Na Filipínách zatkli Čecha, který "léčil" studentky sexem

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 5. 2015 12:57
Muž známý jak "guru Jára" si za znásilnění má odsedět 10 let vězení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Butuan (Filipíny) - Na Filipínách byl zatčen Jaroslav Dobeš, zakladatel esoterické školy Poetrie známý jako "guru Jára", kterého soud ve Zlíně loni odsoudil na deset let za znásilnění.

Pondělní informaci filipínských médií potvrdil velvyslanec ČR v Manile Jaroslav Olša i česká policie.

Čtyřiačtyřicetiletý Dobeš byl zadržen v pátek příslušníky imigrační policie ve městě Dapa na ostrově Siargao společně se svou blízkou spolupracovnicí Barborou Pláškovou. Nyní probíhají jednání o jejich deportaci do Česka.

Na Filipíny létal od roku 2005

Dobeš a Plášková, která dostala za znásilňování studentek školy trest 9,5 let vězení, byli souzeni v nepřítomnosti, protože uprchli do ciziny. Oba se proti rozsudku odvolali a jejich případ nyní projednává Vrchní soud v Olomouci. Další jednání má nařízené na tento čtvrtek.

Zda bude mít zadržení uprchlíků vliv na čtvrteční jednání vrchního soudu, zatím není jasné. Soud totiž tuto informaci oficiální cestou dosud neobdržel.

"Do doby, než budeme mít tuto informaci oficiální cestou, nebudeme se k této problematice žádným způsobem vyjadřovat, byly by to pouze spekulace či dohady," řekl mluvčí soudu Vladimír Lichnovský. Termín veřejného zasedání podle něj stále platí.

Také dozorující státní zástupkyně Iveta Eichlerová o zadržení Dobeše nemá žádné oficiální informace. "Činný je v tomto směru soud," řekla ČTK Eichlerová.

Policie prostřednictvím svého mluvčího Davida Schöna zatčení dvou českých občanů na Filipínách potvrdila. "Z taktických důvodů" ale nechce zveřejňovat žádné bližší informace.

Léčba sexem

Dobeš podle obžaloby ženy a dívky na různých seminářích takzvaně "odháčkovával". Tvrdil, že všemožné problémy žen jsou způsobeny háčky, které v nich zanechali dřívější sexuální partneři a které jim prý znemožňovaly žít plnohodnotný život.

"Guru Jára" pak tyto takzvané háčky sexuálním aktem údajně uvolňoval.

Klientky školy však o této metodě nic nevěděly, většinou jim byla nabídnuta na konci i vícedenních seminářů, aniž věděly, jak metoda probíhá. Některé se bránily, většina z nich však po úvodním dechovém cvičení nebyla schopná ovládat své tělo a reagovat.

Lektorky školy v čele s Pláškovou dívky většinou stimulovaly na pohlavních orgánech a řídily dechové cvičení, poté se nečekaně objevil Dobeš a zpravidla vykonal na ženách krátkou soulož.

Ženy trpí posttraumatickou poruchou

Podle obžaloby, která popisovala osm takových případů v letech 2004 až 2007, se u poškozených projevila posttraumatická stresová porucha. Semináře se konaly na několika místech včetně domu ve Zlíně nebo statku v obci na Olomoucku.

Podle státní zástupkyně Dobeš školu vytvořil jako zdroj své obživy. "Odháčkováním" podle obžaloby prošlo asi 350 žen. Řada z nich se mu podrobila dobrovolně, jiné však nikoli.

Dobeš byl podle svědkyň ve své komunitě velmi ctěn a obdivován. Škola Poetrie nabízela semináře jógy, tantry, astrologie či práce s energií. Na Filipíny prý jezdil pravidelně: podle obyvatel ostrova Siargao sem často přilétal a zase odjížděl, a to už od roku 2005, přestože v tomto roce byl vydán příkaz k jeho deportaci ze země.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy