229 milionů z EU: Obvinění se brání

Sabina Slonková
10. 11. 2005 5:01
Praha - Ve stamilionového podvodu s penězi EU vstoupila do hry nová verze. Obvinění úředníci poprvé promluvili, odmítli vinu a tvrdí, že dotační peníze chtěli ochránit: Varovali jsme a nikdo nás neposlouchal, říkají.

Exnáměstek ministra pro místní rozvoj Petr Forman a poradce Radim Špaček, kteří se podle policie spolu s dalšími šesti podnikateli podíleli na vyvedení 229 milionů korun z evropské unie mimo dosah státu, tvrdí, že celé stíhání je nesmyslné. Nadto oba trvají na tom, že opakovaně upozorňovali vedení resortu, aby si převzalo unijní peníze a současně i hromadnou akcii obchodní společnosti Regionální fondy, která jejího majitele opravňovala k nakládání se stamiliony. Podle Špačka a Formana ale na jejich výzvy nikdo nereagoval.

Oba muži jsou od minulého čtvrtka ve vazbě. Vůbec první stanovisko Formana a Špačka k případu zprostředkovali jejich advokáti.

Jak celý případ začal, si můžete přečíst ZDE.

"Pan Forman žádný úmysl okrást stát, potažmo Evropskou unii neměl a nikdy nic takového neudělal," prohlásil jeho advokát Jan Durčák. Shodné je i vyjádření advokáta Jana Křivánka, který zastupuje bývalého poslance ODA a poradce Špačka. "Můj klient a pan Forman zjistili, že unijní peníze byly do té doby čerpány neprůhledným způsobem a řešili, co s tím. Vytvořili transformační plán, jehož součástí byla žádost na vedení resortu, aby si převzalo onu akcii. Nic se ale nestalo," uvedl právník Křivánek.

Důkaz o nevině zatím chybí

Varovné hlasy Formana a Špačka potvrzují i dokumenty, které má redakce Aktuálně.cz k dispozici. Stojí v nich, že pokud si resort akcii nepřevezme, nelze peníze do budoucna stoprocentně ohlídat. Nynější vedení ministerstva pro místní rozvoj slova obou mužů nezpochybňuje. Ani jedno však Formana a Špačka výslovně nezbavuje podezření, že byli do složité operace, během níž byly přes několik firem unijní peníze vyvedeny z dosahu státu, zapojeni.

"Je pravda, že výzva k převzetí akcie skutečně od nich přišla. Ale ministerstvo současně muselo zkontrolovat, zda ta akcie není ve skutečnosti bezcenná. Během kontroly se následně objevily takové nesrovnalosti, které vyústily v trestní oznámení a následné policejní stíhání," uvedl mluvčí resortu Radek Holý.

Forman a Špaček do resortu přišli se šéfem Unie svobody Pavlem Němcem, před tím i potom ministerstvo ovládala ČSSD. Právě v době, kdy ministerstvo řídili sociální demokraté, resort podával kvůli nesrovnalostem s unijními penězi trestní oznámení.

Žalobce si je jistý

Úřady si přitom jsou obviněním celé osmičlenné skupiny skálopevně jisty. Možnost, že by Formana a Špačka využil bez jejich aktivní pomoci podnikatel Ondřej Dvořák (policií označený za autora celého plánu), kriminalisté ani státní zástupce nepřipouštějí. "Ten příběh se nepodaří nikomu zamotat. Velmi dobře té podstatě rozumíme a v tuto chvíli mohu říci, že nevylučujeme obvinění dalších lidí," prohlásil státní zástupce Boris Havel.

Celý případ už vyústil v požadavek Evropské komise, aby Česká republika unijní peníze vrátila. "Přímým následkem celé kauzy, o němž lze v tuto chvíli hovořit, je nutnost vrátit zpronevěřené peníze," řekla mluvčí Zastoupení Evropské komise Catherine Sustek.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy