Úředníci jsou stíhaní za stamiliony z EU

Sabina Slonková, Simona Holecová
4. 11. 2005 17:40
Praha - Policie obvinila osm lidí, včetně bývalých státních úředníků, které podezírá, že okradli Evropskou unii o 229 milionů korun.

Jde zatím o největší částku, jaká byla z fondů Evropské unie - a policie i žalobce tvrdí, že nelegálně - v Česku odčerpána.

Případ se začal odehrávat v době, kdy ministerstvo pro místní rozvoj řídil předseda Unie svobody Pavel Němec, a dobíhal ještě za jeho nástupce, nynějšího premiéra Jiřího Paroubka. Vyšetřování ale neprokázalo, že by se Paroubek či Němec na celé transakci jakkoli podíleli. Naopak, podle policie byli ministři obelháni svým úředníky.

Mezi obviněnými jsou bývalý Němcův náměstek Petr Forman (profil zde) a poradce Radim Špaček (profil zde). Další stíhaní jsou ze společností, jejichž prostřednictvím byly peníze "ukradené" z fondů Evropské unie legalizovány. Celá skupina je obviněna i z praní špinavých peněz.

"Mohu potvrdit jen to, že bylo obviněno osm osob. Způsobená škoda je 229 milionů," potvrdil informace deníku Aktuálně.cz státní zástupce Boris Havel, který má kauzu na starost.

Policie požaduje vazbu

Nikdo z obviněných nebyl k zastižení, Petr Forman i Radim Špaček měli vypnuté mobilní telefony a na zanechané vzkazy nereagovali.  Policie následně oznámila, že u šesti z obviněných požaduje vazbu. "Dva lidé byli propuštěni, u těch zbývajících jsem požádal státního zástupce, aby soudu navrhnul vazební stíhání," uvedl vyšetřovatel Gejza Rakaš.

Pavel Němec, který nyní řídí resort spravedlnosti, řekl, že o případu nemá bližší informace. "Doufám, že se vše vyšetří a pokud bude prokázaná vina konkrétním lidem, budou potrestáni," řekl pouze.

Jde o peníze z Phare

Miliony, které si obvinění lidé podle policie odsáli pro vlastní potřebu, pocházejí z fondů Evropské unie Phare. Unie je poslala na Nadaci pro rozvoj regionů, jejímž jednatelem byl právě ministerský poradce a bývalý poslanec ODA Radim Špaček. Policejní verze, kterou podpořil i státní zástupce, zní: Pečlivě připravený plán se spustil v listopadu 2003, kdy tehdejší náměstek ministra Petr Forman předložil ke schválení Transformační plán Nadace pro rozvoj regionů. Nadace měla být zlikvidována a zbývající nevyužité peníze z fondů Evropské unie vráceny.

Celá skupina ale účelově založila společnost Regionální fondy, kam převedla 144 milionů korun. Pomocí několika následných operací, do nichž byly zapojeny další společnosti, se peníze dostaly mimo dosah státu. Následně totéž obvinění lidé zopakovali s 85 miliony. Podle policie celou akci naplánoval a připravil Ondřej Dvořák, někdejší likvidátor Regionálního podnikatelského fondu. I tento fond byl součástí operace. Ondřej Dvořák má rovněž nedostupný mobilní telefon.

Odborníci, kteří se specializují na "penězovody" z EU, soudí, že klíčová na celé akci byla účast ministerských úředníků.

"Takový podvod je možný udělat jen tehdy, pokud spolupracují ty složky, které mají peníze vyplácet, se složkami, které vše kontrolují. V tomto případě s ministerstvem," řekl Aktuálně někdejší dlouholetý člen evropského Výboru regionů Jan Březina, dnes poslanec Evropského parlamentu. (Rozhovor s Březinou zde.)

Odstartovali to Paroubkovi lidé

Policie na případu pracovala od letošního jara. Právě tehdy odstartovali vyšetřování lidé nynějšího premiéra Jiřího Paroubka, který v čele ministerstva pro místní rozvoj loni v létě vystřídal unionistu Němce. Vztahy Paroubka se šéfem nejmenší koaliční strany byly během předávání funkcí značně napjaté, navzájem se osočovali z nepořádku v úřadu.

Paroubkovi spolupracovníci Jiří Faifr a Jaroslav Král, které si přivedl do řídících funkcí na ministerstvo, podali trestní oznámení a policie jim nyní dala za pravdu. "Byl to útok na veřejné peníze. To nepochybně, ale detaily neznám. Trestní oznámení jsem podával jako statutární zástupce, zpracovávali to podřízení," uvedl náměstek ministra pro místní rozvoj Jaroslav Král

Unie podezírala Česko už dříve

Podezření, že peníze z Phare Česko nečerpá tak jak má, měla Evropská komise už před rokem. Loni v srpnu EK zastavila příliv peněz z tohoto předvstupního fondu kvůli technickým nedostatkům při rozdělování financí na jednotlivé projekty. Bližší podrobnosti odmítla komise uvést.

Podobně na tom byly i některé další nové země v EU, například Maďarsko. Jenže tam byly kohoutky opět "spuštěny" po krátké době, zatímco v Česku po více než čtvrt roce.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy