ČSSD zaplatí prvním dvěma Altnerovým věřitelům, pošle jim dohromady 100 tisíc

ČTK Domácí ČTK, Domácí
20. 4. 2016 12:36
Sociální demokraté zaplatí prvním dvěma věřitelům Zdeňka Altnera. Oborové zdravotní pojišťovně a České advokátní komoře pošlou celkem 95 tisíc korun. Strana přes pravomocné rozhodnutí zatím nechce platit Altnerovi, ale nejprve uspokojovat jeho věřitele. Podle informací Aktuálně.cz je příkazů nejméně 14 a dosahují celkem 20 milionů korun.
Advokát Zdeněk Altner a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Advokát Zdeněk Altner a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. | Foto: DVTV

Praha - Sociální demokraté ve středu zaplatí první dvě pohledávky věřitelů advokáta Zdeňka Altnera, kterému mají podle rozsudku uhradit téměř 338 milionů korun za právní služby v kauze Lidového domu. Strana přes pravomocné rozhodnutí zatím nechce platit Altnerovi, ale nejprve uspokojovat jeho věřitele, kterým teď pošle 95 tisíc korun.

ČSSD nechce hradit přímo Altnerovi, protože se na ni prý obrátili věřitelé, kterým dluží až 20 milionů korun. Strana má v plánu platit Altnerovy exekučně vymáhané závazky v pořadí, jak nabudou s nimi související exekuční příkazy právní moci.

Nejprve tedy podle mediálního zástupce ČSSD Jiřího Chvojky uhradí přes 72 tisíc korun Oborové zdravotní pojišťovně a více než 22 tisíc korun České advokátní komoře. Pohledávka vznikla v souvislosti s Altnerovým vyloučením ze stavovské komory v roce 2010. "Nezaplatil pokutu a náklady kárných řízení," uvedla mluvčí komory Iva Chaloupková.

Strana podle Chvojky tímto postupem plní rozhodnutí pražského městského soudu, podle kterého měla do minulého čtvrtka poslat Altnerovi 18,5 milionu korun, dalších více než 318 milionů kvůli smluvní pokutě a nahradit náklady řízení ve výši 816 tisíc korun. "ČSSD tímto krokem plní vůči Z. Altnerovi, zároveň se tak brání hrozbě exekuce ze strany jeho věřitelů," uvedl Chvojka.

Altner vyhrál letitý spor s ČSSD, kterou zastupoval ve sporu o sídlo strany, Lidový dům. V minulých dnech se Altner pokusil zabránit ČSSD disponovat s penězi na účtech návrhem na vydání předběžného opatření, ale Obvodní soud pro Prahu 1 ho z formálních důvodů dvakrát odmítl.

ČSSD vedle uspokojování Altnerových věřitelů rovněž sází na rozhodnutí Nejvyššího soudu, ke kterému se dovolala a požádala o odklad vykonatelnosti rozsudku. Napadá hlavně oprávněnost vysoké smluvní pokuty a průtahy v řízení.

Altnerova kauza může být finančním ohrožením ČSSD, může být ale i ohrožením politické důvěry. A ta je dražší než ona nemravná třetina miliardy. | Video: Petr Fischer
 

Právě se děje

Další zprávy