Praha - Když se senátní kandidáti KDU-ČSL v úterý dopoledne sešli na tiskové konferenci, sotva se vměstnali ke stolu. "Pro nás tady není vůbec místo," stěžoval si s úsměvem současný senátor Petr Šilar, který klub vede.
Lidovci společně s nezávislými mají druhý nejsilnější klub po ČSSD, a do voleb se snaží jít v co největší síle, o čemž svědčí i kandidatura samotného předsedy Pavla Bělobrádka - ten kandiduje na svém rodném Náchodsku. "Můj rod tady žije několik staletí, já jsem tady krajským zastupitelem," avizuje Bělobrádek. Podle něj chtějí lidovci pracovat především na tom, aby byl Senát skutečnou pojistkou demokracie.
"Senát po více než dvaceti letech může hrát poprvé zcela zásadní pojistku ústavnosti a demokracie," prohlásil šéf lidovců s tím, že jako heslo si vybrali "Senát nedáme". Komu ho nedají? "Myslíme tím ty, kteří chtějí destruovat demokracii, nechtějí diskutovat, považují parlament za žvanírnu. Lidi, kteří mají tendenci si počínat silově a brát Českou republiku jako dobyté území. Chtějí naši zemi nepřátelsky převzít nebo ji už převzali," prohlásil Bělobrádek, který dosáhl jednoho vítězství už před volbami.
Dohodl se totiž se Starosty a nezávislými a TOP 09 na tom, že ani jedna strana proti němu nepostaví kandidáta. "Jsem jim za to vděčný, při minulých volbách v tomto obvodu jsme byli roztříštěni a do druhého kola postoupili kandidáti KSČM a ČSSD," vysvětluje Bělobrádek.
Naopak lidovci vyslovili silnou podporu dvěma prezidentským kandidátům, a to Jiřímu Drahošovi a Pavlu Fischerovi. Ten v úterý dopoledne kritizoval prezidenta Miloše Zemana mimo jiné za to, že nejede na Valné shromáždění OSN s odůvodněním, že podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka už všechno řekl.
"Naše země nemá v současnosti plnohodnotného ministra zahraničí, a prezident republiky místo toho, aby odjel do New Yorku a obhajoval tam Marshallův plán pro Afriku, který je tak potřeba, tak nám jeho mluvčí říká, že všechno důležité už bylo řečeno. Nebylo," kritizoval zahraniční politiku země Fischer, který má ve volbách jako nezávislý podporu KDU-ČSL, ODS, TOP 09 a STAN.
Tady jsem zachytil exministra Daniela Hermana, který vysvětluje, proč v jeho domovské Praze 4 nekandiduje on, ale Jiří Drahoš. Plus popisuje jednu zajímavou událost ze života své rodiny. Jde o sestřih z dnešní prezentace kandidátu KDU-ČSL do Senátu... Více na @Aktualnecz pic.twitter.com/gbSJXgyery
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) August 28, 2018
Za lidovce kandiduje i exministr Herman a hejtman Čunek
Mezi senátními kandidáty KDU-ČSL je i exministr kultury Daniel Herman, který měl původně kandidovat v Praze 4, kde bydlí. "Protože ale tady kandiduje Jiří Drahoš, rozhodl jsem se kandidovat jinde," vysvětlil Herman. Nakonec přijal nabídku lidovců z Chrudimska, kde bude jeho soupeřkou například Lucie Orgoníková, dřívější blízká spolupracovnice premiéra a předsedy ČSSD Stanislava Grosse.
Mimochodem, senátorem byl v tomto obvodu do roku 2012 bývalý šéf Senátu a člen KDU-ČSL Petr Pithart. "Jsem vděčný členům KDU-ČSL v regionu, že mi nabídli kandidaturu. Pevně věřím tomu, že pravda a láska jednou musí zvítězit nad lží a nenávistí," uvedl Herman.
Mezi kandidáty se v úterý dopoledne objevil také Jiří Čunek, který má dlouhodobě velmi silnou pozici ve Zlínském kraji. Je tady hejtmanem a post senátora drží od října 2006. Nyní by chtěl získat mandát na dalších šest let.
"Žádnou speciální kampaň nechystám. Dokonce si myslím, že by bylo hloupé říkat lidem, kdo jsem, protože pokud to nevědí, tak moje dosavadní práce byla špatná," sdělil Čunek, který kandiduje také do zastupitelstva Vsetína - je ale až na 21. místě.