Brno - Za stranu Věci veřejné budou i nadále kandidovat její největší mecenáši do sněmovny. Delegáti brněnského kongresu potvrdili na kandidátkách celý trojlístek podnikatelů, kteří darovali straně miliony korun na kampaně.
Na jihomoravské kandidátce tak jako dvojka zůstává Michal Babák, v Praze za Johnovu stranu bude dál kandidovat na třetím místě Vít Bárta a jako čtyřka Kamil Jankovský.
Čtvrtý člen Klubu angažovaných podnikatelů (KAP) Lukáš Semerák, jež Věci veřejné rovněž sponzoruje, se o poslanecký mandát neucházel. Celkově se podnikatelé chystají darovat straně 22 milionů korun.
12 milionů nováčkovi "velké politiky" poslali na kampaň už loni, kdy měly proběhnout později zrušené předčasné volby. Dalších 10 milionů přislíbili na vedení letošní kampaně.
Vedení Věcí veřejných se rozhodlo nechat hlasovat o mecenáších na kandidátkách znovu, ikdyž již prošli stranickými primárkami. Chtějí tak zamezit spekulacím, že si vlivní podnikatelé svá místa koupili.
Hlavní pilíře
Věci veřejné v Brně rovněž představily hlavní pilíře svého programu. Patří mezi ně zrušení poplatků ve zdravotnictví, ktré by ovšem nahradil systém placené nadstandardní péče, zvýšení mezd učitelů díky škrtům na ministerstvu obrany, snížení počtu úředníků o 10 procent, daňová amnestie či zefektivnění hospodaření státu.
To vidí předseda strany Radek John například v lepším dohledu nad výběrovými řízeními.
"Je třeba zastavit předražené státní zakázky," zdůraznil během svého úvodního projevu. Vedle toho připustil, že i Věci veřejné chystají mírné progresivní zdanění fyzických osob. Druhé daňové pásmo by bylo pro ty, kteří berou mzdu vyšší 145 tisíců korun.
John rovněž nastínil směr, kterým by se jeho partaj postavila k důchodové reformě.
"Tento stát nebude mít na důchody velké peníze. Musíme garantovat základní důchod, současně mladí lidé, kteří chtějí mít vyšší důchody, a musí se připojišťovat a převzít zodpovědnost," dodal.
Boj proti korupci
Ale právě boj proti korupci je jedním z předvolebních taháků současné politické "supernovy".
Věci veřejné se ústy bývalé pražské radní Markéty Reedové přihlásily k rozšíření pravomocí NKÚ, zavedení regulace lobbingu a etických kodexů v státní správě a samosprávě.
"Zavedeme testy korupční odolnosti politiků a úředníků i představitelů tajných služeb," přislíbila Reedová rozšíření praxe, kterou již Věci veřejné aplikují na svých členech.
Pro ty, kteří by zkoušeli náchylnost veřejných činitelů k úplatkářství, ovšem odmítá označení „agent provokatér".
"Není to totiž provokace nebo zlomyslnost, ale zkouška, zda je způsobilý pro svou práci," řekla Aktuálně.cz autorka protikorupčního programu strany.
Co v zahraničí
Korupci by se pak podle návrhu Věcí veřejných věnovalo speciální státní zastupitelství po vzoru specializovaných útvarů policie.
Na brněnské konferenci rovněž vystoupil exministr zahraničí Josef Zieleniec, jehož projev nastínil priority Věcí veřejných v otázkách zahraniční politiky.
Jako její základní pilíře označil partnerskou spolupráci v rámci EU, aktivní a loajální spojenectví se Spojenými státy a ostatními členy Nato a všestranné intenzivní a přátelské vztahy se sousedy.
Podle Zieleniece by mělo dojít k posílení zahraničních misí. K otázce rozšiřování Evropské unie o Turecko se postavil negativně.