Praha - Firma Liglass Trading poskytla minulý rok dar 200 tisíc korun Straně práv občanů (SPO), která je spjata s prezidentem Milošem Zemanem a již mezi lety 2010 a 2013 vedl nynější hradní kancléř Vratislav Mynář. Jak uvádí webová stránka SPO, Mynář stále ve straně působí jako předseda ve Zlínském kraji.
Prezident i kancléř se přitom za firmu přimlouvali v Kyrgyzstánu, kde pak Liglass Trading získala miliardovou zakázku na stavbu vodních elektráren, přestože neměla žádné zkušenosti z oboru. Společnost navíc sídlí v chátrajícím objektu a v posledních letech vykazovala ztrátu a minimální obrat. Smlouva na investici na stavbu přesahovala 12 miliard korun.
Informace o daru jsou zanesené ve výroční zprávě Strany práv občanů. Majitel firmy Liglass Trading Michael Smelík se nejprve odmítl vyjádřit, poté redakci napsal: "Sympatie. Nemají nic společného se spekulacemi, se kterými stále pracujete."
Nynější předseda SPO Jan Veleba byl informací o daru Liglass Trading překvapen. "Nic o tom nevím, budu se muset s informacemi seznámit," řekl pouze. O tom, zdali dar mohl motivovat kancléře k doporučení neznámé firmy pro miliardovou zakázku v Kyrgyzstánu, nechtěl Veleba spekulovat.
Kancléř Mynář odmítá, že by o daru věděl. "Od roku 2013 do financování SPO nevidím. Jsem pouze řadový člen strany," doplnil Mynář. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na otázky Aktuálně.cz neodpověděl s tím, že není mluvčím politické strany, ale prezidenta republiky.
Zemanův poradce a místopředseda strany SPO Martin Nejedlý o daru podle svých slov nevěděl. "V roce 2016? Nemohu to posoudit. Určitě ten dar s doporučením pana kancléře nesouvisí. Rozhodně s tím nic nesouvisí," sdělil stručně Aktuálně.cz Nejedlý.
Podezřelý dar
Podle organizace Transparency International (TI) je dar od firmy Liglass Trading podezřelý. "Z naší strany je tento dar skoro nejdůležitější díl skládačky kvůli tomu, že se pravděpodobně jedná o systém protiplnění," míní analytik TI Milan Eibl.
Podle Eibla je u Strany práv občanů ještě podezřelé, jak SPO zachází s penězi na transparentních účtech. "Příkladem je teď zářijový výdaj dva miliony na PR kampaň. Předtím neutráceli nic. Ty peníze přišly z netransparentní účtu přímo od nich a hned byly přeposlány dal, což je podezřelý znak. Ty peníze mohly sloužit i k něčemu jinému," dodal Eibl.
Smlouvu nakonec kyrgyzská vláda s Liglass Trading vypověděla poté, co nesplnila doložku, že musí vyplatit ruskou společnost RusHydro. Smelíkova firma se ale s výsledkem nesmířila a hrozí Kyrgyzstánu arbitráží.