Miliarda lidí zůstane bez vody. Mohou za to také Češi

Pavel Baroch
5. 12. 2008 6:20
Česko patří se skleníkovými plyny k rekordmanům
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Miliarda lidí bez vody. Sucho až na téměř třetině zemské souše. Tropická horečka dengue na území obývaném pěti až šesti miliardami lidí.

Pokud bude globální oteplování pokračovat dosavadním tempem, už za pár desetiletí by mohlo ohrozit miliardy lidí především v chudých státech. Na tom, že v Africe, Asii nebo Latinské Americe bude rozsáhlé sucho, že se budou častěji objevovat hurikány nebo se šířit malárie, má svůj nemalý díl viny i Česko. Patří totiž k rekordmanům ve vypouštění skleníkových plynů.

Ve střední Evropě přitom dopady klimatických změn nebudou zdaleka tak dramatické jako právě na druhém konci světa. Ačkoli i v Česku by se měly častěji objevovat povodně nebo delší období sucha.

"Tyto problémy jsou zanedbatelné oproti tomu, co se stane v některých rozvojových zemích," řekl Vojtěch Kotecký z ekologického Hnutí Duha. Sdružení je jednou z třinácti českých rozvojových, humanitárních a ekologických organizací, které vypracovaly analýzu o vlivu klimatických změn na lidi v různých částech světa.

Foto: Ondřej Besperát

Studii podpořil i Bedřich Moldan, senátor a zároveň ředitel Centra Univerzity Karlovy pro otázky životního prostředí.

Co Čech, to 12 tun emisí

Studie Odpovědnost bez hranic: klima a chudoba shrnuje dosavadní vědecké poznatky a zároveň vyzývá vládu, aby mnohem víc pomáhala rozvojovým zemím, aby se s dopady klimatických změn lépe vypořádaly.

"Chudí lidé v Africe či Asii odnesou sucha nebo častější povodně a hurikány daleko víc než Středoevropané. Česká republika patří mezi nejhorší znečišťovatele. Proto je naší odpovědností nejen snížit exhalace, ale i přímo pomoci rozvojovým států," tvrdí Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

Na každého Čecha připadá v průměru dvanáct tun skleníkových emisí každý rok, což je jedno z nejvyšších čísel v Evropě. Průměr pětadvaceti zemí EU je zhruba devět tun.

Ale například Indie vypustí jen asi jednu tunu oxidu uhličítého na obyvatele, Nigérie pouze sedm set kilogramů a Keňa dokonce jen tři sta kilogramů emisí.

Foto: Aktuálně.cz

Tři miliardy české pomoci

Třináct neziskových organizací - například Člověk v tísni, Adra, Charita, Nadace Partnerství či Calla - vyzvalo vládu a parlament, aby rozvojovým zemím posílaly více peněz než dosud.

"Mezinárodní humanitární organizace Oxfam podle velikosti emisí a ekonomické síly jednotlivých zemí vyčíslila, kolik by jednotlivé průmyslové státy měly přispět rozvojovému světu na nezbytná adaptační opatření. Odpovídající český podíl činí asi tři miliardy korun ročně," uvádí se ve studii nevládních organizací.

Realita je taková, že Česko posílá na zvojovou pomoc jen stovky milionů korun. A ačkoli se Bruselu zavázalo, že své odvody zvýší, trend je spíše opačný.

Stát platí například výzkum jihalvské společnosti Geomin, která ve spolupráci s Univerzitou Karlovou pomáhá Kyrgystánu zabránit tomu, aby se tamní vysokohorská jezera nevylila do vesnic pod nimi. Jezera se kvůli tání ledovců stále více naplňují a na několika stovkách míst hrozí, že nevydrží nápor vody.

Foto: reuters, ven

Bez ledovců vyschnou řeky

Opačný problém - s nedostatkem vody - mohou mít už za pár desítek let miliarda lidí, kteří žijí podél Gangy, Indu a dalších řek, pro něž jsou hlavním zdrojem vody vysokohorské ledovce. Rychlé oteplování v Himalájích a dalších pohořích znamená, že v těchto oblastech hrozí vážné sucho.

Zatímco dnes je suchem postižena asi tři procenta zemského povrchu, na konci 21. století už to může být bezmála třetina. Kvůli globálnímu oteplování se rozšíří i oblasti, kde hrozí malárie nebo horečka dengue. Zvýšení hladiny oceánů o třicet centimetrů by jen v Číně zaplavilo území větší než je Česko.

"Při své práci již nyní vidíme první přímé dopady změny klimatu, kdy jsou zemědělci v rozvíjejících se zemích zasaženi změnami v obdobích sucha a dešťů. Změna v budoucích desetiletích zasáhne několik miliard lidí a pokud chceme dostát svému poslání pomáhat nejohroženějším, je nejvyšší čas jednat již nyní," konstatoval Pavel Gruber z české Charity.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Babiš nemá s Kulhánkem jako případným ministrem zahraničí problém. Ve čtvrtek se sejde i se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s kandidátem ČSSD na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Řekl to ve středu Rádiu Z. Prezident Miloš Zeman přijme Kulhánka ve čtvrtek na zámku v Lánech. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Spolupráce by podle Babiše mohla být ještě lepší než s jeho předchůdcem v čele české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ve čtvrtek ráno se chce premiér s Kulhánkem sejít, řekl novinářům. "Budeme diskutovat o zahraniční politice," řekl Babiš. Dodal, že Kulhánka považuje za pracovitého a slušného člověka.

Kulhánek je dlouhodobým Hamáčkovým spolupracovníkem. Zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. Náměstkem byl také na ministerstvu obrany. Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam nastoupil po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. "V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU," řekl k tomu tehdy Kulhánek.

Zdroj: Domácí
před 35 minutami

Irská komise prošetřuje Facebook kvůli únikům osobních dat uživatelů

Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat americkou internetovou společnost Facebook v souvislosti s rozsáhlým únikem osobních údajů uživatelů. Komise oznámila, že zkoumá, zda firma neporušila pravidla Evropské unie na ochranu soukromí.

Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevily soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození.

DPC uvedla, že se v souvislosti s touto zprávou obrátila na firmu Facebook. Dodala, že na základě informací, které od ní získala, dospěla k názoru, že mohlo dojít k porušení pravidel EU na ochranu soukromí, jež jsou známá pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation). DPC je v EU hlavním regulátorem firmy Facebook, protože evropské ústředí podniku se nachází v Irsku.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Futsalisté na Euro po porážce v Polsku nepostoupili

Čeští futsalisté se na mistrovství Evropy v příštím roce neprobojovali. Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v závěrečném šestém utkání kvalifikace prohráli v Polsku 5:8 a ve čtyřčlenné skupině obsadili nepostupové třetí místo.

Po domácí remíze 3:3 s Polskem z minulého týdne potřeboval český celek k přímému postupu na šampionát zvítězit. Hosté, kteří byli mírným favoritem, začali náporem a už ve třetí minutě otevřel skóre s pomocí tyče Janovský. Poláci třemi góly otočili stav, ale ještě do pauzy srovnali David Drozd s Koudelkou.

Na začátku druhé dvacetiminutovky Seidlerova přízemní střela překvapivě zapadla do sítě a Češi znovu vedli. Poté ale začal zářit polský střelec Leszczak, který během minuty obrátil skóre. V 37. minutě z penalty zkompletoval hattrick a hosté už na zvrat neměli. Leszczak se nakonec pár sekund před závěrečným hvizdem dočkal čtvrté branky v zápase.

Český tým si ve skupině připsal dvě kontumační výhry 5:0 nad Norskem, v dalším průběhu už ale nezvítězil. Svěřenci trenéra Neumanna nenavázali na překvapivý postup na letošní mistrovství světa, které bude hostit Litva.Další zprávy