Ostrava - Být v permanentní kampani radili Andreji Babišovi jeho poradci už před minulými volbami. V Ostravě teď vicepremiér ukazuje, že si jejich rady bere k srdci. Dvoudenní návštěva Moravskoslezského kraje je ukázkou promyšleného marketingu druhého nejbohatšího Čecha. Babiš kombinuje vládní práci s kampaní před krajskými volbami.
Kdo se včera nachomýtl k pracovní cestě ministra financí do Moravskoslezského kraje, musel si připadat jako v předvolebním déjà vu. Andrej Babiš na stupínku před zaplněným sálem, za jeho zády obrovské cedule ANO, a ve vzduchu sliby, univerzální řešení, ale i obyčejný lidský soucit. "Nechte mi tu na vás kontakt, rád se s tím seznámím. Uvidíme, co půjde udělat, chtěl bych to s vámi probral separé. Potkáme se později," sliboval Babiš v pondělí večer v ostravském Domě kultury během besedy s místními občany hned několikrát. I ve věcech, které pod agendu ministerstva financí nijak nespadají.
Být blíž lidem
Být v permanentní kampani, jak to vicepremiér ukazuje při současné návštěvě Ostravska (a jak to kromě něj dělá průběžně i Miloš Zeman při svých cestách po regionech), je taktika, kterou mu doporučili američtí stratégové z poradenské agentury Penn Schoen Berland už před sněmovními volbami na podzim 2013.
A tak Babiš v Ostravě řešil obyčejné lidské problémy a sliboval. Křehké babičce, která si zlomeným hlasem stěžovala na přístup justice a policie, přislíbil, že se na její případ podívá ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Muži na vozíku a mladé invalidní důchodkyni, kteří si přišli promluvit o diskriminaci postižených, přes mikrofon v sále vzkázal, že se s nimi chce setkat a najít řešení, stejně tak s mladíkem, který se ptal na situaci sociálně slabých.
"Stát se musí postarat o ty, co měli smůlu, ale ne o všechny," poznamenal Babiš, než mladíkovi vzkázal, že si půldne čas udělá. A svůj čas slíbil Babiš i šedesátiletému Josefu Bureškovi, který má už od devadesátých let firmu na stavební management s názvem ANO a chce se s Babišem dohodnout, jak sladit svoje aktivity s jeho politickým uskupením. Prý aby si je nepletli. "Přijel jste sem do Ostravy vlakem. Rád si koupím jízdenku do Olomouce a pojedu zpátky kousek s vámi, abychom to mohli probrat," říkal Bureška místopředsedovi vlády a ten pokyvoval hlavou.
Chodí mi i dopisy, občané si mi stěžují třeba i na špatnou vymahatelnost práva. Lidi občas mají naivní představy, jak problémy řešit, ale já se snažím si každý ten dopis přečíst, někdy odpovím, někdy i zavolám. Když je to mimo moji kompetenci, deleguji,“ říká Babiš s tím, že potřebuje znát podněty občanů a jejich zpětnou vazbu, proto se s nimi během pracovní cesty po Moravskoslezském kraji setkává. A někdy se hlas lidí dostane až na vládu, dodává vicepremiér.
"Včera tam byla paní, která si stěžovala, že pracujícím invalidním důchodcům nebyla zvýšena minimální mzda, nelegálně. Tak jsem si od ní vzal číslo zákona, na který se odkazovala, a pokud je to pravda, tak se zeptám paní ministryně Marksové (ministryně práce a sociálních věcí, pozn. red.), co na to říká," doplnil Babiš.
Pořád se o státě učím
Kromě hlubokých lidských příběhů ale Babiš otevřel v Ostravě i otázku výživného na děti nebo sdílených služeb, kdy by se pražské úřady mohly dělit o pravomoci s těmi na severu Moravy.
"Neznám všechno. Pořád se o tom našem státě učím a často žasnu. V republice je 460 tisíc samoživitelů, 14 tisíc lidí je zavřených ve vězení za to, že neplatí výživné. Každý z nich stojí stát 30 tisíc měsíčně – a ty děti pořád nedostávají nic. Chtěl bych proto připravit zákon o výživném. Já vím, že to nemůžeme zaplatit, to je 18 miliard – ale aspoň aby byla jasná pravidla, ať jsou tabulky, podle kterých se to vypočítá, ať to neurčují jenom soudci,“ vysvětloval Babiš svoje záměry v ostravském kulturáku.
Severní Moravě by ale Babiš rád pomohl i tím, že by tu zaměstnal třeba lidi, kteří by kontrolovali pražské firmy. "Chtěl bych podpořit sdílené služby. Šlo by to třeba ve finanční správě, kterou jsme podědili ve špatném stavu a její úředníci v Praze nestíhají pracovat. V Praze jsou adresy, kde je v místnosti 5x5m registrováno 1600 firem. A mohly by je kontrolovat úřady odsud," vysvětloval Babiš a vysloužil si tím potlesk.
Promyšlený marketing
Dvoudenní návštěva Moravskoslezského kraje je ukázkou promyšleného marketingu druhého nejbohatšího Čecha. Babiš na Ostravsku kombinuje politickou kampaň s vládní prací - včera s ministrem dopravy Danem Ťokem, taktéž nominantem ANO, zapózoval u poničených mostů na dálnici D47 a poobědval s podnikateli a šéfy největších firem v kraji. Večer oba čekala diskuse s občany, ale ještě předtím Babiš stihnul i autogramiádu knížky O Babišovi bez Babiše, kterou k jeho šedesátinám sepsal tým komunikace Agrofertu.
O hodinu později pak Babiš znovu přepnul do role ministra a vicepremiéra, když s Ťokem před lidmi z regionu mluvili o zvonkové dráze, houpačce nebo lochnesce. Tak nazývali zvlněnou dálnici D47. "Nemůžeme nechat ty mosty spadnout. Ty dálnice navíc stavíme pro vás, pro lidi, co po nich jezdí, a není možné čekat na to, až se právníci dohodnou, kdo má pravdu. My je proto opravíme jako stát a budeme cenu požadovat po konsorciu vedeném Eurovií," vysvětloval lidem ministr dopravy Ťok, bývalý šéf stavební firmy Skanska, a Babiš tomu přizvukoval.
V úterý Babiše čeká ještě návštěva OKD, kde bude jednat s vedením i odbory podniku o předčasných důchodech pro místní horníky, a potom návštěva lagun v areálu bývalého Ostrama.