Připravily důchodce o miliony, vilu i hrobku. Vědma dostala šest let, advokátka depresi

Marek Pokorný Marek Pokorný
14. 12. 2015 19:37
Těžko uvěřitelný příběh minulý týden zakončil Městský soud v Praze. Gang, vedený pražskou advokátkou Michaelou Salačovou a vědmou Štěpánkou Kunstovou, připravil umírajícího seniora o majetek za desítky milionů korun - rodinnou vilu, několik bytů i hrobku. V případu, v němž figuruje i vyvolávání vúdú, zatím padl šestiletý trest pro Kunstovou. Salačová den před vynesením rozsudku poslala neschopenku s odůvodněním, že má deprese, a soud proto vyloučil její případ k samostatnému vynesení rozsudku. Obě ženy usvědčili jak odposlechy, tak jejich dva komplicové, kteří se při výslechu u soudu zhroutili a vše přiznali.
Michaela Salačová si verdikt vyslechne později. Dne před jeho plánovaným vynesením oznámila, že má neschopenku kvůli depresím. A na své účasti při vynesení rozsudku prý trvá.
Michaela Salačová si verdikt vyslechne později. Dne před jeho plánovaným vynesením oznámila, že má neschopenku kvůli depresím. A na své účasti při vynesení rozsudku prý trvá. | Foto: Marek Pokorný

Praha – Ten podvod by možná prošel, kdyby jeho dvě hlavní aktérky nebyly nenasytné. Pražská advokátka Michaela Salačová se před několika lety seznámila na trhu s pologramotnou Štěpánkou Kunstovou, která o sobě prohlašuje, že je vědma. A padly si do oka natolik, že Salačová si prý podle "věštby" Kunstové vybrala svoji kancelář a na oplátku jí pomáhala se čtením a učila gramatiku. A měla také například přístup k jejímu bankovnímu účtu.

V lednu 2010 se Salačová stala opatrovnicí tehdy šestaosmdesátiletého značně movitého Jiřího Baara, který s Alzheimerovou chorobou umíral v léčebně v Ostředku u Prahy. A všechen jeho majetek v hodnotě desítek milionů korun se s pomocí zfalšovaných kupních smluv ještě za jeho života začal přesouvat ke Kunstové - nejdříve rodinná vila v hodnotě 18,5 milionu v Hlinsku, poté i družstevní byt, či dokonce secesní rodinná hrobka.

Jenže to jim nestačilo. Když zjistily, že Baar, který zemřel v květnu 2010, věnoval ještě před smrtí další byt v hodnotě čtyř milionů své přítelkyni Blance Buchové, pozvali si ji do kanceláře. A tam ji výhrůžkami donutily, aby jim uvedený byt darovala.

Do případu se poté vložila policie, která nasadila i odposlechy, a rozjelo se vyšetřování, po němž skončily před soudem nejen Salačová s Kunstovou, ale i choreograf Martin Goga a překladatel Marek Pavka spolu s advokátním kolegou Salačové Janem Slunečkem. Pavka s Gogou totiž podepisovali jako svědci závěti, na jejichž základě Kunstová chtěla získat po Baarovi i zbylý majetek, Slunečko zase uvedené podpisy ověřoval.

Před rozsudkem přišly deprese

Soud vynesl verdikt minulé pondělí. Kunstová má jít do vězení na šest let, Pavko a Goga – i díky tomu, že se přiznali – dostali tříleté podmíněné tresty. Potrestání Slunečka (stejně jako Salačová má pozastaven výkon advokátní praxe) pak nechal soudce Tomáš Kubovec na stavovské České advokátní komoře.

Jediný, kdo zatím nebyl potrestán, byla právnička Salačová, kterou státní zástupce považoval za mozek celé akce. Den před vynesením rozsudku totiž poslala soudu omluvu, že má deprese a není schopna účastnit se hlavního líčení. A že nesouhlasí, aby bylo konáno v nepřítomnosti.

"Doložila to lékařskou zprávou a neschopenkou," potvrdil soudce Kubovec, který tak musel případ vyloučit k samostatnému dokončení. Opakovala se tak situace, kterou musel řešit například soudce Robert Pacovský v procesu s exhejtmanem Davidem Rathem.

