Majetek Mynáře zůstává tajný. Hrad kancléřovo přiznání nedá

Radek Nohl Radek Nohl
3. 6. 2015 20:25
Kancléř prezidenta Miloše Zemana tvrdí, že majetkové přiznání odevzdal. Dokument ale veřejnosti dát nechtěl. A teď ho odmítl poskytnout i Hrad.
Hradní kancléř Vratislav Mynář. Jeho majetkové přiznání je zatím tajné.
Hradní kancléř Vratislav Mynář. Jeho majetkové přiznání je zatím tajné. | Foto: ČTK

Praha - Majetkové přiznání hradního kancléře Vratislava Mynáře zůstává dál utajeno. Přestože vedoucí kanceláře prezidenta Miloše Zemana tvrdí, že dokument již loni odevzdal, veřejnost se k němu jen tak nedostane.

Hrad totiž zvolil stejnou strategii jako kancléř Mynář a odmítá dokument poskytnout. Ředitel hradního odboru legislativy a práva Václav Pelikán na žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím deníku Aktuálně.cz řekl, že oznámení o majetku Vratislava Mynáře redakci nedá.

Pelikán své rozhodnutí zdůvodňuje tím, že podle zákona nemají povinnost majetková přiznání zpřístupňovat. "Při uplatnění ústavní zásady, že státní orgány mohou činit jen to, co jim zákony dovolují, Kancelář prezidenta republiky není povinna, ale ani oprávněna tato oznámení veřejnosti zpřístupnit," odpověděl Pelikán.

Mynář: Přiznání jsem odevzdal

Redakci ho před několika dny odmítl poskytnout i Vratislav Mynář. "Rád vám jej poskytnu, pokud jste správním místem ze zákona," prohlásil Mynář. A následně uvedl, že dokument již loni odevzdal právě Václavu Pelikánovi. "Jenom jsem splnil v červnu roku 2014 zákonnou povinnost bez toho, že bych měl určeno kam," dodal kancléř prezidenta.

Podle Mynáře je zákon o střetu zájmu nedokonalý, protože v něm není jasně uvedeno, zda a kam by měl své majetkové přiznání odevzdávat. Novela zákona, kterou připravil ministr pro legislativu Jiří Dienstbier z ČSSD a kterou projedná vláda, by to měla změnit.

Dienstbier v ní navrhuje, že bude muset vedoucí prezidentské kanceláře oznámení o svém majetku odevzdávat a dokument bude přístupný veřejnosti ve společném registru, v němž by měla být majetková přiznání všech tuzemských veřejných funkcionářů.

O majetku kancléře vědí jen na Hradě

Oznámení o Mynářově majetku od Hradu přitom nedostal ani Městský úřad v Uherském Hradišti. Ten řešil, zda hradní kancléř spáchal přestupek tím, že oznámení o majetku neodevzdal. Jenže Mynář úřadu řekl, že jej předal Václavu Pelikánovi. Úředníci v Uherském Hradišti se tak nakonec s jeho slovy spokojili a případ uzavřeli s tím, že se ničeho nedopustil. Vedoucí Kanceláře prezidenta proto skončil bez pokuty. 

Úředníci se o Mynáře začali zajímat na základě podnětu pražské advokátky Petry Bielinové, která se v Mynářově rodném kraji na jihu Moravy zeptala, zda hradní kancléř nespáchal přestupek.

 

Právě se děje

před 2 minutami

V Národním divadle se dnes lidé rozloučí s Vlastou Chramostovou

Historická budova divadla na Národní třídě bude otevřená od 10:30, lidé mohou přinášet květiny a poklonit se herečce či zapsat vzkaz do kondolenční knihy. V 11:00 začne na pódiu smuteční obřad. Známá herečka a jedna z prvních signatářů Charty 77 zemřela 6. října ve věku 92 let.

S proslovem vystoupí ředitel Národního divadla Jan Burian, rektor Akademie múzických umění Jan Hančil nebo herec David Prachař. Recitovat bude Zuzana Stivínová. Zhruba padesátiminutový program bude v přímém přenosu přenášet Česká televize.

před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy