Nová hnutí, staré tváře. Podívejte se na volební přeběhlíky

Marek Pokorný Marek Pokorný
3. 10. 2014 5:30
Deník Aktuálně.cz prozkoumal kandidátky rekordního počtu stran a hnutí, jež jdou do pražských komunálních voleb. Objevil desítky kandidátů, kteří převlékli dres.
Foto: Jan Langer

Praha - V komunálních volbách v Praze kandiduje rekordní počet stran a hnutí. A také stovky politických přeběhlíků.

Jak zjistil online deník Aktuálně.cz při zkoumání pražských kandidátek, v řadě "nových" hnutí se skrývají staré známé tváře, které se nyní snaží uspět pod jinou značkou. Nejkřiklavější je to u bývalých členů uvadající ODS. A najdou se i kandidáti, kteří za poslední léta vystřídali hned několik partají.

Rekordmankou je v tomto směru zřejmě letošní čtyřka Pirátů na Praze 5 Jitka Matoušková, radní této městské části z éry kontroverzního starosty Milana Jančíka. Od roku 1992 byla zvolena již na kandidátkách ODS, evropských demokratů či zelených. V minulém volebním období pak seděla v Jančíkově radě jako nezávislá.

"Paní Matoušková kandiduje jako nestraník na Praze 5, kam ji voliči již opakovaně zvolili a kde působila v odborných komisích a při podpoře neziskového sektoru. Nejsou nám známy konkrétní věcné záležitosti, které jsou paní Matouškové vytýkány," krčí rameny místopředseda Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Dál tahat za nitky

Podle politologa Pavla Šaradína z Univerzity Palackého v Olomouci většina z přeběhlíků cítí, že v původním týmu by neměli moc šancí na zvolení. A protože chtějí zůstat v politice a tahat dál za nitky moci, museli změnit dres.

Volební speciál 2014
Autor fotografie: Jiří Kropáček

Volební speciál 2014

Vše podstatné k říjnovým komunálním a senátním volbám najdete přehledně na speciální stránce zde >>

"Je to předvídání voličského chování. Vidí, že voliči vloni ve sněmovních volbách chtěli potrestat zavedené strany a dali přednost změně, kterou tehdy symbolizovalo hnutí ANO Andreje Babiše," říká Šaradín.

"Proto ti odstavení hledají nové působiště. Ať už je to tím, že neuspěli při vnitrostranických nominacích, nebo byli přímo vyloučeni," dodává další politolog Tomáš Lebeda.

Oba experti však dodávají, že lidé se jen tak nenechají obelstít. "Jsou kritičtí a pamatují si," pochybuje o valném úspěchu přeběhlíků Pavel Šaradín. Voliči podle něj své hlasy roztříští mezi mnoho nových hnutí, která tak mají jen mizivou šanci překročit pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do zastupitelstva.

Od ODS k vlastním hnutím

Řadu politicky zkušených bardů například přijalo hnutí Pro Prahu s lídrem Zbyňkem Passerem. V Praze 3 vede kandidátku bývalý místostarosta za TOP 09 Tomáš Kalousek (ten dokonce v loňských parlamentních volbách stihl kandidovat i za Zemanovce), na Praze 9 radní za zelené Zdeněk Davídek a v Čakovicích současný starosta Alexandr Lochmann zvolený za Věci veřejné.

Z ODS angažovali "passerovci" jako lídra na Praze 7 současného radního Jiřího Koutského, na magistrátní kandidátce pak figuruje starosta Prahy 19 Pavel Žďárský.

To jiní zprofanovaní vládci pražských radnic – rovněž takřka výhradně z ODS - pak založili vlastní hnutí. Například v nové Konzervativní alianci se spojili bývalí starostové Prahy 1 a 5 Jan Bürgemeister a zmiňovaný Milan Jančík. A jiní současní starostové, jako třeba Dalibor Mlejnský z Prahy 11 či Bohumil Zoufalík z Prahy 10, založili uskupení ve svých městských částech.

ANO, bereme vás

Převlékání dresů se nevyhnulo ani vládní ČSSD. Dosavadní místostarostka Prahy 10 Radmila Kleslová přestoupila do ANO, kde šéfuje celopražské buňce a chce vést Prahu 10. Kleslovou pak následoval kolega z Prahy 5 Petr Lachnit.

ANO lovilo i u dalších stran – na Praze 13 je jejím lídrem dosavadní zastupitelka zelených Marcela Plesníková.

A přestoupila i bývalá poslankyně Věcí veřejných a manželka Víta Bárty Kateřina Klasnová, která je v Praze 1 dvojkou na kandidátce Zelená pro jedničku (společná kandidátka zelených a nezávislých kandidátů).

Hlavu vzhůru a o partaj dál

Jednou z největších líhní přeběhlíků je hnutí Hlavu vzhůru. Nesourodý spolek kolem neúspěšné prezidentské kandidátky Jany Bobošíkové dal za loňskou kampaň do sněmovních voleb desítky milionů, aby nakonec získal pouhých 42 setin procenta a nechal za sebou desetimilionové dluhy.

Tehdejší lídr pražské kandidátky Hlavu vzhůru Bohumil Zoufalík nyní založil vlastní hnutí na Praze 10, trojka Pavel Caldr je zase lídrem hnutí Pro Prahu na Praze 4. Oba přitom byli dlouholetí členové ODS – a nyní na svých městských částech starostují.

V ODS působila i pětka loňské kandidátky Hlavu vzhůru – bývalý magistrátní radní Jiří Janeček, který pro změnu založil Občanskou konzervativní stranu.

Lidé z čelných pozic kandidátky od Jany Bobošíkové skončili i v jiných stranách – například v hnutí Obroda, u jehož vzniku byl bývalý šéfporadce Miloše Zemana Miroslav Šlouf a jehož základ tvoří odpadlíci ze Strany práv občanů (dříve s přívlastkem Zemanovci). Nebo ve straně Domov, která se proslavila tím, že místa na kandidátkách se losovala. Bývalá sedmička od Bobošíkové Naděžda Kratochvílová je zase lídrem strany Restart 2014 na Praze 5.

Chceme restart

Za tímto hnutím stojí dlouholetý člen ODS Luděk Nezmar, který si název evokující nové začátky zaregistroval teprve v červenci.

Celopražským lídrem je Světlana Kubíková, nyní ředitelka Domova seniorů v Mladé Boleslavi. V minulosti již působila na magistrátu – do roku 2007 zastávala post zástupce ředitele a dva roky byla také náměstkyní ministra vnitra pro ekonomiku a provoz.

Rekordní zájem

Zatímco před čtyřmi lety bylo na kandidátkách do komunálních voleb v Praze 8440 jmen, letos jich je takřka o polovinu více – 11 817. Narostl zejména zájem o magistrát – před čtyřmi lety o hlasy bojovalo 23 stran a hnutí s 1074 jmény, letos je 31 kandidátek a na nich 1847 jmen. Z městských částí bude největší bitva o Prahu 5 a 6, ve kterých vzrostl počet zájemců o zastupitelské lavice více než dvojnásobně: v prvním případě z devíti na 19 podaných kandidátek, v druhém ze sedmi na šestnáct. Praha 8 pak hlásí nárůst z devíti na 16 kandidátek.

V roce 2008 také pracovala ve firmě Navatyp (nyní Prominecon), která je spojovaná s pražskými podnikateli Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem. Šéf Restartu 2014 Luděk Nezmar tyto souvislosti slyší nerad.

"Kdyby byla od Hrdličky, tak nedělá ředitelku domova seniorů někde za Prahou," hájí Nezmar jedničku kandidátky Kubíkovou.

Podle Nezmara se vliv bývalého člena ODS Tomáše Hrdličky přeceňuje. Ve skutečnosti prý už za žádnou stranou nestojí. "Chce si udržet zdání vlivu, tak tyto spekulace sám přiživuje," říká Nezmar.

Přitom od jiné kandidátky, fluktuantky Naděždy Kratochvílové na Praze 5, dává ruce pryč.

Kratochvílová se v roce 2010 dostala do tamního zastupitelstva v dresu TOP 09, který ale brzy vyměnila za hnutí UNP (Uzdravme naši politiku). Následně do sněmovních voleb kandidovala za Hlavu vzhůru a teď skončila v Restartu.

