Kandidátku lidovců a STAN v Praze povede Gazdík. Trocha selského rozumu z Moravy nemůže škodit, říká

Radek Bartoníček Kateřina Frouzová Radek Bartoníček, Kateřina Frouzová
24. 5. 2017 10:12
Nově vytvořená koalice KDU-ČSL se Starosty a nezávislými ve středu dopoledne představila kandidáty, s kterými chce uspět v Praze v podzimních volbách do sněmovny. Po mnoha debatách se koalice nakonec dohodla, že jedničkou bude předseda STAN a místopředseda sněmovny Petr Gazdík, jehož doménou dosud byla východní Morava. Druhé místo patří ministrovi kultury Danielu Hermanovi, s kterým původně lidovci počítali jako s lídrem.
Jednička pražské kandidátky Petr Gazdík
Jednička pražské kandidátky Petr Gazdík | Foto: ČTK

Praha - Doménou předsedy Starostů a nezávislých Petra Gazdíka byla vždy Morava. Tam bydlí, tam několikrát uspěl u voličů a tam je také radním Zlínského kraje pro školství. Teď poprvé se pokusí uspět ve zcela jiném prostředí, a to v hlavním městě, kde povede kandidátku nově vytvořené koalice KDU-ČSL a STAN.

"V okamžiku, kdy primátorkou Prahy je Slovenka a kdy předchozí primátor Prahy Tomáš Hudeček byl Hanák jak poleno, tak proč bych nemohl být já lídrem pro Prahu," sdělil Aktuálně.cz Gazdík, který se podle svých slov nebojí reakce Pražanů na svou kandidaturu.

"Nechám to na voličích. Myslím si ale, že přenést do Prahy trochu selského rozumu z Moravy nemůže škodit," říká a za největší nedostatek metropole považuje neexistující vizi rozvoje.

"Chtěl bych, aby Praha měla vizi, jako ji má kdejaká víska na Moravě, které nechybí program rozvoje venkova na příštích deset až dvacet let. Praha jako obrovské město takovou vizi nemá. Praha podpoří něco tam, něco jinde, ale potom leží na účtě 38 miliard a neví se, co s nimi. Byl bych strašně rád, aby naše hlavní město vizi mělo," podotkl Gazdík, který je zároveň i místopředsedou Poslanecké sněmovny.

U primátorky mi chybí mnohem větší aktivita

Gazdík se často označuje za velkého patriota své rodné Suché Lozi, obce, kde začínal svou politickou kariéru jako starosta v roce 2002, když předtím učil na základní škole v nedalekém Bánově. O své obci často mluví a dává ji za příklad. "Strašně bych si přál, aby se Praha rozvíjela stejně jako se rozvíjí obec Suchá Loz. Zvu všechny Pražany, aby se přišli podívat, jak se rozvíjí," prohlašuje poněkud neskromně.

Jeho "poměřování" s Prahou není novinkou, už v roce 2008 vyzval tehdejšího primátora Prahy Pavla Béma, aby si s ním prohodil post starosty a primátora. Gazdík poté skutečně několik dnů "šéfoval" Praze a Bém Suché Lozi. K nynější primátorce Adrianě Krnáčové je čerstvý lídr kritický. "Mně chybí u paní primátorky mnohem větší aktivita a výsledky práce," řekl.

Za Gazdíkem jsou na kandidátce dva zástupci lidovců, dvojkou je ministr kultury Daniel Herman, kterého původně chtěla pražská KDU-ČSL jako jedničku. Nakonec ale musela ustoupit, protože v rámci koaliční smlouvy se Starosty a nezávislými dostal přednost Gazdík. Trojkou kandidátky je lidovecký starosta Prahy 7 Jan Čižinský, který mimochodem v minulosti učil stejně jako Gazdík. 

"Jsem rád, že tady stavíme silnou kandidátku pro nesocialistickou perspektivu, pro naši prozápadní orientaci, protože to jsou pilíře našeho polistopadového vývoje, ke kterému se hlásíme," prohlásil při představování kandidátky Herman.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 1 hodinou

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy