Lahve piva, prosím, schovejte do tašek, vyzval lidovce moderátor dne.
Spolu s delegáty se z pražského Chodova loučíme i my, vážení čtenáři.
Cítím se být ženou, řekl Bělobrádek:
Posledním bodem sobotního programu sjezdu je volba předsedy celostátní volební komise a předsedy rozhodčího sboru. V neděli budou lidovci řešit evropskou problematiku a plány na další dva roky.
Pořadí ve volbě do předsednictva KDU-ČSL: Jiří Mihola dostal 220 hlasů, Ondřej Benešík 211, Daniel Herman získal 202, Jan Bartošek 188 a pro Zuzanu Roithovou hlasovalo pouze 152 delegátů.
Místopředsedy strany se stali Jiří Mihola, Ondřej Benešík, Jan Bartošek a Daniel Herman.
Zuzana Roithová neobhájila mandát místopředsedkyně.
KDU-ČSL je podle neúspěšného kandidáta na předsedu Jiřího Čunka příliš politicky korektní strana. Má prý málo nepřátel, protože nikoho neohrožuje.
Sčítají se hlasy pro volbu čtyř řadových místopředsedů, tentokrát měli členové delší časový limit než v předchozích volbách. Každý delegát mohl udělit 1 až 4 kroužky pro jednotlivé kandidáty.
Délku svého projevu si dozajista uvědomoval i sám Jiří Čunek:
Zdá se, že se lidovci pokusili rehabilitovat pověst koblihy jako tradiční české pochoutky:
Dlouhý kandidátský projev Jiřího Čunka měl svou odezvu nejen na sociálních sítích:
Vítězný moment sjezdu @kducsl v kategorii "humor": K projevu Jiřího Čunka se přihlásil Islámský stát.
— Petr Honzejk (@PetrHonzejk) May 27, 2017
Volby místopředsedů končí, komise začíná sčítat hlasy. O čtyři místa v předsednictvu usiluje pět lidovců.
O post místopředsedy se uchází poslanci Jan Bartošek a Ondřej Benešík, ministr kultury Daniel Herman, místopředsedkyně Zuzana Roithová a předseda poslaneckého klubu Jiří Mihola.
"Buďme hrdí na to, že jsme tradiční stranou, která má alespoň program a neběží za jedním člověkem," vymezil se vůči hnutí ANO další kandidát na místopředsedu, Jiří Benešík.
Ministr kultury Daniel Herman nechce kandidovat proti někomu, ale pro něco. "Jsem člověkem spolupráce a konsenzu, ale dokáži se také porvat - ať jsou to komunisté nebo třeba i prezident republiky," uvedl. "Chci se zasloužit o růst KDU-ČSL tak, jak se nám to daří v Praze," řekl ministr s tím, že je třeba, aby lidovci dobyli hlavní město.
Jiří Mihola obhajuje křeslo místopředsedy. "Musíme mít jasno, kde jsme doma, v jaké kultuře jsme doma. To není o netoleranci, jsem velmi tolerantní, ale velmi mi záleží na tom, aby bylo jasné, že Evropa je založená na antických, židovských a především křesťanských základech," řekl ve svém projevu.
"Věřím v rodinu, v to že slušnost se vyplácí, za práci má být odměna a také věřím v boží mlýny - někdy pracují pomalu, ale o to serioznější je to firma," řekl jeden z kandidátů na místopředsedu Jan Bartošek. "Věřte, že se za vás budu bít," ukončil svůj projev.
Vyhlášení výsledků volby prvního místopředsedy:
Gratulace navzdory kritice:
Blahopřeji Pavlovi Bělobrádkovi k přesvědčivému zvolení předsedou KDU-ČSL a přeji mnoho úspěchů.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) May 27, 2017
Prvním místopředsedou se stal Marian Jurečka se ziskem 65 % hlasů.
Na volbu místopředsedy dostali delegáti sedm minut.
"Hlásím se ke státnickému odkazu Josefa Luxe," pokračoval Mihola. "Buďme silou pro budoucnost, silou, kterou má smysl volit," zakončil svůj projev.
Podle druhého kandidáta Jiřího Miholy je školství jedno z klíčových priorit KDU-ČSL. "Školství potřebuje doping," řekl a dodal, že strana bude silná tehdy, když bude nabízet silní osobnosti i program. "Jasné ne budeme říkat extrémistům, ale také autoritářským tendencím v politice," uvedl Mihola.
Marian Jurečka: "Věřím tomu, že KDU-ČSL může vyhrát volby a mít premiéra." Lidovce přirovnal k autu. "Nenabízíme facelift, nabízíme úplně novou generaci," řekl v projevu kandidát na prvního místopředsedu.
Video z volby předsedy:
Nyní je na řadě volba prvního místopředsedy. S projevy se chystá Marian Jurečka a Jiří Mihola, předseda lidoveckého poslaneckého klubu.
"Děkuji, bratři a sestry. Můžu vám slíbit, co je v mých silách a schopnostech - někdy i víc - aby KDU-ČSL byla co nejúspěšnější," poděkoval za hlasy staronový předseda. Poděkoval za protikandidaturu i Čunkovi, protože volba podle něj nebyla tak nudná jako v minulosti.
Jiří Čunek získal 43 hlasů.
84 % (227 hlasů) získal Pavel Bělobrádek a obhájil tak post předsedy strany. Odevzdáno bylo 276 hlasovacích lístků, šest z nich bylo neplatných.
Volba předsedy odstartovala. Delegáti mají deset minut na to, aby odevzdali své lístky.
Hejtmanův projev je dnes bezkonkurenčně nejdelší. Předseda pražských lidovců Jan Wolf mu proto přinesl sklenici vody. "Děkuju. Od tebe bych to nečekal," řekl mu žertem Čunek, ale po výbuchu smíchu dalších členů strany rychle dodal: "Ne, čekal."
"Měli bychom jasně trvat na znovuzavedení povinné vojenské služby. Na vojně mají všichni stejná práva i povinnosti, které musí plnit," dodává Čunek. Je přesvědčen, že to povede k většímu vlastenectví.
"Dochází k situaci, kde žít v řádném manželství muže a ženy přestává být výhodné," řekl Čunek. Zopakoval, že je potřeba, aby bezdětní a "singles" přispívali vyššími daněmi právě pro podporu tradičních rodin.
Nabídka čtiva na sjezdu je rozmanitá:
Čunek: "Každý člověk potřebuje víru, naději a lásku. My máme co říct, a měli bychom to říkat. Co je dnes největším problémem našeho státu a obecně Evropy? Vymíráme," začal s přirovnáním k Babylonu. "Jsme Evropa egoistů zahleděných sami do sebe a tím pádem zabedněných," kritizuje současné poměry.
"Máme na sobě nějaké stigma. Moc si z toho nedělejme, protože to tak není, ale svým chováním dokažme, že takoví opravdu nejsme," vyzval své spolustraníky Čunek.
"My jsme si sem pozvali člověka, který nás zná, a on si tady udělal svůj předvolební šťouch," zlobil se Čunek na Miroslava Kalouska. I Bělobrádek se ve své řeči vymezil proti šéfovi TOP 09 a jeho kritice lidovců. Vadila mu především poznámka o tom, že KDU- ČSL je flexibilní. "Spojit senátora zelených s bývalým lidovcem také vyžaduje určitou flexibilitu," řekl Bělobrádek. Narážel tím na bývalého předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga.
Slova se ujal Jiří Čunek. "Ani jeden z nás nemá tu sílu rozdělit stranu," prohlásil o sobě a svém protikandidátovi hned v úvodu své řeči.
Ve svém krátkém proslovu se Bělobrádek soustředil na důraz na vzdělávání a výrobu. Za jistý vzor uvedl Singapur, který navzdory svému malému počtu obyvatel patří mezi asijské ekonomické tygry. Hovořil o podpoře rodiny, solidaritě, potřebě udělat pořádek v zákonech. "Naše prosperita je odvislá od vzdělání," upozornil Bělobrádek. "Tato výzva je motivací proto, abychom pracovali pro budoucnost České republiky, protože my lidovci a starostové jsme síla budoucnosti," řekl.
Čeká nás jedna z nejdůležitějších částí programu, projevy kandidátů na post předsedy strany. Začíná stávající šéf strany, Pavel Bělobrádek.
Sjezd KDU-ČSL.
Petr Gazdík (STAN) si s Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL) podal na spolupráci ruku.
O post předsedy se na poslední chvíli přihlásil i Jiří Čunek.
"Byl jsem přesvědčen, že sjezd schválí koaliční smlouvu. Bylo jen otázkou, jak velký ten mandát bude. Je velmi výrazný a myslím, že nikoho nemůžeme nechat na pochybách, že chceme vyhrát," řekl po skončení hlasování Pavel Bělobrádek.
Lidovci pustili krátký předvolební spot. Následoval dlouhý aplaus. "Věřím, že společně dokážeme víc a že společně dokážeme zvítězit," řekl na pódiu Bělobrádek.
"Děkuji za odvážné rozhodnutí a slibuji, že podaná ruka starosty bude vždycky platit," dodal Gazdík.
Je hotovo. Lidovci podpořili poměrně riskantní krok a rozhodli se pro koalici s s hnutím Starostové. Nebudou to mít lehké, pro vstup do poslanecké sněmovny musí v podzimních volbách získat alespoň 10 procent hlasů voličů.
"Pro koalici se Starosty hlasovalo 81,72 procent delegátů," řekl Navrátil.
Delegáti Kalouska chválili a chtěli se s ním fotit.
Za projev jsem dostal žlutou růži🌹Mile mě překvapilo,kolik delegátů souhlasilo a chtělo se mnou fotku. https://t.co/tWBq9Ibzrz
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) May 27, 2017
Mluví ministr zemědělství Marian Jurečka, vypočítává, co všechno se mu podařilo, například čerpání evropských dotací.
Herman mluví také o tom, ze ne všechno je v životě o penězích. "Je třeba připomínat hrdiny boje za svobodu," říká.
Začali mluvit ministři za KDU, zatímco se počítají hlasy delegátů ohledně koalice. Ministr kultury Daniel Herman si pochvaluje, ze na kulturu jde podstatně více peněz než dříve.
Petr Pithart a Pavel Bělobrádek.
Hlasování se připravuje. Za chvíli budeme znát výsledek.
Navrátil se snaží lidovcům vysvětlil poměrně spožitá pravidla hlasování. "Pokud jste pro zakroužkujete ano a přeškrtnete ne. V opačném případě obráceně," uvedl. Bude zajímavé sledovat, kolik hlasů bude neplatných.
Pavel Bělobrádek řekl, že předsednictvo strany jednomyslně doporučuje koalici schválit.
Jiří Navrátil navrhl, aby lidovci o koalici se Starosty hlasovali tajně.
Poslanec Ludvík Hovorka: "STAN by měl v být na naši kandidátce, lidé nás budou volit i takto, když nebudeme v koalici. Jsme schopni přinést dobry volební výsledek"
Přestože má Miroslav Kalousek v KDU-ČSL ještě nějaké odpůrce, našlo se dost těch, kdo na něj vzpomíná v dobrém. A tak se s ním na památku fotili.
Lidovci v kuloárech spekulují o tom, že tajná volba muže přinést překvapení. Delegáti v ní nemusí koalici se Starosty potvrdit. Poměřují totiž riziko desetiprocentní hranice nutné pro vstup do parlamentu s tím, že Starostové mají v průzkumech kolem dvou procent.
Místopředseda Marian Jurečka háji vznik koalice, podle nej průzkum, který si strana zadala, říká, ze koalici zvažuje volit až 22 procent voličů
Mareš navrhuje, aby ze smlouvy se STAN vypadl zákaz kroužkovani kandidátu v parlamentních volbách.
Místopředseda KDU-ČSL v Praze Pavel Mareš: "STAN nic neriskuje, ale pro nás by to mohla byt druhá těžká mrtvice za poslední léta v případě volební prohry."
Michaela Šojdrová, europoslankyně obhajuje spojení se STAN: "Věřím, ze společná koalice nepoškodí křesťanské demokraty."
"Naše strana je na vzestupu a proto nemá důvod se spojovat se STAN," prohlásil Švehla
Delegát Petr Švehla navrhuje usnesení, v tom delegáti nesouhlasí se vznikem koalice. Švehla navrhuje, aby zástupci STAN byli na kandidátce KDU-ČSL
Senátorka Šárka Jelínková: "Vznik koalice by znásobila naši sílu při prosazení našeho programu."
"Díky naši koalici budou mít lidé alternativu k neustálému štvaní jednoho proti druhému na politické scéně," prohlásil Bělobrádek.
"Česká republika potřebuje ukázat, že tu je síla, jedíná síla, kterou má smysl volit, která dokáže, aby se věci něměnily k horšímu," hájil koalici se starosty Bělobrádek.
Podle Pitharta nyní leží na KDU-ČSL vlká odpovědnost za demokracii a vývoj v Evropě. "Čeká nás velká odpovědnost, přijmeme ji klidně. Všechny malichernosti musí jít dnes stranou," řekl Pithart.
Bělobrádek při projevu.
Klíčová byla Pithartova slova o základních křesťanských hodnotách. "Solidarity je dnes třeba ve vztahu k našim důchodcům a lidem na okraji, kteří si to nezavinili. Ale podle stejného měříka také k Řekům a Italům, kteří za polouhu svých zemí na pobřeží středozemního moře rovněž nemohou."
"Solidarita je to, co udržuje lidská společenství pokromadě. Takové postoje dnes působí proti rozkladným silám, proti špatně regulovanému trhu a odtředivým silám globalizace puštěné ze řetězu," uvedl Pithart.
Pithart pochválil Bělobrádka a přirovnal ho k legendárnímu šéfoli lidovců. "Úsporným stylem a přitom tahem na branku připomíná mi Josefa Luxe," řekl.
"V české politice je odvaha málo známé slovo," řekl Petr Pithart.
S poukazem na hnutí ANO a jeho předsedu Andreje Babiše Bělobrádek řekl, že se ukázalo, že lidé kritizující systém se na jeho tvorbě v minulosti sami podíleli a mají své vlastní skandály. Změnu k lepšímu podle něj může přinést KDU-ČSL, protože její představitelé se vzhledem ke svému věku nepodíleli na událostech 90. let.
Gazdík obhajuje společnou koalici a předkládá argumenty, proč by lidovci měli dohodu podpořit. "Společnost, kde se kde se nectí ústava a zvyklosti jsou označovány za idiotské, takovoou společnost nechceme," řekl. "Naši senátoři se mohou se stát zásadní pojistkou a oporou demokracie v této zemi," dodal. Největšíhpo potlesku se dočlak ve chvili, kdy řekl: "Česká republika může mít premiéra Pavla Bělobrádka."
Předseda Starostů Petr Gazdík vyzvihl vedení lidovců. "Musím poděkovat vašemu vedení strany - Pavle a Mariane. Protože jednání s vámi je něco jiného, my nepotřebujem smlouvy, nám stačí podaná ruka a dané slovo. Taková politka má smysl."
Hovoří předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Nejprve poděkoval za pozvání a o chvíli později vytkl lidovcům, že podpořili zákony, které omezují občanské svobody.
"Držme si palce na obou stranách řeky Moravy," vzkázal lidovcům předseda slovenských křesťanských demokratů Aloiz Hlina.
"Zdař Bůh," zakončil Bělobrádek svůj projev.
Podle Bělobrádka je Evrospká unie zárukou politických i ekonomických hodnot.
Bělobrádek zdůraznil důležitost modernizace a digitalizace.
"Chcete se mít jako v Bavorsku? volte jako v Bavorsku!" ocenili Bělobrádka potleskem Bělobrádkovi spolustraníci.
"Máme stabilní podopru," pochvaluje si Bělobrádek.
Bělobrádek zdůraznil, že je nutné, aby byla zachovaná standratní parlamentní deomkracie. Pavel Bělobrádek upozornil na to, že je dlležité, aby Česko zůstalo normální parlamentní demorkacií. "Lidé chtějí změnu už dlouho, jen někdy nemají moc na výběr."
Pavel Bělobrádek začal s přednesem zprávy.
Na prvního místopředsedu kandidují Marian Jurečka a Jiří Mihola.
Za chvíli přednese svůj projev předseda lidovců Pavel Bělobrádek, který je jediný kandidát na předsedu strany.
Mezi hosty je také předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík nebo bývalý předseda Senátu, bývalý předseda vlády a někdejší senátor za KDU Petr Pithart, který sklidil aplaus.
Šéf frakce Evropské lidové strany (EPP) v Evropském parlamentu Manfred Weber popřál na úvod sjezdu KDU-ČSL lidovcům úspěch. Podle něj je potřebný pro zachování stability a demokracie v Česku, protože stát není možné řídit jako firmu. Narážel tak na vyjádření předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.
"Nelze řídit zemi jako firmu. Země je založena na demokracii, na hodnotách, na zapojení lidí, na diskuzi. A nemůže tady být velký šéf, který rozhoduje jako ve firmě, tak demokracie nefunguje. A proto spoléháme na úspěch KDU-ČSL, že zachová v Česku přístup založený na hodnotách," uvedl Weber.
Před chvílí dozněl Svatováclavský chorál a za chvíli by měl vystoupit současný předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
Na sjezd lidovců přijede i bývalý člen Miroslav Kalousek, který je současným předsedou TOP 09.
Sjezd lidovců právě začal.
Šéf Starostů a nezávislých nepochybuje tom, že by koalice Starostů a lidovců deset procent překročila.
Sjezd se koná v Top Hotelu na pražském Chodově.
Nově vytvořenou koalici KDU-ČSL se Starosty a nezávislými povede v Praze do voleb předseda STAN a místopředseda sněmovny Petr Gazdík.