O přísnějších pravidlech pro kuřáky bude příští týden jednat vláda. Zapálit by si podle něj nemohli lidé v restauracích, barech, kavárnách a na dalších místech, kde se prodává jídlo a pití. Kouřit by se nesmělo ani v kancelářích a všech přilehlých místech - tedy všude tam, kudy musí procházet zaměstnanci.
"Je to směr, kterým jde Evropa," řekl hlavní autor návrhu, dlouholetý odpůrce kouření a tabákové reklamy poslanec KDU-ČSL Josef Janeček. V tažení proti kuřákům ho neodrazuje ani to, že už jednou se svým návrhem neuspěl. "Budu se snažit to navrhovat tak dlouho, až ho parlament schválí," doplnil. Vytrvalost má. V minulosti se až po několika neúspěších povedlo dovést ke schválení výrazné omezení tabákové reklamy.
Zákazy už v lednu
Česko je na špici evropských států s největším počtem šestnáctiletých kuřáků.
Sněmovna sice letos po více než dvou letech dohadů již některá omezení pro kuřáky přijala, schválená verze protikuřáckého zákona se však od současného stavu liší jen málo, podle kritiků ho dokonce zmírňuje. Kouření v restauracích nezakazuje, nezmizí ani automaty na cigarety, na sportovních akcích se dál bude prodávat alkohol.
Kuřáci si oproti dnešku akorát nebudou moci zapálit na nástupištích při čekání na tramvaj a autobus či si koupit krabičku s méně než 20 cigaretami. Zákaz kouření bude platit i ve školách, v kinech a divadlech, sportovních halách, v budovách státních úřadů. Na většině těchto míst ale platí zákaz již dnes. Za porušení paragrafů hrozí pokuta. Nová pravidla začnou platit v lednu.
Janeček připouští, že k přísnějšímu omezení kuřáků nemusí být vůle. "Tabáková lobby zřejmě zvítězí. Jak velký je jejich vliv, je jasně vidět na tom, jaké problémy při schvalování měla vládní verze zákona," míní.
Hostinští: přijdeme o zákazníky
Otázkou také je, zda dolní komora v tomto volebním období ještě stihne nový návrh posoudit. Janeček a jeho kolegové sice navrhli jeho zrychlené projednávání, ODS to však zřejmě jako u předchozích takových pokusů zablokuje. A zákaz kouření v restauracích patří k tématům, která sněmovnu pravidelně zaměstnávají řadu měsíců a vyvolávají spory. ODS od počátku tvrdí, že zákazy nejsou správný směr a jejich vliv na omezení kouření je sporný.
Proti zákonu pak brojí hlavně hostinští, kteří se bojí, že ztratí zákazníky. Strach přitom nemusí být na místě. Lidovci uvedli, že země, kde je kouření v restauracích zakázáno, mají opačné zkušenosti a tržby hospodským naopak vzrostly.
Z tažení proti tabáku je celosvětový trend. První, kdo zakázal kouřit na veřejných místech, bylo vloni v březnu Irsko. Podobný zákon platí od ledna v Itálii.