Lidé protestovali neplatnými lístky, pomohla i fáma

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
15. 10. 2012 14:10
Za 167 000 neplatných volebních lístků může i fáma, že to omezí přísun peněz stranám
Foto: Ondře j Besperát

Praha - Přes 120 tisíc voličů odevzdalo při volbách do krajských zastupitelstev neplatný hlas, do senátních voleb pak to bylo  přes 47 000 hlasů.

Z necelých sedmatřiceti procent lidí, kteří k volebním urnám dorazili, tak 4,34 procenta nezvolila do krajských zastupitelstev nikoho. U prvního kola voleb do Senátu takových hlasů bylo dokonce 9 procent, konkrétně 47 242 hlasovacích lístků.

K takovým výsledkům letošních voleb se hrdě hlásí Hnutí za přímou demokracii, které prudký nárůst neplatných lístků považuje za hromadný protest proti stavu politiky v zemi. A ostatně k takové formě protestu i před volbami vyzývalo.

"Většina voličů vyjádřila svůj zásadní nesouhlas s neoliberální politikou současné vlády, založenou na sobectví, chamtivosti a bezohlednosti, stejně jako na rozsáhlém rozkrádání našeho státu," uvedlo sdružení.

Jeho zástupci před volbami vyzvali lidi, aby volili nezávislé kandidáty prosazující nástroje přímé demokracie. Voličům, kteří by takové uchazeče o posty v krajských samosprávách nenašli, sdružení vzkázalo, ať do uren vhodí přetržený lístek či prázdnou obálku.

Jak uvedl mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar, jednotlivé sčítací komise nevedou žádnou statistiku o tom, kolik lidí odevzdalo poškozené lístky či prázdné obálky. Zda šlo o protest či pouhé chyby voličů, je tedy těžké prokázat. Nutno však říct, že v krajských volbách před čtyřmi lety odevzdali voliči neplatných hlasů o 2,1 procenta méně.

Pomstili se protestující voliči stranickým pokladnám? Ne, byla to fáma

Stejně jako před parlamentními volbami 2010 se začaly e-mailem šířit návody, jak odevzdáním neplatných hlasů voliči připraví strany o finanční příspěvky na volební náklady.

Za každý hlas obdrží strana peníze, pouze za neplatné hlasy nedostane nic, píše se ve výzvě. V krajských volbách se však příspěvky na úhradu volebních nákladů neudělují. "Příspěvek je v krajských volbách pouze za mandát," vysvětlil Vladimír Řepka z ministerstva vnitra.

Odevzdání neplatného hlasu má podle Jana Cieslara stejný efekt, jako kdyby člověk k volbám vůbec nepřišel. Jediné číslo, které takový čin ovlivní, je volební účast. "K neplatnému hlasu se nepřihlíží," řekl mluvčí.

Fámy jsou věčné. Stejná výzva se šířila už před parlamentními volbami a patřila tehdy mezi vůbec nejrozšířenější hoaxy, tedy poplašné, nebezpečné a zbytečné řetězové zprávy, jak uvádí server hoax.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy