ČSSD nehrozí finanční potíže, není důvod s platbou dluhu čekat, tvrdí Altnerův advokát

ČTK ČTK
3. 5. 2016 12:30
Zaplacení 338 milionů korun pro advokáta Zdeňka Altnera nemůže ČSSD způsobit závažnou újmu, píše v komentáři k soudnímu dovolání Altnerův právní zástupce Václav Veselý. ČSSD v dovolání usiluje o odklad vykonatelnosti rozsudku pražského městského soudu, aby do rozhodnutí Nejvyššího soudu nemohl být dluh vymáhán. Strana se zdráhá peníze poslat, protože se obává, že by v je v případě úspěchu již nedostala zpět. ČSSD proto zatím platí pouze pohledávky Altnerových věřitelů.
Zdeněk Altner
Zdeněk Altner | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Bývalý advokát Zdeněk Altner se svým právním zástupcem Václavem Veselým již odeslali své vyjádření k dovolání, kterým se ČSSD brání proti povinnosti platit Altnerovi 338 milionů korun za služby v případu Lidového domu.

Proti návrhu na odklad vykonatelnosti rozhodnutí argumentují hlavně tím, že strana na platbu má peníze, takže jí nemůže způsobit závažnou újmu, řekl Veselý. Strana zatím odmítá peníze poslat a uspokojuje Altnerovy věřitele, kterým už poslala téměř devět milionů korun.

ČSSD v dovolání usiluje o odklad vykonatelnosti rozsudku pražského městského soudu, aby do rozhodnutí Nejvyššího soudu nemohl být dluh vymáhán. Argumentuje hlavně tím, že Altner zdržoval řízení a zavinil tak, že k částce 18,5 milionu korun přirostla vysoká smluvní pokuta 318 milionů.

"Pro odklad vykonatelnosti podle našeho názoru nemají důvod, protože tvrdí, že mají peníze připraveny," řekl Veselý.

Nejvyšší soud podle Veselého návrhům na odklad vykonatelnosti vyhoví jen zřídka, zejména tehdy, kdy by měl někdo téměř "skončit pod mostem". "Zákon říká, že je možné to povolit, jen kdyby to způsobilo velice vážnou újmu. Pokud ty peníze mají, a oni říkají, že na ně mají úvěr, tak to žádnou újmu způsobit nemůže," uvedl Veselý.

Nedostaneme peníze zpět

ČSSD zatím Altnerovi nechce peníze na jeho švýcarský účet poslat kvůli obavám, že by v je v případě úspěchu v řízení o dovolání již nedostala zpět. Uspokojuje proto Altnerovy věřitele, kteří se jí hlásí. V úterý zaplatila další tři pohledávky, informoval mluvčí právníků vládní strany Jiří Chvojka.

Sociální demokraté již v minulých týdnech plnili ve prospěch Oborové zdravotní pojišťovny, České advokátní komory, několika finančních úřadů a Všeobecné zdravotní pojišťovny. Té dnes strana zaslala dalších 256 tisíc korun, Státnímu pozemkovému úřadu pak uhradila 265 tisíc.

Bývalý advokát Altner před měsícem vyhrál letitý spor se sociální demokracií, kterou zastupoval ve sporu o Lidový dům. Minulý týden projevila o odkoupení pravomocné pohledávky zájem skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy, která je minoritním akcionářem společnosti New World Resources (NWR), majitele OKD. Altner již dal podnět k exekučnímu vymáhání pohledávky a její prodej zatím odmítá.

Když přestaneme respektovat vykonatelnost rozsudku, kde je potom ta hranice? Začneme soudním systémem pohrdat a skončí to anarchií, říká Aleš Rozehnal | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy