Milionový úplatek v armádě: Soud se odkládá

Pavel Baroch
29. 1. 2008 10:00
Případ čeká na soud už dva roky

Praha - Obžalovaným v jednom z největších korupčních skandálů v armádě, v kauze Trade Fides, se podařilo odložit začátek soudního procesu.

Přelíčení, které mělo začít v úterý 29. ledna, se o několik měsíců posune. Jedna z obžalovaných, někdejší obchodní ředitelka Trade Fides Dana Mlejnková, má totiž podle lékařů vážné psychické problémy.

"Je opravdu nemocná. Bude se to odročovat," sdělila Aktuálně.cz trestní kancelář soudu pro Prahu 6. Je to už podruhé, co se jednání odročuje. Soud měl původně začít loni 21. srpna. Všem obžalovaným hrozí až pět let vězení.

Případ přitom státní zástupce uzavřel už před devíti měsíci, v květnu 2007. Kauza je ovšem mnohem staršího data.

V lednu 2006 zadrželi policisté vysokého armádní důstojníka Miroslava Beňu, jak s obálkou s milionem korun odchází z bytu Libora Hledíka, prokuristy společnosti Trade Fides, která od armády získávala lukrativní stamilionové zakázky. Spolu s Beněm a Hledíkem policie stíhala i obchodní ředitelku Mlejnkovou.

Čtěte na Aktuálně.cz

Vojenští policisté cvičili v prosinci 2006 v Jincích před odjezdem do irácké Basry
Korupce v armádě:
Fakta o pozadí úplatkářské aféry

Lepší soud odročit než rozdělit

Podle státního zástupce Ladislava Malovce, který má případ na starosti, je odročení soudního přelíčení kvůli psychickým potížením Mlejnkové lepší variantou, než kdyby šli k soudu zatím jenom Beňo s Hledíkem.

"Nebylo by to dobré," řekl Aktuálně.cz Malovec. Dodal, že oddalování by nemělo mít na proces negativní vliv. "Důkazy zůstanou stejné," tvrdí Malonec.

Mlejnková přinesla 20 tisíc v tašce

Právě Mlejnková stála na počátku celé kauzy. Deníku Aktuálně.cz se podařilo zjistit, že obchodní ředitelka Trade Fides přinesla na jaře 2005 tašku s dvaceti tisíci korunami a mobilním telefonem jinému armádnímu úředníkovi - Zdeňku Kravarovi.

Kravar si však úplatek nenechal a obrátil se na Útvar odhalování korupce a finanční kriminality, který rozjel mnohaměsíční vyšetřování. Jeho součástí byly i odposlechy telefonních hovorů.

Sledování lidí z Trade Fides a ministerstva obrany skončilo koncem ledna 2006 zatčením Mlejnkové, Hledíka a Beni.

Podle státního zástupce Ladislava Malovce se milion korun nevztahoval k žádné konkrétní armádní zakázce. Šlo o jakési všimné, aby firma nevypadla ze systému rozdělování zakázek.

Foto: Aktuálně.cz

Žalobce: Posudkům věřím

Malovec odmítl, že by obžalovaná Mlejnková chtěla úmyslně jednání soudu oddalovat. Nemá důvod lékařským zprávám nevěřit. "Jsou to dva znalecké posudky," zdůraznil Malovec.

Kromě aféry na ministerstvu obrany prověřuje protikorupční služba působení společnosti Trade Fides na ministerstvu kultury. Podle nezávislého posudku totiž získala firma v resortu kultury 80 procent zakázek na technické zajištění památek. Šlo o kontrakty za desítky milionů korun.

Mluvčí Úřadu pro odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek pro Aktuálně.cz uvedl, že vyšetřovatelé zatím stále zjištěné poznatky prověřují, aniž by rozhodli, zda někoho obviní, nebo nikoli.

Společnost Trade Fides odmítlo, že by zakázky na ministerstvu kultury získala nečistým způsobem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Vedle nízkouhlíkového zákona prezident v pondělí podepsal další zákony. Například novelu o provozu na pozemních komunikacích, která počítá s tím, že motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. 

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy