Obžaloba je založena na celé řadě nepravdivých tvrzení a věcí, které se nestaly," prohlásili před trestním senátem shodně manželé Kottovi. Dále odmítli vypovídat. Uvedli jen, že později se možná vyjádří ke konkrétním událostem.
Státní zástupce přes hodinu četl obžalobu, jejímiž hlavními aktéry jsou právě Rath a Kottovi. Trojice si podle něj domlouvala úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice. Obžalovaní chtěli podle vyšetřovatelů přes 60 milionů korun. Obdrželi však 3,34 milionu, protože je v květnu 2012 zadržela policie.
Kvůli trestným činům přijetí úplatku, podplácení či zjednání výhody při zadání veřejné zakázky čelí obžalobě také někdejší ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek, generální ředitel společnosti Metrostav Pavel Pilát, manažer zdravotnické firmy Puro-Klima Martin Jireš, šéf firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský, Jiří Anděl z Metrostavu a podnikatelka Lucie Novanská.
Soud v úterý stačil vyslechnout Houdka, Jireše a částečně Anděla. I oni vinu odmítají. Bývalý šéf záchranné služby, který podle státního zástupce dostal úplatek ve výši 740.000 korun za tendr na dodání 48 sanitních vozů, řekl, že nakoupil sanitky za nejnižší cenu v porovnání s ostatními kraji či dřívějšími zakázkami Středočeského kraje. Peníze, které obžaloba označila za úplatek, byly podle Houdka splátkou půjčky Kottovi. I v odposleších mluvil s Kottem právě o půjčce. "Úplně odmítám to, že podle obžaloby mluvíme v kódované řeči," prohlásil.
Jireš, který podle žalobce kvůli sanitkám Kottovy, Ratha a potažmo Houdka podplácel, dorazil až na odpolední část jednání. U soudu tvrdil, že obžalobu vůbec nechápe. Firma Puro-Klima vyrábí podle něho defibrilátory a se zakázkami na sanitní vozy neměla nic společného. "Nechápu, jaký prospěch jsem měl získat," uvedl. Peníze nikomu nedal, ani je neměl, uvedl. Anděl zase popřel, že by manipuloval se zadávacími řízeními na rekonstrukce nemocnic ve prospěch Metrostavu.
Generální ředitel Metrostavu by měl podle předsedkyně trestního senátu Ivy Říhové vypovídat ve středu. Po něm by se měl ke slovu dostat i Rath.
Obžaloba se oproti první části Rathovy korupční kauzy týká tentokrát i společností. Před soudem stojí firmy Aveza, ML Compet, Metrostav, Konstruktiva Branko, Puro-Klima, Hospimed, Jipe a Tenton. Ty se podle státního zástupce dopustily navíc trestných činů pletichy při zadání veřejné zakázky nebo poškození finančních zájmů Evropské unie. V případě společností se soud vrátí i k zakázkám už projednávaným při první části kauzy. Obžaloba se týká například i rekonstrukce zámku Buštěhrad či gymnázia Hostivice.
S požadavkem na náhradu škody se k jednání připojil Středočeský kraj, který chce tři miliony korun v souvislosti se zakázkou na rekonstrukci hostivického gymnázia. Kolínská nemocnice pak požaduje zhruba 254 miliony kvůli zakázkám na nákup a vybavení technologií a rekonstrukci pavilonu.
Rath byl již v první části korupční kauzy středočeským krajským soudem nepravomocně odsouzen na 8,5 roku vězení. Manželé Kottovi dostali nepravomocně trest 7,5 roku za mřížemi.
Úterní jednání začalo skoro s hodinovým zpožděním. Zazněly požadavky na odročení kvůli tomu, že spis není kompletní, či námitky proti státnímu zástupci.