Matoucí průzkumy? Ne, pluralita, říká rozhlas o ČT

Tereza Šídlová
25. 9. 2012 18:00
Veřejnoprávní média zaplatila celkem 5 milionů, na spolupráci se neshodla
Volební studio bude moderovat i Marcela Augustová
Volební studio bude moderovat i Marcela Augustová | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předvolební průzkumy České televize a Českého rozhlasu z Libereckého kraje znovu nabízejí nesrovnalosti v datech.

A tentokrát se týkají nejcitlivějšího terénu - malých politických uskupení, jejichž potenciální voliče může předpověď ovlivnit v úvahách, zda svůj hlas neinvestují zbytečně.

Podle úterního průzkumů ČRo by se výrazná postava liberecké politiky, ex-primátor města Jan Korytář se svým hnutím Změna pro Liberecký kraj, sotva přehoupla přes pětiprocentní hranici. ČT mu ale před časem přisoudila dvojnásobnou podporu.

ČRo a ČT za troje průzkumy zaplatí téměř pět milionů korun z veřejných peněz. Zakázky připadly hned třem soukromým agenturám.

Jak zjistilo Aktuálně.cz, ČT a ČRo o spolupráci na průzkumech jednaly, ale nedohodly se. Zřejmě kvůli tomu, že se veřejnoprávní instituce rozcházely v pohledu na způsob výběru agentur. ČRo vypsal výběrové řízení, ČT si vybírala přímo. 

Český rozhlas dnes tento postup hájí po svém. Neladící průzkumy, za které se agenturám platí nemalé částky právě kvůli předpokladu co nejpřesnějšího a nejdůvěryhodnějšáho odhadu, podle stanice nabízejí divákům a posluchačům "větší názorovou pluralitu".

Právě na průzkumech přitom záleží, kdo z krajských politiků dostane zadarmo čas v televizi či v éteru.

Výběrové řízení ano, či ne?

ČT, která podle své mluvčí Michaely Fričové o dohodu usilovala, vysvětluje rozpačitý výsledek právě vypsáním výběrového řízení v ČRo.

"Společný postup nakonec nebylo možné uskutečnit vzhledem k tomu, Český rozhlas už měl vyhlášené výběrové řízení na dodavatele průzkumů," uvedla Fričová.

ČT, konkrétně pořad Otázky Václava Moravce, si své agentury SC&C a STEM/MARK sama oslovila. Každé z nich zaplatila zhruba 1, 5 milionu korun, tudíž výběrové řízení nebylo podle zákona nutné.

"Proběhlo interní výběrové řízení, kdy jsme oslovili celkem pět agentur. Svou nabídkou nás přesvědčily agentury STEM/MARK a SC&C, které mají prokazatelně dlouhodobé zkušenosti s výzkumy tohoto typu a v minulosti vykazovaly na daném poli velmi dobré výsledky," vysvětlovala postup ČT Fričová.

Smlouva za pět milionů

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek | Foto: Hana Pecinová

Naopak ČRo už v březnu vyhlásilo výběrové řízení s názvem "Výzkumy veřejného mínění a předvolební výzkumy pro potřeby programu ČRo". Výsledkem byla smlouva mezi veřejnoprávním rozhlasem a agenturou ppm factum (Factum Invenio) v hodnotě 4 800 000 korun s platností na tři roky.

Průzkumy před letošními krajskými volbami pro speciály s moderátorem Martinem Veselovským v hodnotě 1 588 000 korun spadají do tohoto rámcového rozpočtu.

Podle mluvčího ČRo Jakuba Čížka se jednání s ČT rozběhla ve chvíli, kdy obě instiuce už byly v pokročilé fázi plánování debat i výběru agentur.  

"Přestože dochází k rozdílům ve výsledcích průzkumů, přináší tato varianta veřejnosti i nesporné výhody. Dochází k větší názorové pluralitě a zároveň se do předvolebních debat může dostat více politických subjektů (v případě, kdy podle jednoho průzkumu nesplňuje podmínky pro účast v debatě, avšak podle druhého průzkumu ano)," napsal v e-mailové odpovědi mluvčí Čížek k neladícím průzkumu.

Průzkumy s menšími rozdíly

Na nedostatky ale poukázaly hned první průzkumy, když se ukázalo, že ČT a ČRo ve svých pořadech prezentovaly jako vítěze průzkumů v Pardubickém a Královéhradeckém kraji různé strany. Rozdíly mezi jednotlivými stranami šly v jednotlivých případech až k sedmi procentům.

Agentury to už dříve vysvětlovaly volbou rozdílného volebního modelu. 

V úterý večer běží v ČRo debata z již zmiňovaného Libereckého kraje, v ČT z Olomouckého.

Až na rozdíl v preferencích přisuzovaných Změně pro Liberecký kraj, který vede Korytář, se výsledky průzkumů ČT a ČRo celkem kryjí. Vysoké zisky přisuzují ČSSD (19, 1 v ČRo - 17, 5 v ČT), ČRo však vyhlásila vítězem KSČM o jednu desetinu procenta (19,2).  

ODS podle obou průzkumů může získat kolem 15 pocent hlasů.

Výsledky z Olomouckého kraje ještě ČRo nepublikoval.

 

Právě se děje

před 33 minutami

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 53 minutami

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 59 minutami

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy