I Češi likvidují tropické pralesy. Stačí si dát kávu

Pavel Baroch
7. 9. 2006 0:00
Praha - Česká republika žije na ekologický dluh: spotřebuje takřka dvakrát více zdrojů, než dokáže sama vytvořit.
Prales
Prales | Foto: Aktuálně.cz

Češi nezpůsobují ekologické škody jen doma, ale i na druhé straně zeměkoule - a nemusí ani opustit území republiky.

Do Česka se každý rok dováží asi sto tisíc kubíků dřeva z ilegálně poražených stromů. Brambůrky nabízené v českých obchodech se smaží na palmovém oleji, kvůli němuž indonéští zemědělci museli opustit půdu, kterou po léta užívali. Čeští zemědělci krmí zvířata sójou, která vyrostla na místech, kde dříve stály tropické pralesy.

Spotřeba české ekonomiky vytváří globálně větší ekologickou zátěž než například holandská, rakouská, německá či italská.

Česko se řadí mezi třetinu zemí Evropské unie s největším dopadem na globální přírodní zdroje, jako jsou například tropické deštné pralesy.

Dobrou kávu platí jinde

Studie ekologických organizací, z níž tato fakta vycházejí,  poprvé podrobně mapuje konkrétní ekologické a sociální dopady každodenního "komfortu", díky němuž si Češi mohou natankovat benzín nebo si pochutnat na dobré kávě.

"Nakupujeme, jíme, cestujeme a často vůbec netušíme, odkud který výrobek či surovina pochází. Shromáždili jsme konkrétní příklady, na kterých chceme ukázat, že je dobré vědět o dopadech naší spotřeby a také se podle toho při nákupech rozhodovat," řekla Zuzana Drhová, ředitelka Zeleného kruhu, který se na studii podílel.

"Konkrétní spotřeba v České republice má konkrétní dopady někde úplně jinde na světě," dodal Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha, které je rovněž spoluautorem studie. Dodal, že konkrétní ekologické škody a sociální dopady mají řešení.

"Třeba lepší recyklace odpadků by snížila spotřebu hliníku a dalších surovin, a tedy i škody, které jejich těžba způsobuje třeba na druhém konci světa. Certifikované dřevo s jasným původem pomůže vyhnout se surovině ilegálně vytěžené kdesi v Africe nebo na Sibiři," řekl Kotecký.

Kvůli kávě a oleji mizí pralesy

Česko dováží nejvíce kávy z Vietnamu. Tamní vláda přitom pěstování kávy výrazně podporuje, díky čemuž se z Vietnamu stal druhý největší světový producent této suroviny.

Tato káva byla vyprodukována v rámci konceptu Fairtrade.
Tato káva byla vyprodukována v rámci konceptu Fairtrade. | Foto: Aktuálně.cz

To ovšem znamená, že se na ohromných plochách likvidují původní pralesy a zakládají se kávové plantáže. Jen v provincii Dac Lac to znamenalo vykácení 74 tisíc hektarů lesa.

"Dovoz kávy z Vietnamu do České republiky činil v roce 2004 zhruba 11,5 tisíc tun. Při výnosu jedné tuny z hektaru by to znamenalo, že česká spotřeba zabírá více než sto čtverečních kilometrů," přibližují autoři studie.

Ještě větší český podíl na devastaci tropických pralesů představuje dovoz palmového oleje, který se používá v margarinech, zmrzlinách, čokoládě, instantních polévkách, sušenkách, brambůrkách, ale také v mýdlech, šamponech a další kosmetice.

Drtivá většina produkce pochází z jihovýchodní Asie, kde se palma olejná pěstuje na rozlehlých plantážích.

"Pěstování palmy olejné patří mezi nejdůležitější příčiny rapidního odlesňování v jihovýchodní Asii. Asi polovina plantáží vzniká na úkor lesů," píše se v ekologické studii. Plantáže přitom běžně vznikají i na soukromých pozemcích a jejich původní majitelé jsou vyhnáni.

Jen Indonésie tak přišla podle vládních údajů o zhruba dva miliony hektarů pralesa. V této zemi, která zabírá jen 1,3 procenta zemské souše, se přitom vyskytuje deset procent všech známých druhů kvetoucích rostlin, sedmnáct procent ptáků, šestnáct procent plazů a obojživelníků a dvanáct procent savců.

Česko je navíc čím dál větším dovozcem tropického dřeva, od roku 1999 se import minimálně ztrojnásobil. Mnohé tropické stromy ovšem s největší pravděpodobností byly poraženy ilegálně, podle propočtů mezinárodní organizace WWF by mohlo jít o desítky tisíc stromů ročně.

