Malé nemocnice dostanou méně. Zruší lůžka i oddělení

Radek Nohl Radek Nohl
26. 11. 2013 19:35
Menší zdravotnická zařízení o peníze přijdou, naopak do velkých jich přiteče více.
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Pro některá ošetření budou muset pacienti stále častěji jezdit do největších českých nemocnic - krajských nebo fakultních.

Ty menší totiž budou dostávat v příštím roce peněz méně. Přijdou o další lůžka, a to proto, že se bude pokračovat ve slučování běžných chirurgických a interních oddělení.

Ve svém zdravotně pojistném plánu pro rok 2014 to konstatuje největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP.

Data, na kterých svůj rozpočet postavila, vyplývají z úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví, které mimo jiné počítá s tím, že více peněz dostanou centra, která se specializují na složitější zákroky.

Právě o to, jaký objem finančních prostředků do nemocnic, zejména těch okresních, půjde, se střetli členové správní a dozorčí rady VZP na svém úterním zasedání. I když návrh nakonec schválili, často z úst zástupců krajů zaznívala kritika. Chtěli pro zdravotnická zařízení peněz více.

"Všechny krajské nemocnice mají problémy. V Karlovarském kraji jde o propad 130 milionů korun, nikdo ale omezovat péči zatím nechce, ale řešit se to musí," řekl Aktuálně.cz člen dozorčí rady VZP Josef Novotný, který je zároveň karlovarským hejtmanem.

800 milionů na superléky 

Pojišťovna podle svého plánu počítá s tím, že za zdravotní péči dá v příštím roce o tři miliardy více. Jenže hned 800 milionů odteče na specializované léky, které se dostávají jen k pacientům největších českých nemocnic. Oproti letošku jde o nárůst o 13 procent.

"Roste počet pacientů, kteří se k centrové superspecializované péči dostanou, a je to také tím, že na trh vstupují nové léky například na karcinom plic, prsu nebo melanomy," zdůvodňuje růst mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.

Zejména mezi fakultní a některé krajské nemocnice se v příštím roce rozdělí zhruba dvě miliardy, které budou navíc oproti letošku.

Naopak menší a střední zdravotnická zařízení přijdou o další lůžka a v některých případech i celá oddělení. Zpráva VZP konkrétně uvádí, že bude docházet ke spojení chirurgií a interen.

"Důvodem je průběžná restrukturalizace. Nadále trvá, že je přebytek lůžek akutní péče, předpokládáme, že v dalších letech bude jich počet průběžně klesat," uvedl Sršeň.

Novotný podle svých slov na jednání navrhl, aby VZP přidala oproti svému plánu dalších pět procent. Což je v přepočtu zhruba o tři miliardy korun více. Nakonec ale neuspěl.

Více peněz za složité výkony

Ministerstvo zdravotnictví v nové úhradové vyhlášce počítá s tím, že více peněz dostanou ty nemocnice, které se specializují na složitější výkony.

Konkrétně se jedná například o transplantace srdce, jater, kostní dřeně či ledvin, které léčí nemocné s poraněnou míchou, s rozštěpem patra, s vrozenou srdeční vadou nebo s rozsáhlými popáleninami, případně novorozence po komplikovaných porodech.

A tyto zákroky až na výjimky dělají jen fakultní nemocnice nebo specializované ústavy. Běžné okresní nemocnice, které stojí na dětském, ženském, chirurgickém a interním oddělení, tedy přijdou zkrátka.

Jaké je české zdravotnictví? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy