peněz uložených na účtu v J&T Bance zablokovaly, jenže to ještě neznamená, že má stát vyhráno. Nyní má osud peněz v rukou soud, který bude rozhodovat, zda blokaci kont nezruší. Pokud by účty uvolnil, stamiliony by se znovu ocitly mimo kontrolu státu. Proto musela policie urychleně objevit onu akcii.
Úředníci tvrdí, že tento případ je zatím nejvážnějším pokusem o podvod s penězi Evropské unie. Všichni obvinění ale jakékoli pochybení popírají a naopak tvrdí, že v minulých měsících opakovaně vyzývali stát, aby si hromadnou akcii a tím i správu unijních peněz převzal. Stát však nereagoval. (Jak se hájí obvinění ČTĚTE ZDE.)
Případ už vyústil v požadavek EK, aby Česká republika unijní peníze vrátila. "Přímým následkem celé kauzy, o němž lze v tuto chvíli hovořit, je nutnost vrátit zpronevěřené peníze," řekla deníku Aktuálně.cz mluvčí Zastoupení Evropské komise Catherine Sustek.