Praha - Česko se probudilo do třetího týdne ve znamení metanolové aféry a nikdo nemá jistotu, že v příštích dnech nebudou na smrtící alkohol umírat další lidé.
Proč to tak je? Kromě toho, že stát zaspal a politici roky ignorovali varování o rostoucím miliardovém byznysu s černým alkoholem, sami jeho aktéři přiznávají, že odhalit zdroj závadného alkoholu je nesmírně složité.
Za prvé: zločinecká struktura lihové mafie je přísně organizovaná. Právě proto, aby šla obtížně zlikvidovat celá.
"Stočíte to do lahví nebo barelů a předáte dál, odbyt máte předem zajištěný. Nikdo nedělá všechno od počátku do konce, to je příliš velké riziko... Když pak přece jen nastoupí policie, usekne jen jednu část. A ta se dá obratem nahradit," popsal pro Aktuálně.cz již dříve jeden z obchodníků s nelegálním alkoholem.
Jeho slova přesně pasují na současnou situaci. Policie má obchodníky, kteří smrtící alkohol v lahvích či barelech prodávali, v některých případech dokonce našla i dodavatele či výrobce, ale kdo jim metanol distribuoval a kam všude, to je zatím velká neznámá.
Kde se stala chyba
Druhá věc: současná aféra se od doposud známých a odhalených případů pančovaného alkoholu přece jen liší.
"Paliči", jak se nelegálním výrobcům někdy říká, dělají všechno pro to, aby na sebe neupozornili úřady. Tedy - snaží se vyrábět tak dokonale pančovaný alkohol, který nevzbudí sebemenší pozornost.
Vyrábí z denaturovaného lihu, který "jen" očistí od hořkých příměsí. Ty do tekutiny přimíchává stát ve snaze zamezit daňovým únikům.
V tomto případě ale zabíjel metanol, látka, která je obsažena v přírodních pálenkách, jenže v těchto konkrétních v takovém množství, že zabíjí.
Podívejte se, jak začala v Česku prohibice:
Metanolem si zvyšují procenta alkoholu
Metanol přitom paliči při samotném "čištění" prakticky nepoužívají. Využívají jej k něčemu jinému.
"Je pravda, že se při výrobě přilévá do vyčištěné várky, když potřebujeme zvednout procenta alkoholu. Tady ale zjevně někomu ujela ruka," říká další z aktérů lihového byznysu.
Metanol, který se používá především v chemickém průmyslu jako přísada do nemrznoucích směsí či jako rozpouštědlo, shánějí stejně jako další přísady na černém trhu.
A do třetice: vyšetřování komplikuje fakt, že nejde o jeden a ten samý druh alkoholu, který by lidé koupili či pili vždy ve stejné lokalitě.
V některých případech hospitalizovaní lidé pili rum, jindy vodku a také slivovici. A také byl distribuován na několik míst v republice v různých baleních, úřady zabavily jedovaté šestilitrové barely i půllitrové lahve.
Jeden zdroj, nebo víc?
Převedeno do praxe to podle samotných paličů znamená, že to spíše vypadá na několik různých "výrobních linek" neboli černých palíren. Ovšem patrně s jedním dodavatelem surovin.
To ostatně prohlásil v České televizi náměstek policejního prezidenta Václav Kučera: "Samozřejmě, máme případy v Příbrami i na jižní Moravě, takže nemůžeme vyloučit, že ten metanol byl z více zdrojů. Ale osobně věřím tomu, že to všechno pochází od jednoho zdroje."
Jeho slova později změkčoval policejní prezident Martin Červíček: "Rozhodně nelze mluvit o jediném zdroji. A rozhodně nelze mluvit o tom, že bychom byli v nějaké konečné fázi vyšetřování."
Každopádně buď někomu "ujela ruka", nebo kdosi na černém trhu zaměnil cisternu etanolu s cisternou metanolu.
Mimochodem: Česko metanol samo nevyrábí a jeho dovoz poslední roky stále roste.