Dobronín - Patnáct měsíců pátral jihlavský nezávislý novinář Miroslav Mareš po hromadném hrobu německých občanů, které těsně po válce nejspíš umlátila skupina opilých českých gardistů.
Když získal dostatek podkladů, podal spolu s německou spisovatelkou Hermou Kennelovou loni v srpnu trestní oznámení. Brněnská kriminálka začala na místě hromadného hrobu kopat a po prvních dnech už má první výsledky.
"V tuto chvíli se ovbjevily už čtyři lebky. Očekává se nález jedenácti až patnácti těl," řekl Aktuálně.cz v úterý po poledni přímo od místa tragické události Miroslav Mareš, který u obce na Vysočině sleduje odkrývání hrobu.
Novinář Mareš od 13.00 hodin odpovidla on-line na otázky čtenářů Aktuálně.cz. "Jde mi především o historickou pravdu, zda Němci popisují události na českém území přesně a nezkresleně," odpovědel na jednu z otázek Mareš.
"Do této chvíli jsme nevěděli, zda němečtí svědkové, příbuzní obětí šíří do světa historickou pravdu, nebo lež. V tuto chvíli jsme našli pouze první důkaz o pravdivosti jejich výpovědí," dodal Mareš. "Osobně je pro mě nepřijatelné, aby o událostech na českém území neexistovaly úřední zprávy v úředním jazyce."
Všechny odpovědi na otázky si můžete přečíst zde:
Odpovězeno: 17. 08. | 13:02Autor: Vláďa
Otázka: A co Lidice, Ležáky atd., říká Vám to něco? Víte že něco takového vůbec existovalo? Zdá se že ne.
Miroslav Mareš: Samozřemě vím, že něco takového existovalo. Tyto činy jsou přesně popsány a není diskuse o tom, jesli se tyto činy staly. V případě Budínka nebyl zatím žádný úřední dokuemnt v českém jazyce a žádné zprávy o tomto činu.
Odpovězeno: 17. 08. | 13:03Autor: STAN
Otázka: Je správné trestat zbabělé vrahy..souhlasím..
Jen se nedozvíme , kdo těm co vraždili Němce. oni
provedli a komu oni zabili blízké lidi?
Možná je lépe se věnovat přítomnosti, kdy plno lidí
neví kudy kam a vrahové, jen kradou a škodí všem..
Miroslav Mareš: Kdo nezná svou minulost je dosoutzen ji opakovat. My přesně nevíme, co se u Dobronína stalo, máme pouze zprávy v cizím jazyce a k těmto zprávám musí český stát zaujmout nějaké stanovisko.
Odpovězeno: 17. 08. | 13:04Autor: Alda
Otázka: Proč se zabývat s těmito poválečnými záležitostmi, když nikdo nešetří zločiny při vystěhování Čechů z pohraničí v roce 38? Po válce panovaly emoci, mnoha lidem zavraždili ve válce Němci příbuzné, přátele, nebo se vrátili z koncentráků za pokraji života a divíte se potom, že došlo k nějakým odvetám?
Miroslav Mareš: Do této chvíli jsme nevěděli, zda němečtí svědkové, příbuizní obětí šíří do světa historickou pravdu, nebo lež. V tuto chvíli jsme našli poutze první důkaz o pravdivosti jeich výpovědí.
Odpovězeno: 17. 08. | 13:06Autor: dedek
Otázka: Vím, je to vždy špatné, když někdo někomu vezme život. Dnes se mi nějak zdá, že hledáme jen vši ve vlastním kožichu a zapomínáme, že největším viníkem a to ve dvou světových pohromách byli Němci. Před válkou ordneři omlátili mnoho našich lidí a o válce nemluvě. Proč neuděláme vzájemně tlustou čáru?
Miroslav Mareš: Protože bychom měli vědět, za čím děláme tlustou čáru. Tedy mít skutek, čin přesně popsán, aby nemohl být zpochybňován, nebo úmyslně nepravdivě vykládán.
Odpovězeno: 17. 08. | 13:06Autor: Zdeněk
Otázka: Pane Mareš , prosím vás , mohl by jste zjisti i kolik bylo povražděných občanů české národnosti když obsadil Hitler sudety a násletně Čechy a moravu?? Kolik jich zmizelo v koncentračním táboře protože byli nepohodlní pro henlainovce a obyvatele III. říše??
Miroslav Mareš: Na váš dotaz bych také rád znal odpověď. Je to však otázka pro historiky.
Odpovězeno: 17. 08. | 13:08Autor: Xena
Otázka: Dobrý den, zajímalo by mě, proč někdo dělá humbuk kvůli ostatků 15 těl. Je to sice smutná skutečnost, nicméně Adolf Hitler a jeho pomocníci mají na svědomí neskutečné množství promarněných životů na celém světě. Co, už absolutně nechápu, je trestní oznámení podávané neznámou německou spisovatelkou.
Miroslav Mareš: Trestní oznámení jsem podával já. Cílem oznám,ení bylo zjistitt, zda jsou německé výpovědi svědků a příbutzných pravdivé, nebo vymyšlené. Prostě jsem požádal český stát, státního zástupce o vyjádření k celé události.
Odpovězeno: 17. 08. | 13:09Autor: Petrman
Otázka: Dobrý den, mám pocit že po 65-ti letech se mrtví mají nechat spát, proč je vykopávat atd.?
Miroslav Mareš: Protože pozůstalí zcela jistě nechtěli, aby jejich zemřelí leželi zakopáni na louce. Mrtví by měli odpočívat na hřbitovech nebo jiných pietních místech.
Odpovězeno: 17. 08. | 13:10Autor: daniel hendrych
Otázka: Díky...
Miroslav Mareš: Také děkuji...
Odpovězeno: 17. 08. | 13:11Autor: Xena
Otázka: V tom případě, pokud se budou obyvatelé na celém světě chovat stejně, tak Německou se s z toho nedostane celá desetiletí, protože vražd ve jménu Třetí Říše bylo spácháno víc než dost. Je smutné, že o tom se v článku nikdo nezmíní a nikdo to ani neodsoudí. Zapomínat na 2. sv. válku a zvěrstva
Miroslav Mareš: Je důležité rozlišovat mezi činy v době válek a v době mníru. Válečný stav v Evropě skončil kapitulací Německa 8. května 1945. Musíme rozlišovat mezi činy spáchané v době válečného stavu a v době míru.
Odpovězeno: 17. 08. | 13:13Autor: Xena
Otázka: spáchaná Němci, by se rozhodně zapomínat nemělo. Je to stejný zločin, jako tvrdit, že neexistovaly koncentrační tábory, že se nepoužíval Cyklon B atd., na to by se zapomínat nemělo. Nedivím se, že se někteří obyvatelé Němcům pomstili, Němci nebyli žádní andělé, což víme všichni. Kdo ne, měl by se
Miroslav Mareš: každý, kdo se provinil, patří před řádný soud, jeho provuinění musí být zdokumentovánom, aby nemnohlo být někdy v budoucnosti zpochybněna jeho vina. A pak musí přijít rets, který musí vyřknout soud, nebo oprávněná osoba, která k tomu byla určena. U zabitých u Dobronína není žádná zpráva o tom, že by byli postaveni před soud. Nebo je někdo měl v úmyslu postavit před soud.
Odpovězeno: 17. 08. | 13:15Autor: Pepa
Otázka: Obec Kamenná (Bergersdorf), odkud byla většina zabitých, obdržela od Obergruppenführera SS Gottlieba Bergertitula titul "Vzorná vesnice SS." Jistě se tak nestalo náhodou, ale proto, že značná část mužské populace vsi do SS vstoupila. Po válce z nich mohli být docela milí sedláci, nemyslíte?
Miroslav Mareš: Domnívám se, že tento generál prováděl v obci Kamenná náborovou akci ke zbraním SS. Zkuste odmítnout být vzornou vesnicí v dikrátorském režimu. Pokud odmítnete, režim se vám posmtí. Domnívám se, že iniciativa být vzornou vesnicí SS byla více u generála než u starosty nebo obyvatel obce Kamenná.
Odpovězeno: 17. 08. | 13:17Autor: ...
Otázka: Dobry den,
takze to co je vclanku ze byli surove ubyti motykami po vykopani vlastnich hrobu jsou vlastne jen domenky zalozene na jistych listinach v cizim jazyce???? urcite i tak neni zbytecne patrat jak to bylo ale bude to k necemu vetsina tech co se na tom podileli mohou byt po smrti a i kdyby s
Miroslav Mareš: Jde o historickou pravdu. osobně je pro mě nepřijatelné, aby o udýklostech načeském území neexistovaly úřední zprávy v úředním jazyce. V případě Budínka nemáme zatím stanoviska českých úřadů, co se vlastně stalo. Máme pouze dokmenty v německém jazyce. tyto dokumenty jsou šířeny jako historická pravda.
Odpovězeno: 17. 08. | 13:18Autor: Xena
Otázka: věnovat studiu událostí té doby. Ne, se babrat v něčem, že se našlo 15 ostatků. Co ostatky v koncentračních táborech? Co miliony umučených, zabitých a spálených Židů? Nad tím se nepozastaví nikdo? To nikomu nevadí? Smutné, kam ten svět spěje!
Miroslav Mareš: Všechny tato oběti jsou opřesně zazanemenány a zdokumentovány. Událost u Dobronína se dokumentuje po 65 letech.
Odpovězeno: 17. 08. | 13:19Autor: Josef
Otázka: S jakou odezvou jste se setkal u příbuzných povražděných Němců?
Vám děkuji za odhodlání odhalit vrahy a zveřejnit pravdu o činnosti gardy.
Miroslav Mareš: Počáteční pesimismus, že to stát nebude vyšetřovat a že to nebude bráno českými úřady vážně. Nicméně příbzní poskytli svá svědectví za účelem vzniku dokumentace činu v českém jazyce.
Odpovězeno: 17. 08. | 13:20Autor: Toomy.
Otázka: Jděte někam k šípku po 65 letech vyhrabávat pozůstatky němčourů.Vy jste tuším zapoměl co nám prováděli v pohraničí než nás potom okupovali.
Miroslav Mareš: Nezapomněl. Všechny činy z roku 1938 jsou peřsbně pospaány a zaznamenány v českých archivech. Tato událost u Dobronína zatím zaznamenána není.
Odpovězeno: 17. 08. | 13:21Autor: Veronika
Otázka: Dobrý den, je podle Vás možné, že by se na místě hrobu v Dobroníně vzniknul nějaký památník Němcům zavražděným u nás v roce 45. Jak na aktuální situaci nahlížejí místní? Děkuji Vám
Miroslav Mareš: Je to potvrzení určitých fám nebo informací, které se v regionu přenášely z generace na generaci. Otázka památníku či pietní úprava místa je spíše pro místní samosprávu.
Odpovězeno: 17. 08. | 13:23Autor: NtF
Otázka: Kolik takových hrobů ještě najdeme? Snad nám to někdy odpustí...
Miroslav Mareš: Nevím, bude-li dostatek informací, možná, že najdeme další. Je důležité, zda lidé chtěli být pohřbeni na nějaké louce, nebo na hřbitově. Nepředpokládám, že oběti u Dobronína si přály být pohřbeni na louce.
Odpovězeno: 17. 08. | 13:23Autor: Josef
Otázka: Proč se žádný český historik nezabývá terorem Němců, který rozpoutali na Češích po 1. květnu 1945 v souvislosti s celonárodním povstáním? Vždyť čeští neozbrojení civilisté byli stříleni ještě v době od 9. do 11. května, tedy po oficiálním ukončení války. Kdo vypátrá tyto německé zločince?
Miroslav Mareš: Tyto činy musí být zdokumentovány.
Odpovězeno: 17. 08. | 13:24Autor: [email protected]
Otázka: Přemýšlel jste nad tím, jak by jste se zachoval, kdyby vám někdo vyvraždil rodinu? Z mnoha lidí udělala válka zvířata, zkuste také přemýšlet jako psycholog, nebo se psychologů zeptejte. Jinak jako zviditelnění se pro Vás je to dobré téma.
Miroslav Mareš: Přál bych si, aby každý násilný čin na mém příbuzném, byl zdokumentován a v případě, že je trestným činem, aby byl potrestán.
Odpovězeno: 17. 08. | 13:42Autor: Jiří Němec
Otázka: Obvinil jste nějaké gardisty z zvraždy. Vy jste u toho masakru snad asistoval ?
Miroslav Mareš: Vzhledem ke svému věku znám tuto dobu jen z vyprávění. Přeju si, aby byla tato doba (stejně jako válka) přesně zdomentována. Aby nebyly diskuse, zda se čin stal, nebo nestal. Po nálezu kosterních pozůstatků skončila diskuse, zda se nějaký čin u Dobronína stal, či nikoliv.
Odpovězeno: 17. 08. | 13:43Autor: p. Jaroslav
Otázka: Ano tady jeden pan napsal, jak se chovali českým občanům v pohraničí před Mnichovem. Doporučuji si přečíst od Jana Brothanka: Poslední rok v čs Bruntále. Tam krásně popisuje nestraně něm. nacionalní myšlení. Pak teprv sudte lidi.
Miroslav Mareš: Pan Brothanek byl českým hejmanem pro politický okres Telč a částečně zaznamenal i události na Jihlavsku. Zemřel v roce 1944 a byl vyznamenán in memoriam válečným křížem v roce 1946.
Odpovězeno: 17. 08. | 13:44Autor: rudn
Otázka: máte pravdu v tom,že by mělo být podloženo fakty,to že se tu po válce děly zvěrstva víme,bohužel to hlavně dělali ti lidé kteří k tomu předchozímu režimu byli schovívaví a pak se z nich stali odbojáři,partizáni,samozvaní soudci,na druhou stranu se tu za války dělo peklo.budou odsouzeni viníci?
Miroslav Mareš: Nevím. Otázka, zda český stát někoho obviní, je v tuto chvíli předčasná.
Odpovězeno: 17. 08. | 13:45Autor: Karel
Otázka: Princip kolektivní viny je obecně špatný. Každý národ má ve své historii i temné stránky. Podobné věci se děly i u nás. Měly by se objasnit, nejde přece po letech o potrestání viníků, ale jako poučení do budoucna. Děkuji Vám za odvahu.
Miroslav Mareš: Jde především o historickou pravdu, zda Němeci popisují události na českém území přesbně a nezkresleně. Byl jsem upozorňován, že prožité utrpení mohou Němci zveličovat, nebo přikrášlovat ve svůj prospěch.
Odpovězeno: 17. 08. | 13:46Autor: aha
Otázka: Dobrý den,
jak dlouho trvala revoluce? Šlo by prosím úvést a popřípadě upřesnit co je v takové revoluci povoleno a co zakázáno? N revoluční události je vždy amnestie. Byla ČSR ve vyjmečném stavu? Dle mého zdroje byl Benešem vyhášen vyjmečný stav po několik měsíců.Budem tento fakt respektovat?
Miroslav Mareš: Politické pozadí událostí u Dobronína v květnu 45 jsem zatím šířeji nerozebíral, ani neanalyzoval.
Odpovězeno: 17. 08. | 13:47Autor: p. Jaroslav
Otázka: Dobrý den, ano chápu co se stalo a samozřejmě to odsuzuji, ale kde jsou obětí něm. občanů za 2 sv. ? Ptám se kde jsou statisíce brutalně zabitych slovanů, komunistů, židů, antifašistů ? Chápu i polehčující okolnost, že lidi po válce nenaviděli němce.
Miroslav Mareš: Prosím nesrovnávejte činy v době válečné s činy v době míru. Pro válůečný stav platí jiná pravidla a jiné zákony než pro mírový stav.