"Přivedla ji spolužačka z vysoké školy, já se soustředil na magistrát. Bohužel nemám tým lidí jako ANO, aby lustroval všechny kandidáty," říká ke Kratochvílové Nezmar. Podle svých slov je ale realistický – s úspěchem v komunálních volbách příliš nepočítá. "Mým cílem není magistrát, ale parlamentní volby za tři roky," říká Nezmar, který nyní sám nekandiduje. Nemá trvalé bydliště v Praze.

Navíc stojí před soudem za údajné podvody. Nezmar totiž za sebou nechal několik zkrachovalých firem a jednu z nich, která se starala o zahrady Pražského hradu, podle policie vytuneloval.

V médiích se také v posledních měsících objevilo i jméno Nezmarovy manželky Štěpánky, vysoké úřednice ministerstva obrany, která také stojí před soudem, obžalovaná z útoku na veřejného činitele. Podle obžaloby najížděla autem na policisty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

S odškodněním lidí, kteří se kvůli zpoždění sociálních dávek dostali do problémů, zákon podle Jurečky nepočítá

S odškodněním lidí, kteří se kvůli zpoždění sociálních dávek dostali do problémů a třeba se i zadlužili, zákon podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nepočítá. Připustil přitom, že hlavně v Praze není výjimkou, že průměrná lhůta vyřízení žádostí přesahuje 70 dnů, u některých klientů dokonce i 150 dnů. Postupně se ale lhůty zkracují, i proto vzniklo v Liberci pracoviště, které přetíženým pobočkám s vyřizováním žádostí pomáhá.

"Další pracoviště by mohla vzniknout v Moravskoslezském a Ústeckém kraji," doplnil Karel Trpkoš pověřený řízením Úřadu práce ČR. V Liberci je na vyřizování pražských žádostí, a to nejen těch podaných on-line, vyčleněno 25 lidí, do budoucna by jich mělo být 50 až 60. Od března v Praze například začínají skenovat listinné podklady tak, aby se s nimi dalo pracovat v digitální podobě, což pomáhá práci zjednodušit. Do poloviny roku by podle Trpkoše měly takto pracovat všechny pražské pobočky.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Prezident Pavel se v pondělí přestěhuje z Hrzánského paláce na Pražský hrad

Prezident Petr Pavel se v pondělí přestěhuje z Hrzánského paláce na Pražský hrad, odpoledne by již měl začít využívat svou novou kancelář. Prostory určené pro prezidenta, první dámu a kancléřku již byly zkontrolovány a jsou nyní v pořádku. Výslednou zprávu o kontrole hradní tým teprve dostane. Novinářům to řekla prezidentova mluvčí Markéta Řeháková. Kvůli stěhování se dnes ruší pravidelná tisková konference.

Prezident by se měl podle mluvčí na Hrad přestěhovat během pondělního dne, odpoledne bude prvně z nové kanceláře úřadovat. Spolu s ním se na Hrad přesue i jeho tým.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Policie vyšetřuje likvidaci ekologických škod v Milovicích

Na středočeském krajském úřadě od pondělního ráda zasahují policisté, sbírají dokumenty a data z počítačů. Podle serveru Seznam Zprávy vyšetřují, jak dal kraj vyčistit území bývalého vojenského prostoru v Milovicích na Nymbursku od nebezpečných látek. Mluvčí hejtmanství David Šíma pouze potvrdil, že na úřadě jsou zástupci policie a pracovníci hejtmanství jim poskytují součinnost.

Kriminalisté mají podle serveru podezření, že v prostoru, který by měl být vyčištěn od jedů, zůstalo velké množství nebezpečného azbestu. Hejtmanství zatím k případu bližší informace nesdělilo. "Můžeme potvrdit, že se na úřadě nachází zástupci Policie ČR, kterým je poskytována součinnost. Současně není možné poskytovat jakékoli bližší informace," uvedl Šíma.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Vlaková, autobusová a letecká doprava v Německu se kvůli stávce za vyšší mzdy prakticky zastavila

Vlaková, autobusová a letecká doprava v Německu se kvůli stávce za vyšší mzdy prakticky zastavila. Dotýká se to milionů cestujících, včetně z Česka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy