Praha - Litvínovský Janov přitahuje pozornost nejen tuzemských veřejných činitelů. Ve středu severočeské město navštíví i nizozemský velvyslanec Jan Lucas van Hoorn.
"Chceme se především poučit a zjistit, jak situace v Litvínově vlastně vypadá. V novinách se o tom hodně píše, ale chceme to slyšet na vlastní uši," říká velvyslancův zástupce Jennes de Mol.
Litvínovský starosta Milan Šťovíček slibuje, že se společně s místostarostou budou velvyslanci plně věnovat. "Řekneme mu vše, co víme," prohlásil Šťovíček.
Velvyslanec se v Litvínově setká nejen s vedením města a vedoucím sociálního odboru místní radnice, ale také navštíví městskou policii, zástupce neziskových organizací, které ve městě působí, zástupce romské komunity, učitele a pedagogické asistenty.
Problémy mají i v Nizozemsku
Podle Šťovíčka se také zúčastní veřejného projednávání integrovaného plánu, který má pomoci městu najít východisko ze stávající situace. Setkání proběhne v budově litvínovské základní školy. Cestou zpátky se van Hoorn zastaví ještě u starosty Mostu.
Jennes de Mol Aktuálně.cz řekl, že romská minorita žije i v Nizozemsku a velvyslanec se tak mimo jiné chce také poučit o východiscích, jaká problematické soužití mezi Romy a většinovou společností má. Nejaktuálnějším řešením, jaké janovský starosta představil, je vystěhování nepřizpůsobivých obyvatel do ubytoven.
"Ve městě Nieuwegein, blízko Utrechtu, žije romská komunita a situace mezi ní a místními není tak dobrá, jak by mohla být," říká de Mol. Podle něj jsou problémy v jeho zemi jiné, než v Česku, ale „najdou se společná témata".
Cesta do Litvínova v Den lidských práv
Termín návštěvy prý se Dnem lidských práv, který na středu připadá, koresponduje jen náhodou. „Setkání bylo domluveno několik týdnů dopředu," řekl starosta. "Vytváří to však takové zvláštní spojení," přiznává velvyslanectví.
Nizozemské velvyslanectví se v Česku dlouhodobě věnuje otázkám inkluze menšin, podporuje sociální a vzdělávací projekty a také projekty na podporu zaměstnávání lidí z vyloučených lokalit. Návštěva v Janově není první svého druhu.
Během necelých tří týdnů již do Litvínova zavítal vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek, ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková či ombudsman Otakar Motejl. O integraci romské menšiny se během své státní návštěvy ČR zajímala na přelomu listopadu a prosince i generální guvernérka Kanady Michaëlle Jeanová.