Miliardář chce koupit od Altnera pohledávku ČSSD, nabízí 55 milionů

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 4. 5. 2016 16:18
Slovenský miliardář Pavol Krúpa dal nabídku bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi, kterému má ČSSD podle pravomocného rozsudku zaplatit 337 milionů korun. Krúpa chce pohledávku odkoupit za 55 milionů. Nabídku odeslal advokátovi Václavu Veselému, který Altnera zastupuje. Podle Altnerova syna však jejich právní zástupce zatím žádnou nabídku nedostal.
Pavol Krúpa
Pavol Krúpa | Foto: Libor Fojtík

Praha - Společnost Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy dala bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi nabídku na odkup pohledávky. Krúpa právnímu zástupci Václavu Veselému, který Altnera zastupuje, napsal, že mu nabízí 55 milionů korun. Firma o tom informovala ve zprávě, kterou zaslala Aktuálně.cz.

Sociální demokracie má přitom podle pravomocného rozsudku zaplatit Altnerovi 337 milionů korun, který chce, aby mu peníze poslala na účet ve Švýcarsku. To ale ČSSD dosud neudělala a vyplatila jen některé věřitele, kterým bývalý advokát dlužil miliony.

S Altnerem chce ale nyní o prodeji pohledávky jednat miliardář Pavol Krúpa. Ten již před několik dny uvedl, že o ni má zájem. Teď uvedl i konkrétní částku: 55 milionů korun. Altnerův syn Patrik však Aktuálně.cz řekl, že zatím žádnou nabídku jejich právní zástupce nedostal. "Zatím o ni nic nevím," uvedl Veselý.

Krúpa již minulý týden uvedl, že pokud by pohledávku získal, chce vyčkat na úhradu i několik let. Podle Jiřího Chvojky, mediálního zástupce právníků strany, ČSSD dluh neuznává a Krúpa by mohl riskovat, že koupí neexistující pohledávku.

Ředitel neziskové organizace Transparency International David Ondráčka prohlásil, že by ČSSD měla dluh rychle uhradit, jinak bude vydíratelná. "Je to velké riziko pro demokracii, kdyby měl vládní stranu držet pod krkem obchodník s pohledávkami," uvedl Ondráčka. 

Arca Capital je minoritním akcionářem společnosti New World Resources, majitele OKD. Podle médií má Krúpa blízko ke skupině J&T, Penta či prezidentu Miloši Zemanovi.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy