Miliardář chce koupit od Altnera pohledávku ČSSD, nabízí 55 milionů

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 4. 5. 2016 16:18
Slovenský miliardář Pavol Krúpa dal nabídku bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi, kterému má ČSSD podle pravomocného rozsudku zaplatit 337 milionů korun. Krúpa chce pohledávku odkoupit za 55 milionů. Nabídku odeslal advokátovi Václavu Veselému, který Altnera zastupuje. Podle Altnerova syna však jejich právní zástupce zatím žádnou nabídku nedostal.
Pavol Krúpa
Pavol Krúpa | Foto: Libor Fojtík

Praha - Společnost Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy dala bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi nabídku na odkup pohledávky. Krúpa právnímu zástupci Václavu Veselému, který Altnera zastupuje, napsal, že mu nabízí 55 milionů korun. Firma o tom informovala ve zprávě, kterou zaslala Aktuálně.cz.

Sociální demokracie má přitom podle pravomocného rozsudku zaplatit Altnerovi 337 milionů korun, který chce, aby mu peníze poslala na účet ve Švýcarsku. To ale ČSSD dosud neudělala a vyplatila jen některé věřitele, kterým bývalý advokát dlužil miliony.

S Altnerem chce ale nyní o prodeji pohledávky jednat miliardář Pavol Krúpa. Ten již před několik dny uvedl, že o ni má zájem. Teď uvedl i konkrétní částku: 55 milionů korun. Altnerův syn Patrik však Aktuálně.cz řekl, že zatím žádnou nabídku jejich právní zástupce nedostal. "Zatím o ni nic nevím," uvedl Veselý.

Krúpa již minulý týden uvedl, že pokud by pohledávku získal, chce vyčkat na úhradu i několik let. Podle Jiřího Chvojky, mediálního zástupce právníků strany, ČSSD dluh neuznává a Krúpa by mohl riskovat, že koupí neexistující pohledávku.

Ředitel neziskové organizace Transparency International David Ondráčka prohlásil, že by ČSSD měla dluh rychle uhradit, jinak bude vydíratelná. "Je to velké riziko pro demokracii, kdyby měl vládní stranu držet pod krkem obchodník s pohledávkami," uvedl Ondráčka. 

Arca Capital je minoritním akcionářem společnosti New World Resources, majitele OKD. Podle médií má Krúpa blízko ke skupině J&T, Penta či prezidentu Miloši Zemanovi.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Padesátku migrantů vysadili převaděči v Bavorsku poblíž české hranice

Převaděči vysadili na dálnici v Bavorsku poblíž německo-české hranice 56 migrantů. Ponechali je svému osudu při nízkých teplotách a sněžení. Spolková policie podle agentury DPA sdělila, že uprchlíci pocházející ze Sýrie, Somálska a Palestiny, mezi nimi i šest dětí ve věku od dvou do 14 let, si museli vystoupit z nákladního vozu v noci pravděpodobně na parkovišti využívaném pendlery poblíž obce Wernberg-Köblitz.

Skupina musela čekat několik hodin na další převaděče. Někteří uprchlíci bloudili po okolí - po dálnici A6, místní spolkové silnici a obci Wernberg. Část skupiny hledala útočiště v selském dvoře u vesnice Kötschdorf.

Policie, kterou o případu informoval místní občan, migranty zatím umístila do hasičské zbrojnice ve Wernbergu, kde jim bylo poskytnuto jídlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy