Muž, který má Česku pomoci vyrovnat se s komunistickou minulostí, čelil téměř dvě hodiny otázkám čtenářů Aktuálně.cz.
V rozhovoru mimo jiné uvedl, že dohledat členy Lidových milicí dnes není možné. "Pokud je mi známo, tak Hlavní štáb LM v prosinci 1989 tehdejšímu Státnímu ústřednímu archivu předal evidencí zbraní odevzdaných ČSLA a nikoliv členskou evidenci. Jsou zachovány zřejmě pouze sekundární přehledy vyznamenaných apod," řekl historik.
Nová odhalení
Nová vlna odhalení z archivů, v nichž jsou zaznamenáni lidé, kteří přišli do kontaktu s někdejší komunistickou tajnou policií (StB), vyvolala sérii otázek.
Ta nejpalčivější zní: Kdo se dostal do spárů Státní bezpečnosti úmyslně a kdo nechtěně?
Kdo je Pavel Žáček
- Historik a novinář Pavel Žáček se narodil v roce 1969.
- Byl šéfredaktorem Studentských listů, poté pracoval v Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu jako vedoucí úseku dokumentace a náměstek ředitle.
- Od roku 1999 se historii věnoval v Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. V roce 2003 byl členem Rady ČT. Teď je šéfem bezpečnostního archivu Ministerstva vnitra.
- Žáček je absolventem postgraduálního studia Fakulty sociálních věd UK. Vedle častého publikování napsal například knihy Boje o minulost, Přísně tajné, nebo Statní bezpečnost za normalizace.
Padají známá jména (Tošovský, Nohavica) i jména lidí v důležitých funkcích (šéf českého Interpolu, programový ředitel České televize). U každého z nich jde o jiný způsob i stupeň spolupráce s minulým režimem.
Proč nyní vyplouvá na povrch tolik zpráv? Mimo jiné to souvisí s Žáčkovým nástupem na ministerstvo vnitra. Spolu s ním totiž přišlo do nově zřízeného Archivu bezpečnostních složek 23 mladých kolegů. Od té doby, jako by média měla jediné téma: lustrace.
Pavel Žáček přišel do redakce Aktuálně.cz ihned poté, co na tiskové konferenci představil nový projekt Otevřená minulost (čtěte o něm ZDE).
Celý rozhovor naleznete níže.
Čtěte v souvislostech na Aktuálně.cz
Nové lustrace odhalí policejní stát |
Rozvědka: Tošovský nebyl vědomě u StB |
Vnitro chystá revoluci ve zkoumání dějin |
Odpovězeno: 14. 02. | 16:07Autor: Ostravak ostravski
Otázka: Pane Žáčku,já vám fandím a to co děláte má smysl.Nicméně začátek toho všeho dle mne byl v tom,když p.Havel nainstaloval komunistu Čalfu po údajné revoluci do funkce předsedy vlády,čímž dal najevo jak to vlastně myslí.Co vy na to? Díky a hezký den.
Historik Žáček: Dobrý den, předem děkuji za otázky a doufám, že na ně odpovídajícím způsobem odpovím.
Děkuji za Vaše slova. Zabývat se seriózně naší minulostí smysl rozhodně má, myslím, že to víme téměř všichni.
Podle mého rozhodujícím faktorem, který nastavil parametry obnovy pluralitní demokracie v naší zemi, byl způsob předání moci ze strany střední a vyšší komunistické nomenklatury. Ten vycházel z rozložení společenských (politických) sil. Myslím si, že jsme třeba v personální oblasti mohli udělat více změn, ale česká postotalitní společnost prostě tehdy na více neměla sil.
Odpovězeno: 14. 02. | 16:12Autor: Karel
Otázka: Co udělal Nohavica?
Historik Žáček: Na konkrétní činy konkrétních osob se mi z titulu mé funkce odpovídá velmi těžko. Myslím, že ani nejsem oprávněn je hodnotit. Povinností mého pracoviště je naplňovat zákon a zpřístupňovat archiválie dle příslušné úpravy. Podporovat tak diskusi o různých aspektech této minulosti. Mimo jiné i o tom, co "dělal Nohavica".
Odpovězeno: 14. 02. | 16:16Autor: Nohavicova posluchačka
Otázka: Mám ráda pana Nohavicu. Zajímalo by mě, proč vytahujete už potolikáté jeho záznamy. Proč neřešíte, jak si zadával Gott, Vondráčková a spol, kteří dnes vydělávají znovu těžké prachy?
Historik Žáček: Z mého pohledu je náš archiv neutrální. Nikomu nestraní a nikoho nezavrhuje. Reaguje pouze na žádosti laické či odborné veřejnosti. Je naší zákonnou povinností vyhledat vše, co se k danému tématu vztahuje. Je zodpovědností toho, kdo se získanými archiváliemi pracuje, jak kvalitní výstup připraví.
Odpovězeno: 14. 02. | 16:17Autor: Nika
Otázka: Jak se daří vědci ve státních službách? Díky za odpověď
Historik Žáček: Hezká otázka. Něco se "vědci" daří, něco ne. Hlavně je to časově náročné. Cítím velkou zodpovědnost.
Odpovězeno: 14. 02. | 16:20Autor: Milan
Otázka: Jaký je rozdíl mezi ideovým a skutečným spolupracovníkem Stb? Narážím na případ Tošovský...
Historik Žáček: Formální hodnocení tohoto případu je složitější více, než by se mohlo zdát. Komunistická rozvědka pracovala s jinými kategoriemi (např. ideový spolupracovník) než ostatní útvary Státní bezpečnosti. Podle mého názoru musíme mít dostatek podkladů, abychom mohli "spolupracovníky StB" porovnávat, zařadit do doby a pak zhodnotit. Zatím se pohybujeme v mediální rovině několika málo článků, které vzhledem k relativní neúplnosti nejde kvalifikovaně posoudit.
Odpovězeno: 14. 02. | 16:23Autor: roman
Otázka: Byly podle Vás všechny formy a modely privatizace šocialistického majetku do dnes, připravené strukturami řízenýmy StB. Ten kdo odmítl v minulosti jakoukoli spolupráci se strukturou StB je dnes vlastně smolíčeka a pasivní konzument historie, kterou nezmění ani jako volič.
Historik Žáček: Nejsem příznivcem spikleneckých teorií. I mozkový trust politické policie byl v zásadě spoután ideologií a neschopen reagovat na rychlý politický vývoj počátku devadesátých let. Na stranu druhou úzké sociální vazby z předlistopadové éry pomohly zcela jistě řadě osob podílet se procesech, které mentálně vycházely z normalizační éry, kdy "neokrádat stát, znamenalo okrádat rodinu".
Odpovězeno: 14. 02. | 16:26Autor: Fanda
Otázka: Pane Žáčku, držím palce. Chci se zeptat, zda uvažujete o spolupráci se Zpravodajskými službami? Zdá se, že se v posledních dvou třech letech přeci jen otevírají nám obyčejným lidem. Vojenští špioni vydávají knížky a rozvědka má dokonce virtuální badatelnu. Oslovíte je? Díky
Historik Žáček: Spolupráce ve smyslu servisu našeho pracoviště dle zákona pokračuje a bude pokračovat. Další vývoj závisí na tom, jaký model přístupu k minulosti bude prosazen. Spolupráce v určitých speciálních teoretických oblastech, při zpracování různých odborných materiálů, tak jak je tomu standardně na Západě, je nanejvýše potřebná a žádoucí.
Odpovězeno: 14. 02. | 16:29Autor: Jindřich
Otázka: Myslím, že je nanejvýš užitečné ukázat historii národa přes jeho jednotlivé konkrétní lidičky v kladném i záporném světle. K případu Tošovský, je mi divné, že obrazně řečeno od 18.11.89 si nikdo nevzpomněl, že Tošovský pracoval v takové funkci v zahraničí,že nemohl s Stb nic nemít???
Historik Žáček: Citlivost či necitlivost - jak se to vezme - vůči naší totalitní minulosti vychází právě z toho, že není možné zkoumat komunistický režim v obecné či teoretické rovině. I na základě zkušenosti s matérií bývalé politické policie je nutné být do značné míry konkrétní. Je povinností demokratického státu sdělit občanovi, kdo ho či jeho blízké před rokem 1989 sledoval, perzvekvoval, ovlivňoval mu jak ztrpčoval život.
Odpovězeno: 14. 02. | 16:31Autor: Milice
Otázka: Existuje nějaká evidence příslušníků Lidových milicí? Dá se nějak někomu dokázat, že byl v milicích, pokud on sám se nepřizná?
Historik Žáček: Pokud je mi známo, tak Hlavní štáb LM v prosinci 1989 tehdejšímu Státnímu ústřednímu archivu předal evidencí zbraní odevzdaných ČSLA a nikoliv členskou evidenci. Jsou zachovány zřejmě pouze sekundární přehledy vyznamenaných apod. Proto je to ve vztahu k tzv. lustračnímu zákonu řešenou formou čestného prohlášení.
Odpovězeno: 14. 02. | 16:33Autor: jan
Otázka: Nebylo by na místě zveřejnit především obsah dochovaných spisů, aby bylo možno, kdo se jen (protože vydírán a pod.) a nic závažného neudal a kdo naopak byl práskačem z rozkoše a karierismu.
Historik Žáček: Ano, vztah komunistické politické policie k občanům je možné vysledovat při porovnání jednotlivých svazků a spisů. Bohužel někdy je vzhledem ke stavu svazku a našem dosavadním poznání velmi obtížné posuzovat, zda šlo o něco závažného či nikoliv.
Odpovězeno: 14. 02. | 16:34Autor: Film
Otázka: Viděl jste film Životy těch druhých (je o agentovi Stasi)? Je podle skutečnosti, nebo je to jen fikce?
Historik Žáček: Omlouvám se, zatím jsem ho neviděl. Poslední tři měsíce po večerech povětšinou spím.
Odpovězeno: 14. 02. | 16:35Autor: [email protected]
Otázka: V roce 1997 jsem požádal o nahlédnutí do svasku který na mne vadla Stb,obsohoval jen 6 listů, s tím , že dalsí dokumenty se ještě zpracovávají.Kde mohu požádat o zpřístupnění dalších informací.posílám ještě č.j.:SP-3982/LU-Sv-97.Děkuji Sv.Malý
Historik Žáček: Prosím, obraťte se na mé kolegy na emailovou adresu: [email protected]
Odpovězeno: 14. 02. | 16:39Autor: ghgh
Otázka: Vážený pane Žáčku, proč se tak naivně divíte, že STB měla komando k zásahům v zahraničí? Myslíte, že CIA dnes taková komanda nemá? A nevraždí lidi? Myslíte, že by Američani takhle svoje lidi shodili? A k vašemu příměru - v Německu dodnes berou vysoké penze za válečná zranění příslušníci Waffen-SS...
Historik Žáček: Já se nedivím, vím že svůj speciální útvar s agenty-vykonavateli např. měla i rozvědná I. správa (nejpozději od r. 1964). Spíše jsem se divil, že se někdo diví, že ho měla vojenská kontrarozvědka. Na zbytek otázku odpovědět neumím, ale myslím si, že např. boj proti terorismu vyžaduje realizaci některých zvláštních operací. Nevím ale nic o tom, že by třeba Státní bezpečnost takto zasahovala proti teroristům. Jako politická policie si vždy vybírala coby protivníky lehčí cíle - politické oponenty.
Odpovězeno: 14. 02. | 16:41Autor: Pavel Jiřík
Otázka: Měl by se zrušit lustrační zákon, jak chtějí komunisté? Nebo naopak zpřísnit, jak chce pravice?
Historik Žáček: Můj osobní názor je, že právní norma vzniklá v říjnu 1991 jen těžko může být dostačující pro dnešní podmínky. Dlouhodobý politický pat však neumožňuje zkvalitnění této normy, či případně její implementaci do zákona o státní služby.
Odpovězeno: 14. 02. | 16:44Autor: Patrik Eichler
Otázka: Jak si představujete ideální výstup z činnosti vašeho pracoviště (rozsah, formát, obsah)?
Který z argumentů proti zřízení ÚPN považujete za nejrelevantnější?
Historik Žáček: Ideální výstup pro občana je zpřístupnění jeho svazku (svazků) a dalších dokumentů vztahující se k jeho osobě ve všech fondech. Jiným výstupem v brzké době budou i odborné studie ve vlastním periodiku.
Již dlouho tvrdím, že neexistuje tak zásadní důvod, abychom se nepokusili Ústav paměti národa zřídit.
Odpovězeno: 14. 02. | 16:44Autor: Pablo
Otázka: Náhodou jsem našel, že můj děda je evidován jako agent Stb. Nikoho v rodině to nezajímá, kromě mne...Jak se dozvím o jeho činnosti víc?
Historik Žáček: Obraťe se na náš odbor ([email protected]) a žádajte o zpříástupnění svazku dle archivního zákona.
Odpovězeno: 14. 02. | 16:46Autor: Zdenek
Otázka: Co je to Archiv bezpecnostnich slozek, jaka je jeho cinnost a pod koho spada. Jaka je jeho historie a jak fungoval v minulosti.
Historik Žáček: Odbor archiv bezpečnostních složek MV vznikl k 1. 11. 2006 z rozhodnutí ministra vnitra I. Langera a nahradil dosavadní odbor archivní a spisové služby. Jeho historie je tedy starší o něco více než 100 dní. Dnes proběhla tisková konference ministra vnitra, na které jsme skládali účty. Další informace najdete na webové straně ministerstva.
Odpovězeno: 14. 02. | 16:48Autor: Karel
Otázka: Okresní velitelé vyšetřování u tzv. "Veřejné bezpečnosti" asi museli ze svého postavení spolupracovat s STB? Jak je možné, že takový člověk dělá teď soudce a navíc v politických věcech? Jak se bránit? Jak kde koho na to upozornit aby zjednal pořádek?
Historik Žáček: Funkcionáři Veřejné bezpečnosti pochopitelně spolupracovali s funkcionáři Státní bezpečnosti. Systém byl vzájemně propojen. Na úrovni okresů a krajů se mj. scházívali na poradách u společných náčelníků. Co dělat, upřímně řečeno nevím. Občansky kontrolovat, upozorňovat.
Odpovězeno: 14. 02. | 16:49Autor: jana
Otázka: Dobrý den-fandím Vám a hlavně to pod žádnými tlaky nevzdávejte.Chtěla bych se Vás zeptat,jestli budou seznamy spolupracovníků Stb uveřejněny na internetu.Děkuji
Historik Žáček: Seznamy již na webu jsou. Nejsou ideální, ba dokonce úplné, ale jako primární kontrola veřejnosti postačují.
Odpovězeno: 14. 02. | 16:52Autor: Petr
Otázka: Mam trosku obavy, ze se da v archivech najit neco skoro na kazdeho, kdo pouze neprosedel zivot v hospode.
Pokud se k zadne spolupraci vedome nezavazal, jakou hodnotu maji archivovane blaboly estebaku? Nelze toho zneuzit k likvidaci kohokoli ?
Historik Žáček: Mohu Vas uklidnit - ve svazcich najdete i příběhy, které souvisí s hospodským životem.
Pokud svazku rozumite, nejsou zneužitelné. Vědomá spolupráce implikuje nevědomou spolupráci. Čeština je plná protimluvů.
Odpovězeno: 14. 02. | 16:53Autor: Kaja Mařík
Otázka: Domnívám se, že otevřít tyhle otázky minulosti je velice užitečné. Primární důvod není v tom, že "odhalíme" donašeče a STBáky. Důležité je, aby každý napříště věděl, že mu tohle beztrestně neprojde.
Jinak Pavle zdravím - kdysi jsme spolu vojančili v Karlíně v oddíle kancelářských krys :)
Historik Žáček: Ahoj, díky za Tvá slova!
Máš naprostou pravdu!
Odpovězeno: 14. 02. | 16:54Autor: Jarda
Otázka: Může se stát, že v nějakém spisu najdete informaci, že konkrétní osoba "spolupracovala", ale protože je spis tajný, nemůžete s tím nic dělat? Jak to řešíte?
Historik Žáček: V současné době požadujeme po příslušném státním orgánu odtajnění. Příslib ministra vnitra - vycházející ze zákona o utajovaných informacích - je maximální odtajnění, které nám jen ztěžuje a zpomaluje práci.
Odpovězeno: 14. 02. | 16:55Autor: Jan Jaroš
Otázka: Narazil(i) jste na snahu zpeněžit či jinak v zahraničí (zne)využít seznamy agentů StB? Díky za odpověď.
Historik Žáček: Nenarazil. Obávám se, že co již mohlo být po pádu režimu prodáno, prodáno bylo. Jedině občan se nic zatím nedozvěděl.
Odpovězeno: 14. 02. | 16:56Autor: Míša
Otázka: Nikdy není pozdě na konečné a absolutní zakázaní KSČM, scela se ponořit do vyřešení všech možných případů a to nejen Stb. Víme-li, že fašismus rovná se komunismus, pak nechápu, co se ještě řeší? Snad né, etický ohled k lidém s tímto svázaných?
Historik Žáček: Osciluji na hraně názoru, zda je lepší ponechat slovo "komunistický" v našem politickém životě anebo nikoliv.
Odpovězeno: 14. 02. | 16:57Autor: Dieyoung
Otázka: Kdy se na www stránkách zveřejní seznam pracovníků StB? Tedy ne agentů a konfidentů, ale přímých zaměstnanců, s uvedením pozic a identifikačních údajů, jako je tomu u spolupracovníků?
Historik Žáček: V horizontu několika málo týdnů - začneme kompletní II. správou SNB k 17. 11. 1989. Jedinci z řad politické policie se svými služebními postupy již v souladu se zákonem na webu visí.
Odpovězeno: 14. 02. | 16:58Autor: Duch
Otázka: Tento tyden jsem slysel v rozhlase vasi tezi, ze spolupracovala cela komunisticka nomenklatura. Coz v tonto duch novelizovat lustracni zakon ?
Historik Žáček: Pokud jde o nejvyšší stranické posty - ty utvářely podle sovětského vzoru systém, stanovovaly pravidla a řídily mocenské nástroje. Funkcionáři KSČ v tzv. lustračním zákoně zahrnuti jsou.
Odpovězeno: 14. 02. | 16:59Autor: Jan Uhlíř
Otázka: Hodně se mluví o agentech StB v katolické církvi. Jak jsou na tom protestanté, je to s nimi lepší?
Historik Žáček: Omlouvám se, zatím to neumím kvantifikovat. Budeme se postupně věnovat všem tzv. problematikám, které Státní bezpečnost sledovala.
Odpovězeno: 14. 02. | 17:01Autor: OS HOMR
Otázka: Kdy bude zatržena možnost tzv. politikům, kteří kolaborovali se zločinnou STB být členy parlamentu a to včetně Evropských institucí jako např. poslanec za KSČM Václav Exner (Kr. jm.: Vrba, Izák), předseda KSČM JUDr. Vojtěch Filip a další politici?
Historik Žáček: V zastupitelské demokracii není možné zakazovat komukoliv kandidovat a být volen. Co však možné je - porazit politický subjekt ve volbách.
Odpovězeno: 14. 02. | 17:02Autor: stalin
Otázka: Dobry den. A co Vy jste delal v listopadu 89? dekuji
Historik Žáček: Angažoval jsem se ve stávkovém výboru fakulty žurnalistiky. Hodně jsem se hádal, zakládal jsem se svými přáteli čtrnáctideník Studentské listy, které po dva roky vytvářely ve společnosti pocit, že studentské hnutí stále existuje.
Odpovězeno: 14. 02. | 17:04Autor: vafa
Otázka: Co ostatní agenti? Budou také zveřejněni ti co spolupracovali s cizími tajnými službami-Anglie, BND, USA, Frantie a dalších států.
Spolupráce s cizí mocí je trestná za každého režimu.
Historik Žáček: Záleží na právní úpravě toho kterého státu. My však neřešíme činnost institucí demokratického režimu, ale mocenských orgánu režimu totalitního.
Odpovězeno: 14. 02. | 17:05Autor: tata
Otázka: Nemyslíte si že je to pouhá zástěrka toho aby dnešní gauneři a zloději mohli nadále páchat svinstva?Nebo si snad myslíte,že dnešní přisluhovači USA jsou lepší?
Historik Žáček: Nemyslím, jde o vážnou věc přesahující v některých aspektech dnešní problémy.
Příznivci USA jsou pochopitelně lepší.
Odpovězeno: 14. 02. | 17:07Autor: Martin
Otázka: Proc, podle Vaseho nazoru, se dosud nepodarilo ocistit vnitro od estebaku? Chybela vsem dosavadnim vladam politicka vule, nebo jsou estebaci chytrejsi?
Historik Žáček: Jde o velmi složitou rovinu komplexního přístupu k minulosti. Souvisí to dnes již více s generační výměnou než s čímkoliv jiným.
Odpovězeno: 14. 02. | 17:07Autor: Kamil
Otázka: Přeji Vám hodně štěstí ale moc tomu nevěřím,jelikož těch kterých se to týká,tak tito pánové(soudruzi)sedí všude možně od poslanecké sněmovny,policie,justice atd.
Historik Žáček: Nejsem takový skeptik. Časy se mění.
Odpovězeno: 14. 02. | 17:07Autor: bUd
Otázka: Je hezké odstranit všechny sympatizanty komunistů, ale máme po 40-ti letech komunismu dostatek kvalifikovaných lidí bez rudé minulosti? Přece tehdy každý co něco znamenal, musel být alespoň ve straně.
Historik Žáček: TO je kruciální otázka. Dnes snad již ano.
Odpovězeno: 14. 02. | 17:08Autor: Dr. Tomislav Volek
Otázka: V mé složce nejsou protokoly 2 výslechů, které jsem absolvoval na ministerstvu vnitra a v Bartolomějské. Kdybych Vám poslal jejich data, mohu očekávat jejich nalezení a zpřístupnění ? Díky, Volek
Historik Žáček: Pokusíme se - zašlete nám více na náš email.
Odpovězeno: 14. 02. | 17:08Autor: Jenyk
Otázka: A co tak ještě zveřejnit všechny agety BIS?
Historik Žáček: Agety BIS? Kteří pak to jsou?
Odpovězeno: 14. 02. | 17:09Autor: Tomáš
Otázka: Nebylo by dobré přivést zpět na MV některé slušné lidi, kteří pracovali na ÚDV. Mám na mysli takové jako je p. Mgr. Štikar apod.. Děkuji za odpověď.
Historik Žáček: Michale, doufám, že jsi si ten email nenapsal sám.
Odpovězeno: 14. 02. | 17:10Autor: Šnajdr
Otázka: Bylo podle Vás možné, aby se člověk stal agentem STB, aniž by o tom věděl, resp., že by příslušník STB napsal takovouto osobu jako "mrtvou duši" do příslušných seznamů? JŠ
Historik Žáček: Evidenční postup byl byrokraticky složitý. Muselo by jít o nepravděpodobné spiknutí řadového příslušníka se třemi funkcionáři.
Odpovězeno: 14. 02. | 17:11Autor: Jarda.
Otázka: Pane Žáčku, existují seznamy spolupracovníků STB. Podle mne to jsou pouze chudáčkové. Proč se váš úřad nezaměří na samotné příslušníky STB, kteří tyto osoby vydírali ?
