Babiš v rukou astrologů? Tajemství jeho vzestupu je Merkur v Panně, tvrdí kartářka

Václav Dolejší
26. 5. 2016 15:55
Ačkoli to může být překvapivé, i ministr financí Andrej Babiš podléhá zájmu o astrologii a výklad karet, píše týdeník Ekonom. Kartářka Jana Mayerová tvrdí, že astrologie může uspokojit i racionálního člověka, škodí jí však televizní pořady, které její hodnotu devalvují. Právě ona Babišovi před lety navrhovala, aby vstoupil do politiky, neboť je k tomu vhodná konstelace hvězd. Stejná žena dělala Agrofertu poradkyni pro evropské fondy v době, kdy získal spornou dotaci na Čapí hnízdo. Babiš si prý nechává ze zvědavosti hlavně sestavovat horoskopy, ale i vykládat karty.
Ministr financí Andrej Babiš.
Ministr financí Andrej Babiš. | Foto: Economia

Praha - Andrej Babiš, stejně jako jiní byznysmeni nebo politici, občas naslouchá astrologům a kartářkám, píše ve svém novém čísle týdeník Ekonom.

Pokud si pořád ještě kladete otázku, proč je Andrej Babiš tak úspěšný, jednou z odpovědí je, že je zkrátka klasický Merkur v Panně. "To znamená, že je velmi chytrý chlap s analytickým myšlením a schopností jít vpřed, být první. Zároveň je pracovitý, žádný nabob. Přesnější být nemohu, protože neznám přesnou hodinu narození pana Babiše," říká plzeňský právník Jiří Kubík, jinak jeden z nejznámějších českých astrologů.

Lidé z Babišova okolí říkají, že k zájmu o astrologii ho přivedla partnerka Monika. Ona sama se však v rozhovoru pro magazín Ona Dnes, jenž patří do Babišovy Mafry, nedávno svěřila, že je to přesně naopak. "Andrej si rád nechává dělat všechny možné horoskopy mnohem častěji než já a všude nám vychází, že my dva se k sobě nehodíme. Jednou jsme si nechali udělat i klasické osobnostní testy a vyšlo nám, že se k sobě velice hodíme jako obchodní partneři, ale ne ve vztahu,“ vyprávěla Monika Babišová.

Ženou, která miliardáře k hvězdám přivedla, je Jana Mayerová, která se s Babišem zná od roku 2004. Koníčkem pětačtyřicetileté odbornice na Evropskou unii i její fondy je právě předvídání z postavení planet. "Bohužel respektovaný obor poškozují různé televizní pořady typu Volejte věštci. Přitom astrologie může uspokojit i racionálního člověka. Je to výkladové umění, neříká vám, co máte dělat nebo co se stane. Jako mapa nabízí cesty, říká, kde jsou jaké křižovatky a odbočky, a vy už si musíte sami vybrat, kudy půjdete. Jinými slovy v astrologii je mnohem více odpovědí na naše otázky, než si myslíme," vysvětluje Mayerová.

Byla ideální konstelace k tomu, aby šel do politiky

Právě tato žena poprvé Babišovi před lety navrhovala, že by měl jít do politiky, neboť je k tomu ideální konstelace hvězd. "Marně jsem ho přesvědčovala, že nestačí, aby pořád jen nadával, jak nic nefunguje, a sám si to šel vyzkoušet. Rozčílil se na mě, že jsem naivní, když nevím, že všichni kradou a stejně nic změnit nejde,“ směje se dnes Mayerová. A když se Babiš konečně rozhodl do politiky vstoupit, ona u toho ani není – nyní je doma v Jihlavě na rodičovské s dvěma malými dětmi. V krajském městě je řadovou zastupitelkou v opozici za hnutí ANO.

Stejně jako Babiš pochází ze Slovenska, narodila se v Košicích. Pár měsíců dokonce dělala Babišovi na ministerstvu financí poradkyni pro evropské fondy, ale pak se z časových důvodů definitivně stáhla. Ještě když totéž poradenství dělala pro Agrofert, právě ona pomohla získat 50­milionovou dotaci na Babišovu farmu Čapí hnízdo. Po vzniku ANO do něj zase přivedla svou kamarádku Věru Jourovou, z níž se okamžitě stala výrazná tvář hnutí. Po jejím odchodu na post eurokomisařky do Bruselu se právě o Janě Mayerové chvíli uvažovalo, že by se stala ministryní pro místní rozvoj.

Ovšem ani ona, ani žádný jiný astrolog, věštec či kartářka nemají u Andreje Babiše exkluzivitu na výklad budoucnosti. Není to tak, že by měl jednoho jediného, jemuž věří. Ani tak, že by se tím doslovně řídil – a třeba v červnu nekupoval žádné firmy, protože postavení hvězd není příznivé. Jeho motivem je spíš jakási zvědavost. Kromě horoskopů si občas nechá také vyložit karty, což umí například mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka nebo matka zpěváka Richarda Krajča, s nímž se Babiš přátelí.

Karty předpověděly i kauzu Čapí hnízdo

V knize O Babišovi bez Babiše, kterou Agrofert vydal před dvěma roky k šedesátým narozeninám svého majitele, si zavěštila přední česká kartářka Hana Aubrechtová, která nadání zdělila po své babičce. "Pracovně má v kartách pan Babiš obrovský úspěch. Když to řeknu úplně na rovinu, ani on sám ho nečekal. A netuší, co ho ještě čeká. V ten úspěch ani nedoufal,“ vyčetla z karet Aubrechtová.

"Je to ale současně člověk, který se nechá hodně ovlivnit. Velmi dá na svoje okolí. Samozřejmě, nějaký záměr má ve své hlavě, ale je hodně ovlivnitelný. Karty říkají, že ne všichni lidé v jeho okolí jsou pozitivní lidé. Jeho kariéra prudce stoupá a je hodně věcí, které nyní musí řešit a na které nebyl zvyklý,“ chrlí kartářka.

Aubrechtová si získala respekt tím, že už před časem předpověděla potíže kolem Čapího hnízda: "Bude malér, velký malér, významné klopýtnutí, jedna viróza. Ale všechno dobře dopadne, bude mít štěstí!“ To se splnilo, i po kauze s čarováním s dotací preference ANO dál nerušeně stoupají vzhůru.

Čtěte více v týdeníku Ekonom, jehož nové číslo přináší téma "Miliardář uhranul Česko".

 

Právě se děje

Další zprávy