Milionový úplatek v armádě: Firma věří, že se očistí

Pavel Baroch
15. 6. 2008 20:45
Rozhovor s generálním ředitelem Trade Fides

Praha - Začátek soudního přelíčení v jedné z největších korupčních skandálů v armádě - v kauze se společností Trade Fides - se už potřetí odkládá.

U jedné z obžalovaných, někdejší obchodní ředitelce společnosti Dany Mlejnkové totiž podle znameckých posudků přetrvávají vážné psychické potíže.

Soud měl začít už vloni v srpnu, ale kauza se táhne mnohem déle. V lednu 2006 zadrželi policisté vysokého armádní důstojníka Miroslava Beňa, jak s obálkou s milionem korun odchází z bytu Libora Hledíka, prokuristy společnosti Trade Fides, která od armády získávala lukrativní stamilionové zakázky. Spolu s Beněm a Hledíkem policie začala stíhat právě i obchodní ředitelku Mlejnkovou.

  • Čtěte dále: Milionový úplatek v armádě: Soud se odkládá

Generální ředitel společnosti Trade Fides Miroslav Řiháček ovšem tvrdí, že majitel firmy Libor Hledík nemá zájem na protahování soudu.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Z informací, které o případu mám, jsem přesvědčený o tom, že pan Hledík je nevinný," řekl Aktuálně.cz Řiháček. Od vypuknutí kauzy před dvěma lety je to vůbec poprvé, co nejvyšší představil Trade Fides poskytl k případu rozhovor.

Můžete nějak doložit, že je Hledík nevinný? 

Hrozně rád bych to udělal. Jenže ještě před tímto rozhovorem jsem měl schůzku s právním zástupcem pana Hledíkem, a ten mi striktně zakázal o těch věcech mluvit. Nechce, abych pozitivně, nebo negativně ovlivňoval rozhodnutí soudu. Myslím, že je to tak správné.

Jak te tedy podle váš možné vysvětlil, že pan Hledík odcházel z bytu plukovníka Beňa s obálkou, v níž byl milion korun?

Nemohu na to odpovědět jinak, než jak jsem vám to už řekl. Nechci jakýmkoli způsobem ovlivňovat rozhodnutí soudu.

Na počátku případu byla paní Mlejnková, od ní se odvíjelo vyšetřování celého případu, které vyvrcholilo zatčením jí, pana Hledíka a Beňa. Jste stoprocentně přesvědčen i o její nevinně?

Čtěte na Aktuálně.cz
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Čtěte na Aktuálně.cz

Korupce v armádě:
Fakta o pozadí úplatkářské aféry

Nemám k tomu dostatek informací. Libor Hledík je můj kamarád a přítel, mohu s ním hovořit otevřeně. Takový vztah s paní Mlejnkovou nemám, tudíž nemohu v tomto směru říct své stanovisko.

Vy jste do firmy nastoupil až téměř rok poté, co byl pan Hledík, Beňo a paní Mlejková zatčeni. I tak jste přesvědčen o tom, že je pan Hledík nevinnen? Když jste v době jeho zadrežní ve firmě nepracoval?

Když přijmete pozvání ke spolupráci a je to svým způsobem pro vás i manažerská výzva, snažíte se získat všechny informace k tomu, abyste věděl, jak dalece vás některé okolnosti budou v budoucnosti ovlivňovat. Zcela otevřeně jsme si o tom promluvili, Libora Hledíka znám osobně, vím, jaký to je člověk. Myslím, že v tomto směru se za něho mohu postavit.

Máte nějakou svoji teorii, proč ta kauza vůbec vznikla? Policie sledovala Beňa, Hledíka i Mlejnkovou dlouhé měsíce, odpouslouchávala je. Proč to tedy dělalala?

To by byly jenom moje hypotézy.

Jaký dopad měla kauza na firmu?

Propad obratu byl velký. Bylo to minimálně 150 milionů korun. Pokusili jsme se s tím něco udělat, dá se říct, že jsme propad vytáhli asi o dvě třetiny nahoru. V loňském roce byl obrat 787 milionů korun.

Je to především tím, že jsme vytvořili zahraniční obchod. Chtěl jsem si ověřit, zda je pravda tvrzení našich techniků., že máme skutečně konkurenceschopné výrobky. Tlačil jsem na to, abychom ti zkusili na trzích, kde jde vylouženě o byznys, o peníze. Jedním z takových trhů jsou Spojené arabské emiráty, kde jsme získali významnou zakázku v Abú Dabí. Dodáme tam integrovaný bezpečnostní systém pro padesát tisíc bytů.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Přišli jste o zakázky v armádě?

Nemám žádné povědomí o tom, že by nějaká zakázka byla kvůli této kauze zrušena. Zakázky získáváme na základě výběrového řízení.

Kde jste tedy ztratili zakázky?

Psalo se o nás v médicích. Naše uživatele nemůžeme ovlivňovat, aby nás oslovili s dalšími nabídkami. Víme o tom, že se uskutečnily některé zakázly, ale my jsme osloveni nebyli.

Jde o soukromé firmy, nebo státní úřady?

Mluvím všeobecně o celém trhu. Kdybych ale vyjmenoval konkrétní firmy, byla by to zase jenom hypotéza, třeba nás neoslovily z jiných důvodů. Ale bylo nám třeba řečeno, že se o nás moc mluví, a proto jsme nebyli přizváni do výběrového řízení.

Ale o zakázky v armádě, pro níž například děláte technické zabezpečení objeků, jste nepřišli. Vojáci si vás po zadržení plukováníka Beňa a dvou vašich vysokých pracovníků ani víc neprověřili?

Jestli si nás armáda prověřuje, nevím. Myslím, že jsme prověřeni dostatečně, máme prověrky Národního bezpečnostního úřadu. Na různé stupně je prověřena takřka polovina firmy. Nebývá zvykem, aby tolik lidí v jedné firmě bylo prověřeno.

Národní bezpečnostní úřad s vaší firmou na zíkladě stíhání Hledíka a Mlejnkové zahájil správní řízení, na jejímž konci může být odnětí bezpečnostní prověrky, což by vám uzavřelo cestu k armádním zakázkám. Už bylo řízení ukončeno?

Pokud je majitele firmy stíhaný, jsou to naprosto legitimní kroky. Na jedné straně je majitel frmy, na druhé samotná firma se svými řídícími orgány, které jsou také prověřeny. Řízení uzavřeno ještě není. Prověrku máme do roku 2010, je platná.

Hledíkovi a Mlejkové hrozí až pět let vězení. Co když budou odsouzeni?

Bude záležet na právním výkladu. Neznám zákony až tak detailně, myslím, že i tato situace je z pohledu bezpečnostních prověrek řešitelná. Nevidím důvod, proč by firma o 220 zaměstnancích měla byla poškozena.

Pan Hledík zůstal majitelem firmy, vyvíjí v Trade Fides nějakou aktivitu? A paní Mlejnková?

Scházíme se spolu jednou za měsíc, informuju ho zejména o ekonomické situaci firmy. Paní Mlejnková ve firmě nezůstala. Dohodli jsme se, že nikdo z nich se nebude jakokoli podílet na chodu naší společnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy