Milion za změnu zákona? Úplatkářská kauza k soudu nejde

Michal Štůsek Michal Štůsek
2. 4. 2010 18:40
Novináři loni testovali politiky, část z nich byla ochotna přijmout úplatek
Jedním z aktérů kauzy byl komunistický poslanec Jiří Dolejš
Jedním z aktérů kauzy byl komunistický poslanec Jiří Dolejš | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Protikorupční policie v minulých dnech odložila kauzu, v níž někteří politici čelili podezření, že byli ochotni přijmout peníze za to, že se pokusí změkčit novelu loterijního zákona.

Informaci potvrdila Aktuálně.cz mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová s tím, že státní zástupce odložení případu akceptoval.

"Policie na základě získaných informací rozhodla, že nebyl spáchán trestný čin," vysvětlila mluvčí.

Plivnutí do tváře slušným

Proti rozhodnutí orgánů se v krátké době rázně ohradila Strana zelených. "Je to plivnutí do tváře všem, kteří se snaží o očištění české politiky od korupce", uvedl hlavní manažer SZ Tomáš Průša, který jako jediný s novinářem převlečeným za lobistu okamžitě odmítl jednat.

Podle předsedy strany Ondřeje Lišky kauza jako první svého druhu poodhalila neprůhledný způsob financování politických stran v České republice. "Považujeme proto za skandální, že i takto evidentní korupční případ, navíc podložený důkazy včetně video nahrávek, nakonec nevede k žádnému postihu", stěžuje si předseda SZ. 

Své prohlášení uzavírá otázkou směřovanou vyšším instancím. "Státní zastupitelství tímto prakticky posvětilo pravděpodobně běžný způsob, jak jsou některé politické strany v naší zemi financovány. Ptáme se: jaké další důkazy je nutné předložit, aby konečně byla korupce nazvaná korupcí a byly z ní vyvozeny odpovídající důsledky?"  

Zklamání nad rozhodnutím policie projevil v podvečer také Radek John z Věcí veřejných. "Když by měli konečně politici nést za své činy osobní zodpovědnost, policie věc odloží. Pro mě je to jasný signál: vůle vypořádat se s korupčním jednáním tu navzdory různým prohlášením není," vzkázal předseda strany ve svém prohlášení.  

Politici naletěli novinářům

Vyšetřování začalo loni v září. Deník Mladá fronta Dnes tehdy testoval poctivost parlamentních stran.

Redakce nasadila na činovníky šesti politických stran provokatéry, kteří se vydávali za majitele neexistující sítě heren Jackpot. Nastrčení lidé nabízeli milion korun za to, když politici v parlamentu zabrání přijetí novely zákona o loteriích, kterou připravuje šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda.

Zelení odmítli provokatéra rovnou, zatímco ODS, ČSSD a lidovci až po určité době. Nejhůře podle MF Dnes dopadla TOP 09 a KSČM, kteří by byli podle deníku ochotni peníze přijmout i za změnu zákona lobovat.

K úplatku tehdy byli svolní exlidovec Ladislav Šustr i komunisté, konkrétně místopředsedové Čeněk Milota a Jiří Dolejš. Všichni tři později na své funkce rezignovali, stejně tak učinil generální sekretář KDU-ČSL Jiří Stodůlka.

V nahrávce, která byla zveřejněna, Dolejš úplatek odmítá, ale připouští, že strana může přijmout finanční dar v podobě placené inzerce.

Jiří Dolejš již dříve uváděl, že byla celá kauza mediální bublinou a nic trestněprávního se podle něj nestalo. Vydavatele MF Dnes -společnost Mafra - se později rozhodl zažalovat pro urážku. Soudní jednání, které pravděpodobně rozhodne, zdali se bude muset vydavatelství politikovi omluvit, proběhne na konci dubna.

 

Právě se děje

Další zprávy