"Přibírám znalce, ať mi zjistí, jestli je schopna účasti u hlavního líčení. Samozřejmě že se může jednat o obstrukce, když je to těsně před koncem," podotkl Kubovec. Advokát Salačové Lukáš Trojan nechtěl případ komentovat.

Soud neměl pochyby

O vině odsouzené trojice přitom Kubovec neměl pochyby. "Z těch odposlechů i z výpovědí byla ta trestná činnost jednoznačně prokázána. Výpovědi Pavky a Gogy spolu s odposlechy tvoří logický řetězec," uvedl s poukazem na to, že oba se ke všemu doznali.

Část důkazů byla nalezena i v advokátní kanceláři Salačové – třeba i "noty" pro Pavku a Gogu, jak mají vypovídat na policii. Salačová sice od počátku řízení namítala, že byla prohlídka nezákonná, a důkazy tak nelze použít. A podobně protestovala proti nasazeným odposlechům. "Všechny důkazy byly získány zákonným způsobem," odmítl její argumenty soudce.

I když z podané obžaloby vyplynulo, že mozkem byla Salačová, k jejímu podílu se soudce Kubovec odmítl vyjádřit. „Pokud bych cokoliv řekl, mohla by obhajoba Salačové navrhnout moje vyloučení z případu,“ poukázal.

Kupovala mi i oblečení

Během více než rok a půl trvajícího projednávání před soudem přitom nebyla nouze o bizarní momenty. Třeba když vypovídali Pavka s Gogou. Oba byli původně klienti – a posléze kamarádi – Kunstové. "Má jisté magické schopnosti, získala si moji důvěru," vysvětloval překladatel Pavka.

"Když jsme se poznali, měl jsem psychickou krizi, několikrát mi věštila zadarmo, vedla mě životem, pomáhala se vztahy. Cítil jsem se jí zavázaný a cítil jsem se s ní dobře," popisoval zase před soudem Goga. "Kupovala mi oblečení a zaplatila mi i nájem, protože mě měla ráda," dodal.

Oba proto v kanceláři Salačové někdy v první polovině roku 2010 podepsali jako svědci závěť, podle níž měl veškerý zbylý majetek Baara připadnout právě Kunstové. A to přesto, že nikdy Baara neviděli.

Přišlo i na vúdú

Na věštby chodila ke Kunstové i Salačová – a ta byla zřejmě hnacím motorem celého podvodu. Když se například policie začala zajímat o závěť, sepsala i návod, jak mají Goga s Pavkou vypovídat. A oni se toho zpočátku drželi. "Řekl jsem přesně to, co mi sepsala," potvrdil Goga, který poté popisoval i situace, kdy dělal „vúdú“ metody, aby přišly peníze za prodej nemovitostí v Hlinsku.

Oba nakonec pod tíhou obvinění svoji výpověď změnili a ke všemu se přiznali. "Netušili jsme, že by to někomu ublížilo. Nevěděli jsme, že jsou lidé, kteří to dědictví mají dostat," dodal Pavka. Sama Kunstová se při své výpovědi Goga a Pavky zastala. "Kluci jsou strašně poctiví, nic po mně nechtěli. Promiňte mi to," řekla na jejich adresu plačtivým hlasem.

Dopustit nedala ale ani na Salačovou, která jí údajně řekla, že si ji senior vybral, aby jí odkázal svůj majetek. "Říkala, že od Baara slyšela, že vypadám jako slušnej člověk, že bych prý měla po něm dědit, že prý vypadám jako jeho hřích z mládí," popsala Kunstová, která se se Salačovou seznámila na trhu, kde prodávala věci v krámku. Později se s ní jako s kartářkou Salačová přišla poradit, jakou kancelář si má koupit.

"Vybrala si podle mých rad, tak jsem pochopila, že má ke mně blízko," popsala Kunstová, která se podle svých slov se Salačovou poté skamarádila natolik, že jí dala i práva ke svému bankovnímu účtu.

"Všechny peníze šly na můj účet, ale o peníze a hospodaření se mi starala Míša. Vždy to bylo tak, že Míša řekla, že se musí něco zaplatit, a přestěhovalo se to na její účet," popsala poté na dotaz soudu. "Chodila jsem do pomocné školy a skoro neumím číst. Pomáhala mi se čtením a psaním, nahradila mi vlastně základní školu, učila mě gramatiku i vyjmenovaná slova," dodala.

 

Právě se děje

Další zprávy