Historik Žáček: Problematika masové agenturní sitě je poměrně složité. Ne každý byl takový chudáček, jak píšete. Mnohdy i "chudáček" byl ze strany politické policie potřebný. Ale souhlasím, musím se podívat i výše.
Odpovězeno: 14. 02. | 17:12Autor: Zvědavec
Otázka: Pane žáčku, nemá toto "zviditelňování" StB zastírací charakter? Proč se otázky StB zužují pouze na věci kolem udávání spoluobčanů, když státní bezpečnost měla řadu úkolů při ochraně našeho státu před nepřítelem zvenčí? Dovíme se někdy jména osob ze skartovaných svazků?
Historik Žáček: Souhlasím s komplexním poznáváním činnosti mocenských složek doma i v zahraničí. Některá jména ze skartovaných svazků jsou známa jíž dnes.
Odpovězeno: 14. 02. | 17:12Autor: Petr Blažek
Otázka: Dobrý den. Domnívate se,že komunismus byl principielně stejný jako nacismus? Poku ano, tak proč? Pokud ne, tak proč? Děkuji
Historik Žáček: Totalitní podstata byla stejná, prostředky a ideologie se někdy lišily. Omlouvám se, ale již nemám moc času.
Odpovězeno: 14. 02. | 17:13Autor: Laďa
Otázka: Dobrý den, proč se tyto archívy zvěřejńují v této míře až teď a myslíte si, že to bude mít nějaký vliv na vedoucí funkce v současnosti?
Historik Žáček: Máme větší odstup, máme potřebu otevřít minulost, je nutné to udělat naprosto fair a neopakovat staré chyby.
Odpovězeno: 14. 02. | 17:14Autor: scon
Otázka: Dobrý den,
Proč až teď proč 17 let po revoluci, vypadá to jako politická objednávka nebo objednávka bulváru např.MfD nebo Blesku, nám obyčejným lidem to je úplně ukradené. Dle mě to nemá žádný smysl a i dnes spolupracují občané s BIS apod. Děkuji
p.s.jste člen nějaké strany
Historik Žáček: Smysl to má. Minimálně nastavíme komunistickému režimu zrcadlo. V této oblasti nikdy není pozdě.
Odpovězeno: 14. 02. | 17:14Autor: Václav Kočiš
Otázka: Dobrý den, nemyslíte si, že tyto archivy se měli začít zveřějňovat ihned po revoluci?
Historik Žáček: Ano, myslím.
Odpovězeno: 14. 02. | 17:15Autor: František Š.
Otázka: Nechápu proč se z lidí, kteří se nějak zapletli dělají oběti? Spoluprácí si vzali nečestný doping a tím předběhli jiné.Nemuseli, ale chtěli. Jsou mi lhostejní, ale není mi lhostejné když je někdo omlouvá.To je nebezpečné do budoucna.Říkajíchovej se nečestně on to někdo omluví.
Historik Žáček: Nejdříve poznat kon krétní případy, položit správné otázky... a pak snad dojde i na ten zbytek. Třeba na omluvu.
Odpovězeno: 14. 02. | 17:18Autor: Student
Otázka: Vasi praci uznavam,ale prijde mi castecne nedomyslena v tom smyslu,ze v dobe "uradovani" StB jsme byli jedno velke Ceskoslovensko.Proc nejsou databaze spolecne? Osobne znam priklady osob,ktere maji CESKE lustracni osvedceni negativni,avsak sou vedeni ve spisech SK napr jako A/TS!
Historik Žáček: Na Slovensku působí Ústav paměti národa, zřízený ze zákona, který zpřístupňuje podstatnou část tamější matérie zachované po StB. U nás na nečem podobném teprve pracujeme. Věřme, že se naše úsilí podaří "virtuálně" propojit - tak jak to chtěl vizionář Ján Langoš!
Omlouvám se, ale již musím odejít na další akci.
Hezký zbytek dne.