Hlasovat mohli členové pro všechny možnosti, žádnou, to znamená odevzdat prázdný lístek, nebo cokoli mezi tím. Hlasů proti Michálkově odvolání bylo 371, pro odvolání 294 a pro odročení 184. Aby se jedna z variant stala platnou, musela by získat 386 hlasů.
Podnětem k hlasování byl příspěvek vedoucí personálního odboru pirátů Jany Koláříkové na stranickém fóru, která minulý týden hovořila o Michálkově arogantním jednání a psychické šikaně podřízených. Europoslanec Mikuláš Peksa následně uvedl, že by rezignoval na funkci místopředsedy, pokud jím Michálek zůstane.
Michálek v reakci uvedl, že nikoho nešikanoval, ale má vysoké nároky na výkon lidí. Sám podle svých slov rezignovat nehodlá, zároveň ale řekl, že už se před časem rozhodl, že svůj mandát místopředsedy strany nebude obhajovat.
"To, že nebudu kandidovat, ale nesouvisí se současnou situací. Byl jsem takto rozhodnutý už dříve. Chci se zcela soustředit na vedení poslaneckého klubu," řekl v minulém týdnu Michálek.
Hlasování se týkalo pouze jeho funkce ve vedení pirátů, nikoli jeho pozice předsedy poslaneckého klubu. O Michálkově odvolání z pozice místopředsedy strany hlasovali členové ve vnitrostranickém referendu i před dvěma lety.
Za šéfa poslanců se tehdy postavily zhruba tři čtvrtiny hlasujících. Část straníků Michálkovi tehdy vyčítala, že z Nejvyššího správního soudu potají stáhl stížnost na sněmovní volby.