reklama
 
 

Kandidátku lidovců a STAN v Praze povede Gazdík. Trocha selského rozumu z Moravy nemůže škodit, říká

24. 5. 2017 10:12
Nově vytvořená koalice KDU-ČSL se Starosty a nezávislými ve středu dopoledne představila kandidáty, s kterými chce uspět v Praze v podzimních volbách do sněmovny. Po mnoha debatách se koalice nakonec dohodla, že jedničkou bude předseda STAN a místopředseda sněmovny Petr Gazdík, jehož doménou dosud byla východní Morava. Druhé místo patří ministrovi kultury Danielu Hermanovi, s kterým původně lidovci počítali jako s lídrem.

Praha - Doménou předsedy Starostů a nezávislých Petra Gazdíka byla vždy Morava. Tam bydlí, tam několikrát uspěl u voličů a tam je také radním Zlínského kraje pro školství. Teď poprvé se pokusí uspět ve zcela jiném prostředí, a to v hlavním městě, kde povede kandidátku nově vytvořené koalice KDU-ČSL a STAN.

"V okamžiku, kdy primátorkou Prahy je Slovenka a kdy předchozí primátor Prahy Tomáš Hudeček byl Hanák jak poleno, tak proč bych nemohl být já lídrem pro Prahu," sdělil Aktuálně.cz Gazdík, který se podle svých slov nebojí reakce Pražanů na svou kandidaturu.

"Nechám to na voličích. Myslím si ale, že přenést do Prahy trochu selského rozumu z Moravy nemůže škodit," říká a za největší nedostatek metropole považuje neexistující vizi rozvoje.

"Chtěl bych, aby Praha měla vizi, jako ji má kdejaká víska na Moravě, které nechybí program rozvoje venkova na příštích deset až dvacet let. Praha jako obrovské město takovou vizi nemá. Praha podpoří něco tam, něco jinde, ale potom leží na účtě 38 miliard a neví se, co s nimi. Byl bych strašně rád, aby naše hlavní město vizi mělo," podotkl Gazdík, který je zároveň i místopředsedou Poslanecké sněmovny.

U primátorky mi chybí mnohem větší aktivita

Gazdík se často označuje za velkého patriota své rodné Suché Lozi, obce, kde začínal svou politickou kariéru jako starosta v roce 2002, když předtím učil na základní škole v nedalekém Bánově. O své obci často mluví a dává ji za příklad. "Strašně bych si přál, aby se Praha rozvíjela stejně jako se rozvíjí obec Suchá Loz. Zvu všechny Pražany, aby se přišli podívat, jak se rozvíjí," prohlašuje poněkud neskromně.

Jeho "poměřování" s Prahou není novinkou, už v roce 2008 vyzval tehdejšího primátora Prahy Pavla Béma, aby si s ním prohodil post starosty a primátora. Gazdík poté skutečně několik dnů "šéfoval" Praze a Bém Suché Lozi. K nynější primátorce Adrianě Krnáčové je čerstvý lídr kritický. "Mně chybí u paní primátorky mnohem větší aktivita a výsledky práce," řekl.

Za Gazdíkem jsou na kandidátce dva zástupci lidovců, dvojkou je ministr kultury Daniel Herman, kterého původně chtěla pražská KDU-ČSL jako jedničku. Nakonec ale musela ustoupit, protože v rámci koaliční smlouvy se Starosty a nezávislými dostal přednost Gazdík. Trojkou kandidátky je lidovecký starosta Prahy 7 Jan Čižinský, který mimochodem v minulosti učil stejně jako Gazdík. 

"Jsem rád, že tady stavíme silnou kandidátku pro nesocialistickou perspektivu, pro naši prozápadní orientaci, protože to jsou pilíře našeho polistopadového vývoje, ke kterému se hlásíme," prohlásil při představování kandidátky Herman.

autoři: Radek Bartoníček, Kateřina Frouzová | 24. 5. 2017 10:12

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama