Miliardy v režii politiků. Dohlížejí experti ODS a ČSSD

Petr Holub
16. 2. 2012 6:30
Čerpání evropských dotací na severozápadě Čech hrozí další komplikace
Mocný muž přes dotace, exhejtman a poslanec sněmovny Jiří Šulc.
Mocný muž přes dotace, exhejtman a poslanec sněmovny Jiří Šulc. | Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Čerpání evropských dotací na severozápadě Čech hrozí další komplikace.

Evropská komise přestala dotace proplácet už loni v březnu, když byl zatčen šéf úřadu, který dotace rozděluje. A výplata se může zdržet ještě víc, pokud bruselští úředníci vezmou vážně informace, že o rozdělení dvaceti miliard korun rozhodují pouze regionální špičky ODS a ČSSD.

O vlivu politiků na rozdělování dotací už Aktuálně.cz informovalo, když popsalo způsob, jak si omezená skupina firem napojených na krajské politické špičky rozdělila skoro všechny dotace z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, za který je nyní kritizován ministr školství Josef Dobeš.

V rukou odborníků

V Ústeckém a Karlovarském kraji má čerpání dotací na starosti tzv. řídicí výbor Regionální rady ROP Severozápad. Výbor je složen z krajských zastupitelů ČSSD, ODS a KSČM, kteří si za předsedu zvolili bývalého hejtmana a zároveň bývalého mosteckého primátora a dnes poslance sněmovny Jiřího Šulce (ODS).

Šulc se svými kolegy z výboru vždy rezolutně odmítal spekulace o tom, že zasahuje do výběru projektů.

Největší dotace určené soukromým firmám přitom inkasovaly firmy politiků, kteří v kraji reprezentují občanské a sociální demokraty. Například osmdesátimilionovou dotaci na stavbu luxusního hotelu v Ústí nad Labem inkasovala firma tamního primátora Víta Mandíka (ČSSD).

Právě ve sporu o Mandíkův hotel Šulc vysvětloval, že projektům nepřidělují evropské dotace politici, ale nezávislí experti. „Výbor regionální rady ani nemá žádné pravomoci do experty stanoveného pořadí projektů zasahovat, měnit pořadí či někoho vylučovat," zdůraznil Šulc.

Podle zjištění Aktuálně.cz ovšem může řídicí výbor zasahovat do výběru projektů po politické lince.

Nedivte se, když se tuneluje

Oficiální dokumenty ROP Severozápad popisují tři stupně výběru projektů.

„Nejprve hodnotí projekty pracovníci Úřadu Regionální rady a ve druhé fázi nezávislí externí hodnotitelé. V případě, že projekt získal dostatečné množství bodů, postupuje do třetí fáze, kde hodnotí projekty Hodnotící komise."

Maximálně mohou projekty získat 100 bodů a o pořadí projektů v každé výzvě tedy vždy rozhoduje Hodnotící komise, která může jednotlivým projektům přidělit až 30 bodů.

Střet zájmů v zemi tunelování není podstatný, míní expert komunistů Jaroslav Borka.
Střet zájmů v zemi tunelování není podstatný, míní expert komunistů Jaroslav Borka. | Foto: www.kscm.cz

Experty z Hodnotící komise schvaluje Šulcův řídicí výbor a ze všech jeho dvaceti členů, kteří hodnotili v posledních třech letech, nejsou pouze čtyři členy politických stran.

V komisi například zasedají dva karlovarští zástupci hejtmana Petr Navrátil (ČSSD) a Jaroslav Borka (KSČM) a ústecký zastupitel Petr Fiala (ODS). 

Na dotaz, jestli členstvím politiků v expertní komisi nevzniká střet zájmů, odpověděl pouze komunistický náměstek Borka.

„Předpokládám, že hodnotící orgány byly jmenovány a schváleny v souladu se směrnicemi Evropské unie," uvedl Borka a dodal: „V této republice vládnou dvojkoví politici, a pokud voliči nepochopí, že listopad 1989 znamenal zejména majetkový převrat a systémově byla zvolena hanebná cesta tunelování českého národa, připadá mi moje členství v komisi málo podstatné."

Známí z Mostu

Předseda řídicího výboru Šulc zřejmě udržuje s Hodnotící komisí úzké vztahy. Svědčí o tom výčet celkem pěti členů, kteří pracovali na mostecké radnici v období Šulcova primátorování.

Radním byl v té době Vladimír Bártl (ODS), který je dnes vrchním ředitelem na ministerstvu dopravy. Na odboru investic pracovali v Šulcově primátorském období Petr Kušnierz a Renné Komínek (ODS).

První z nich řídil do svého loňského zatčení Úřad regionální rady ROP Severozápad, druhý do loňska vedl chomutovskou pobočku Ředitelství silnic a dálnic. Stavitel Zdislav Mazur (SNK-ED) zasedal v investiční komisi města Mostu. Jiří Filípek z firmy Coming, kterou vlastnil společně se Šulcem, městu radil při investicích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy