Milionové podvody v rozvědce. Špion dostal u soudu ránu, v kauze došlo tiše k obratu

Jan Horák Jan Horák
15. 12. 2023 11:41
Trestní kauza bývalého vlivného zpravodajce získala nový náboj. Jak zjistilo Aktuálně.cz, odvolací soud v neveřejném řízení zrušil osvobozující rozsudek. Špion se zodpovídá z podvodu ve výši několika milionů korun. Podle obžaloby dostal peníze na splnění úkolů, místo toho si je však nechal. Státní zástupce pro něj žádá podmíněný trest a vysokou pokutu. Peníze po bývalém špionovi vymáhá rozvědka.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Economia/Shutterstock

Veřejnost se nikdy nedozví, co bylo náplní zpravodajských operací s krycími jmény Paluba, Kruhy a Kofola. Podléhá to utajení. Přesné informace mají jenom v Úřadu pro zahraniční styky a informace, jak se rozvědka oficiálně nazývá. Ví se však, že se v nich angažoval někdejší šéf kybernetického odboru služby Martin Uher.

Letos šestapadesátiletý bývalý zpravodajec je kvůli těmto akcím obžalovaný z podvodu. Podle státního zástupce dostal několik milionů korun, aby k provedení operací zajistil potřebné služby ze soukromého sektoru. Jenže část ze svěřených peněz si nechal Uher proplatit na základě falešných faktur.

Soud ho letos v červnu obžaloby zprostil. Aktuálně.cz však zjistilo, že odvolací instance tento verdikt na konci listopadu zrušila. "Rozhodnutí soudu prvního stupně zrušeno a věc vrácena soudu prvního stupně k novému projednání," zní klíčová informace, kterou redakce dohledala v justiční databázi.

Neveřejné rozhodnutí

Mluvčí příslušného Městského soudu v Praze Adam Wenig redakci sdělil, že rozsudek v odvolacím řízení padl. K výsledku se ale nevyjádřil. "Vzhledem k tomu, že písemné odůvodnění nebylo zatím vyhotoveno, nelze komentovat, jakým způsobem bylo ve věci rozhodnuto," vysvětlil.

Na zrušení původního osvobozujícího rozsudku však ukazuje ještě jiná věc. Mluvčí potvrdil, že senát soudkyně Petry Benešové rozhodoval při neveřejném zasedání. A při tomto druhu jednání podle předpisů nelze vynést totožný rozsudek jako u soudu prvního stupně, naopak takový verdikt se ruší.

Bývalý příslušník Úřad pro zahraniční styky a informace Martin Uher.
Bývalý příslušník Úřad pro zahraniční styky a informace Martin Uher. | Foto: Aktuálně.cz

Uhera původně osvobodil Obvodní soud pro Prahu 8. Dospěl k závěru, že skutek se sice stal, ale není trestný. Takový výsledek nepřijal dozorový žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Marek Bodlák ani sám bývalý zpravodajec. Ten trvá na tom, že k činu vůbec nedošlo. Odvolání proto podaly obě strany.

V tuto chvíli nelze uvést, proč Městský soud v Praze zprošťující verdikt zrušil. Jisté však je, že Uher je stále obžalovaný. A případem se musí opět zabývat obvodní soud. "Tato skutečnost mi není známa, proto se k ní nemohu vyjádřit," sdělil Bodlák Aktuálně.cz ke zrušenému verdiktu. Pro Uhera navrhuje čtyři roky podmíněně se zkušební lhůtou pěti let a pokutu pět milionů korun.

Šestnáct padělaných faktur

"Předkládal do příslušných finančních složek a k proplacení kromě faktur skutečně vystavených, které byly podloženy skutečným plněním dodavatelů, i faktury zfalšované, (…), přičemž si byl vědom, že faktury jsou padělané a deklarovaná plnění poskytnuta nebyla," zní základní bod obžaloby z podvodu.

Uher podle státního zástupce od září 2016 do roku 2018 předložil šestnáct falešných faktur, další tři si nechal proplatit dvakrát. Rozvědku měl takto připravit o 3,08 milionu korun. Služba se připojila k trestnímu řízení s požadavkem na náhradu škody. "To stanovisko trvá," zopakoval špion při procesu, že se cítí nevinný, jak tvrdí od začátku.

Dlouholetý zpravodajec vstoupil do tajných služeb krátce po roce 1990, přidal se k tehdejšímu Úřadu pro ochranu ústavy a demokracie. Později se z něj vyvinula BIS. V kontrarozvědce se podílel na ochraně ekonomických zájmů státu v oblasti dovozu zbraní. Službu opustil roku 2003, když se jím začala zabývat vnitřní inspekce. Odešel do rozvědky.

"Byl schopný, měl velkou síť zdrojů a velmi rozuměl technologiím. Na druhou stranu se vymykal kontrole," řekl o něm bývalý šéf rozvědky Karel Randák. Uher do služby přivedl pozdějšího prvního náměstka Zdeňka Blahuta. Ten se v jiné kauze zodpovídá z podvodu ve výši 190 milionů korun. Uher opustil rozvědku roku 2018 krátce po proplacení poslední údajně falešné faktury.

 

Právě se děje

Další zprávy