Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL
Michal Schuster, učí rétoriku a komunikaci na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem
Mluvený projev Pavla Bělobrádka je srozumitelný, vhodná rychlost mluvy, nechybí úsměv a oční kontakt. K větší přesvědčivosti sdělení by pomohla výraznější intonace a důrazy na důležitá slova. Vyjadřuje se především spisovným jazykem, v některých komunikačních situacích nejsou vhodné expresivní výrazy, měl by méně používat ukazovací zájmena.
Noemi Zárubová, profesorka Akademie múzických umění v Praze
Mladý politik, který působí dojmem rutinéra, kterého již nic nepřekvapí. Jeho celkové chování je v souladu s verbálním projevem. Je věcné, emočně úsporné. Anglický humor se často obrací proti němu. Jeho volební úsměv, se kterým na nás shlíží z plakátů, se v reálu těžko hledá.
Alex Röhrich, učí kulturu mluveného projevu na Technické univerzitě v Liberci
Nevýraznost. Tímto slovem by se dal vystihnout kterýkoliv projev, který jsem viděl. Pavel Bělobrádek nepracuje s dynamikou, s pauzou, nepoužívá neverbální prostředky, jako je mimika, gesta a podobně. Jeho projev je monotónní, nepomůže si například tím, že by občas některé slovo zdůraznil, že by ho zopakoval. Domnívám se, že důsledkem je, že budou-li vedle sebe sedět Bělobrádek a třeba Kalousek nebo i Filip, nezapamatuje si divák nic z toho, co předseda lidovců říká, a pozornost tak pro sebe uchvátí jeho oponenti.
Bělobrádek je schopen obecně formulovat problém, ale chybělo mi nějaké řešení nebo aspoň jeho návrh. Jeho projev se omezil na obecná konstatování občas s nějakou floskulí, možná divák postrádá konkrétní příklady… Projev taky nedokázal vždycky dobře vystavět tak, aby aspoň strukturou poukázal na to, co je důležité a co méně.
Nezapomíná na to, že před lidmi vystupuje vždy v první řadě za sebe, nikoliv za politickou stranu. K jeho častým obratům proto patří: domnívám se, jsem přesvědčen, podle mého názoru. To je dobrá strategie, neboť navozuje dojem, že za těmito názory stojí nejen nějaká politická ideologie, strana, ale že se s nimi ztotožňuje člověk. To jim může dodávat na přesvědčivosti.
Nelze neocenit, že je velice kultivovaný diskutér. Zcela raritně se dostává pod vliv svých emocí. Dokáže zachovat dekorum i v situacích, kdy je pod tlakem, kdy na něj někdo útočí, jeho klid je opravdu příkladný. Přitom neříká jen věci nekonfliktní, to je důležité. Nevím, jestli by někdy neměl trochu emocí ukázat, aby dostal do projevu víc energie, ale osobně považuji vyrovnanost jednoznačně za silnou stránku jeho projevů.