Certifikát zaručuje ekologickou šetrnost

V evropských zemích včetně Česka se přitom postupně rozšiřuje nabídka kávy a dalšího zboží ze surovin, které byly vypěstovány bez velkých ekologických škod.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Má označení FAIR TRADE. Podmínkou k získání certifikátu například je, že se na polích nepoužívají pesticidy či umělá hnojiva a například káva se pěstuje ve stínu původní vegetace.

Podobná značka - FSC - funguje i u dřeva a výrobků ze dřeva: nábytku, papíru či kuchyňského náčiní. V západní Evropě se každoročně trh s FSC výrobky rozroste každoročně o sto až sto padesát procent.

Nemnoho českých firem, které si značku FSC nechaly udělit, je však z certifikátu většinou rozpačitých a tvrdí, že jim zatím nic moc nepřinesl. A drtivá většina veřejnosti značku vůbec nezná.

"Znalost je v zásadě nulová," potvrdil Aktuálně.cz nedávno ředitel české pobočky FSC Michal Rezek.

Česká pobočka FSC se zase chystá na reklamní kampaň, kterou by chtěla spustit příští rok - pokud sežene dostatek peněz. 

U benzínek podporujeme diktaturu

Česko dováží asi desetinu ropy z Ázerbájdžánu, přičemž většina jeho ropných polí se nachází na dně nebo na březích Kaspického moře. Právě nešetrná těžba ropy výrazně přispívá k devastaci tohoto "slaného jezera".

"Na počátku 20. století činily roční úlovky kaspického jesetera 50 tisíc tun a Kaspické moře pokrývalo 80 procent světové spotřeby kaviáru. Dnes úlovky klesly zhruba o 90 procent a ryba se dostala na pokraj vyhynutí," upozorňují autoři studie.

Příjmy z prodeje ropy tvoří více než polovinu státního rozpočtu Ázerbájždánu, země na jejím prodeji od počátku 90. let vydělala miliardy dolarů.

Jenže přibližně polovina Ázerbájdžánců žije podle údajů Světové banky pod oficiální hranicí chudoby, tedy s příjmy menšími než jeden dolar na den.

"Proud ropných dolarů je v rukou úzké skupiny lidí, kteří tak mají dlouhodobě zajištěnu kontrolu nad celým státem," upozorňuje studie. V Ázerbájdžánu, v jedné z nejzkorumpovanějších zemí světa, vládne rodinný klan, který založil někdejší generál KGB Gejdar Alijev. Tento režim je podporován i díky prodeji ropy do Česka.

"Při každém desátém načerpání nádrže svého auta posíláme peníze zkorumpovanému režimu v Ázerbájdžánu," uvádí se ve studii. 

Česko žije na ekologický dluh

I díky masivním dovozům surovin a výrobků ze zahraničí spotřebuje Česko skoro dvojnásobně více zdrojů, než kolik je schopno samo vytvořit.

Autoři studie vycházejí z takzvané ekologické stopy, která umožňuje srovnávat jednotlivé lidské činnosti z hlediska jejich dopadů na životní prostředí. Jde o systém zjišťující, kolik půdy a vody lidé potřebují k výrobě potravin, elektřiny, zajištění dopravy, ale také třeba na likvidaci odpadů.

Česká ekologická stopa činí podle nejnovější studie Living Planet Report mezinárodní organizace WWF zhruba 4,9 hektaru na obyvatele, přičemž biologická kapacita českého území dosahuje pouze asi 2,7 hektaru. 

Největší "vinu" na velké české ekologické stopě má energetika včetně vypouštění skleníkových plynů při spalování uhlí. Se spotřebou přibližně dvanácti tun oxidu uhličitého na obyvatele patří Česko mezi země s nejvyššími emisemi v Evropské unii.

České skleníkové plyny přitom přispívají například k tomu, že se kvůli globálnímu oteplování zvyšují hladiny oceánů, takže by se počet lidí ohrožených pobřežními záplavami mohl v budoucnu zvýšit ze současných deseti milionů až na dvě stě milionů.

Foto: Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku v sobotu pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička. Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Ludmila byla horlivou stoupenkyní křesťanské víry, kterou pomáhala dále šířit. Patří k patronům země české, podle legendy proslula vlídností a spravedlností, pomáhala chudým. Před 1100 lety, zřejmě v noci na 16. září 921, byla uškrcena na hradišti Tetín.

Spolek Svatá Ludmila 1100 let, jehož členy jsou obce, města i farnosti, zahájil přípravy na výročí v roce 2015. Starosta Tetína už dříve uvedl, že výročí Ludmiliny smrti je pro obec největší událostí století.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy