"Nechtěný" generál vyměnil armádu za technologie, radí ambiciózní firmě na ČVUT

Jan Horák Jan Horák
7. 1. 2021 9:40
Někdejší druhý muž české armády generál František Malenínský po odložení uniformy zakotvil v novém oboru. Od nového roku působí ve vedení univerzitního startu-pu zabývajícího se moderními technologiemi. Firma má zázemí na Českém vysokém učení technickém. Podle zjištění Aktuálně.cz bude generál radit i samotné univerzitě. Malenínského poslední armádní štací byla funkce českého představitele v NATO.
Generálporučík ve výslužbě František Malenínský (ilustrační snímek).
Generálporučík ve výslužbě František Malenínský (ilustrační snímek). | Foto: Ministerstvo obrany

Generálporučík František Malenínský se loni 31. října vrátil z tříleté mise v NATO. Českou republiku tam zastupoval v jeho vojenském výboru, což je nejvyšší vojenský orgán aliance. Určuje obrannou strategii celého paktu. Armáda se s ním nedohodla na prodloužení jeho závazku, s posledním dnem loňského roku se tak jeho vojenská kariéra uzavřela.

Od nového roku nastoupil coby viceprezident start-upu TRIX Connections při Českém vysokém učení technickém. Firma po vypuknutí jarní vlny epidemie koronaviru vyvinula ochrannou polomasku, již lze sériově vyrábět pomocí technologie 3D tisku. Na podzim pak společně s univerzitou vytvořila systém na on-line monitoring lůžkových kapacit v nemocnicích. Malenínský má firmě pomoci s dalším rozvojem.

"Jako viceprezident budu zajišťovat poradenství v oblasti strategického partnerství. Když bude start-up přicházet s novými projekty v oblasti umělé inteligence, digitalizace či nových technologií, budu s ním konzultovat, kam takové projekty nasměrovat," řekl Aktuálně.cz generál Malenínský.

Hledání strategických partnerů

V praxi to bude znamenat, že generál v rámci hodnocení každého nového projektu zváží jeho potenciál k možné spolupráci se zahraničními či domácími partnery z privátní i veřejné sféry. "Kontakty, které jsem během kariéry získal, mají smysl. U každého projektu ověřím, zda by se dal uplatnit třeba v rámci evropské obranné strategie, u zahraničních firem nebo i české armády, pokud jí to může přinést nový pohled," dodal.

Podle šéfa společnosti Víta Dočkala je v současné vyhrocené době poptávka po komplexním přístupu k řešení problémů, v čemž má generál, vzhledem ke svým profesním zkušenostem a osobnostní výbavě, firmě pomoci. "Pro nás je spolupráce s generálem Malenínským velkou poctou. Vážíme si toho, že jsme svým přístupem, plány a strategickým směřováním takovou osobnost zaujali," uvedl.

Malenínský se na firmu poprvé obrátil ještě coby představitel NATO loni na jaře, když zaznamenal její úspěch s vynalezením zmíněné polomasky. Firma tehdy avizovala ochotu poskytnout know-how na její výrobu prakticky komukoliv. "Požádal jsem pana ředitele, aby k tomu zpracovali podklady, které jsem pak rozdal jednotlivým (aliančním) státům, ať se v případě zájmu na TRIX Connections obrátí," řekl Aktuálně.cz generál.

Vedle firmy také poradcem na ČVUT

V průběžném kontaktu s vedením firmy Malenínský zůstal, ačkoliv po odchodu z armády uvažoval i o dalších možnostech. Obě strany se však loni 15. prosince dohodly na trvalé spolupráci. Malenínský bude podle zjištění Aktuálně.cz od 15. ledna nově působit i coby seniorní poradce Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT. 

"S partnery, jako je generál Malenínský, hodně získáváme a budeme schopni přicházet s koncepčními řešeními, která pomocí technologií pomohou lépe zvládat obdobné krize a připravit se na situace, které mohou přijít," sdělil spoluzakladatel firmy TRIX Connections Jaroslav Lísovec.

Jedenašedesátiletý generálporučík ve výslužbě strávil v armádě skoro čtyřicet let, začínal coby četař roku 1982. Před svým odchodem do NATO v červenci 2017 sloužil jako první zástupce tehdejšího náčelníka Generálního štábu Josefa Bečváře. Mise v NATO se nakonec ukázala coby jeho poslední v uniformě. Po dohodě se současným prvním mužem české armády Alešem Opatou už nedošlo k prodloužení jeho vojenského závazku.

"Jedná se o rozhodnutí náčelníka Generálního štábu (Aleše Opaty), které ministr obrany akceptoval. František Malenínský je uznávaný a zkušený voják, je ale skutečností, že počet generálských míst v armádě je omezený a každá vojenská kariéra jednou musí skončit," sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek, když na Malenínského konec v armádě Aktuálně.cz loni v srpnu upozornilo.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy