229 milionů z EU: Obvinění se brání

Sabina Slonková
10. 11. 2005 5:01
Praha - Ve stamilionového podvodu s penězi EU vstoupila do hry nová verze. Obvinění úředníci poprvé promluvili, odmítli vinu a tvrdí, že dotační peníze chtěli ochránit: Varovali jsme a nikdo nás neposlouchal, říkají.

Exnáměstek ministra pro místní rozvoj Petr Forman a poradce Radim Špaček, kteří se podle policie spolu s dalšími šesti podnikateli podíleli na vyvedení 229 milionů korun z evropské unie mimo dosah státu, tvrdí, že celé stíhání je nesmyslné. Nadto oba trvají na tom, že opakovaně upozorňovali vedení resortu, aby si převzalo unijní peníze a současně i hromadnou akcii obchodní společnosti Regionální fondy, která jejího majitele opravňovala k nakládání se stamiliony. Podle Špačka a Formana ale na jejich výzvy nikdo nereagoval.

Oba muži jsou od minulého čtvrtka ve vazbě. Vůbec první stanovisko Formana a Špačka k případu zprostředkovali jejich advokáti.

Jak celý případ začal, si můžete přečíst ZDE.

"Pan Forman žádný úmysl okrást stát, potažmo Evropskou unii neměl a nikdy nic takového neudělal," prohlásil jeho advokát Jan Durčák. Shodné je i vyjádření advokáta Jana Křivánka, který zastupuje bývalého poslance ODA a poradce Špačka. "Můj klient a pan Forman zjistili, že unijní peníze byly do té doby čerpány neprůhledným způsobem a řešili, co s tím. Vytvořili transformační plán, jehož součástí byla žádost na vedení resortu, aby si převzalo onu akcii. Nic se ale nestalo," uvedl právník Křivánek.

Důkaz o nevině zatím chybí

Varovné hlasy Formana a Špačka potvrzují i dokumenty, které má redakce Aktuálně.cz k dispozici. Stojí v nich, že pokud si resort akcii nepřevezme, nelze peníze do budoucna stoprocentně ohlídat. Nynější vedení ministerstva pro místní rozvoj slova obou mužů nezpochybňuje. Ani jedno však Formana a Špačka výslovně nezbavuje podezření, že byli do složité operace, během níž byly přes několik firem unijní peníze vyvedeny z dosahu státu, zapojeni.

"Je pravda, že výzva k převzetí akcie skutečně od nich přišla. Ale ministerstvo současně muselo zkontrolovat, zda ta akcie není ve skutečnosti bezcenná. Během kontroly se následně objevily takové nesrovnalosti, které vyústily v trestní oznámení a následné policejní stíhání," uvedl mluvčí resortu Radek Holý.

Forman a Špaček do resortu přišli se šéfem Unie svobody Pavlem Němcem, před tím i potom ministerstvo ovládala ČSSD. Právě v době, kdy ministerstvo řídili sociální demokraté, resort podával kvůli nesrovnalostem s unijními penězi trestní oznámení.

Žalobce si je jistý

Úřady si přitom jsou obviněním celé osmičlenné skupiny skálopevně jisty. Možnost, že by Formana a Špačka využil bez jejich aktivní pomoci podnikatel Ondřej Dvořák (policií označený za autora celého plánu), kriminalisté ani státní zástupce nepřipouštějí. "Ten příběh se nepodaří nikomu zamotat. Velmi dobře té podstatě rozumíme a v tuto chvíli mohu říci, že nevylučujeme obvinění dalších lidí," prohlásil státní zástupce Boris Havel.

Celý případ už vyústil v požadavek Evropské komise, aby Česká republika unijní peníze vrátila. "Přímým následkem celé kauzy, o němž lze v tuto chvíli hovořit, je nutnost vrátit zpronevěřené peníze," řekla mluvčí Zastoupení Evropské komise Catherine Sustek.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy