Matka vyměněných dětí chce zpět první dceru. Tu cizí

16. 9. 2008 16:30
U soudu v Brně vypovídají rodiče z kauzy Třebíč
Rodiče z kauzy Třebíč. Libor Broža s Jaroslavou Trojanovou přicházejí na jednání Krajského soud v Brně
Rodiče z kauzy Třebíč. Libor Broža s Jaroslavou Trojanovou přicházejí na jednání Krajského soud v Brně | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - "Mám raději cizí Nikolu, kterou jsem devět měsíců vychovávala, než své vlastní dítě," vypověděla dnes u Krajského soudu v Brně Jaroslava Trojanová, které v třebíčské porodnici v prosinci 2006 vyměnili novorozeně.

Nikolu by si prý nejraději vzala zpátky. "Kdyby bylo jen na mě, chtěla bych Nikolku. Dávám manželovi a jeho rodině za vinu, že mě o ni připravil," vypověděla Trojanová. "Kdyby manžel tajně neobjednal testy DNA, mohlo vše zůstat při starém."

Rodiče vypovídají u Krajského soudu v Brně. Ten má rozhodnout o výši odškodného, jež obě rodiny od nemocnice dostanou.

Dále čtěte: Pořád se hádáme, vypověděl otec z kauzy vyměněných dětí

Za útrapy, které rodinám Jaroslavy Trojanové, Libora Broži a manželů Čermákových záměnou vznikly, chtějí všichni dohromady dvanáct milionů korun.

A odmítají, že by to bylo příliš moc. S následky neuvěřitelné události se prý těžce vyrovnávají dodnes.

Podali proto na nemocnici žalobu na ochranu osobnosti, o které má rozhodnout samosoudce Michal Ryška. Jednání začalo minulý týden, kdy si soud vyslechl žalobu i advokáta nemocnice.

Čtěte více: Právník nemocnice napadl u soudu rodiny vyměněných dětí

Jaroslava Trojanová už od loňského prosince vychovává své biologické dítě Veroniku, která žila devět měsíců po narození u manželů Čermákových. Přestože jí manžel konečně přestal vyčítat domnělou nevěru, klidu se šestadvacetiletá matka podle svých slov nedočkala.

"Pořád nemůžu spát. Zdají se mi sny o Nikolce, že se nemá dobře, že jí ubližují. Zdálo se mi třeba, že ji vyhodili z okna," popsala Trojanová psychické problémy, kterými dodnes kvůli záměně novorozeňat trpí.

Přestože ví, že se Nikola má u Čermáků dobře, vadí jí, že nemá na její výchovu žádný vliv. "Oni ji třeba dají na čtrnáct dní na prázdniny k babičce a já s tím nemohu nic udělat. Přitom by si měla raději zvykat na novou maminku," řekla u soudu Trojanová.

Nadávky, hádky, odtažitost

"Jsem stále ve stresu, pořád se hádáme. Partnerka mi dodnes vyčítá, že přišla o Nikolku, že kdybych si nedělal testy DNA, měla by ji pořád. Já si ale nedokážu představit, že bych žil s představou, že támhle třicet kilometrů ode mě je mé vlastní dítě," popsal Broža u soudu svůj život rok poté, co se "provalil" případ výměny dětí těsně po porodu.

Před rokem podstoupili s partnerkou bolestný proces návratu dětí do původních rodin. Vzhledem k tomu, že holčičkám už bylo tři čtvrtě roku, musela se "druhá výměna" uskutečnit během pouhých dvou měsíců.

Ještě víc než otec Nikoly si vytrpěla její nedobrovolně "adoptivní" matka Jaroslava Trojanová. Už v šestinedělí si od partnera vyslechla ty nejvulgárnější nadávky, kterými ji častoval za domnělou nevěru, když se mu dítě nepodobalo.

Nepodezíral ji jen manžel. "Z chování jeho rodiny bylo cítit, že mají s dítětem nějaký problém. Skoro je nehlídali ani nechovali, málo mi pomáhali," popsala Trojanová. A po testech DNA ji pak dokonce podezřívali, že v opilosti otěhotněla s někým cizím.

Nemocnice: Požadavek je přemrštěný

Právník třebíčské nemocnice je přes všechny útrapy žalujících rodičů přesvědčený, že dvanáctimilionový požadavek je přemrštěný. Nemocnice nabízela šest set tisíc.

"Nabídku částky šest set tisíc oběma rodinám považujeme za velkorysou a bez prokázání dalšího rozsahu újmy není nemocnice ochotna přistoupit na její zvýšení," uvedl hned při úvodním jednání Ondřej Dostál.

Navíc se pokusil "zlehčit" újmu Trojanové s Brožou. "Dle některých informací byl partnerský vztah páru Broža-Trojanová konfliktní už před porodem a záměnou dětí, což mohlo mít za následek psychické problémy," řekl.

Jaroslava Trojanová ale takové nařčení odmítla. Naopak popsala podle ní "příšerné" útrapy, které začaly Brožovým podezřením a vyvrcholily, když poprvé viděla Čermákovy s malou Veronikou.

Při tomto setkání v Jihlavě neustále plakala. "Přála jsem si jen mít svou Nikolku, pořád ji držet, nechtěla jsem ji nikomu dát. Přitom při prvním pohledu na Verunku jsem viděla, že to je celý Libor. Ale moje city k Nikolce byly úplně jiné," ztěžka popisovala u soudu.

Začala kouřit a přestala kojit: "Byla jsem hrozně nervózní, úplně psychicky mimo."

 

Právě se děje

před 15 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann. Třetí čtvrtinu Češi vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy