Máte právo znát stav prezidenta, zprávy Hradu jsou výsměch, říkají právní experti

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
18. 10. 2021 19:46
Nepotřebujeme znát diagnózu prezidenta nebo jaké bere léky. Ale máme nárok vědět, zda vnímá dění kolem sebe a zda je schopen svou funkci vykonávat, říká David Černý z Ústavu státu a práva Akademie věd. Jeho kolega Tomáš Doležal pak kritizuje komunikaci Hradu. "Informace jsou naprosto nedostatečné a spíše je to pohrdání veřejností," míní. Co dalšího říkají k informování o stavu Miloše Zemana?

Zavazuje lékařské tajemství lékaře bezpodmínečně k mlčenlivosti?

Tomáš Doležal:

Lékařské tajemství je k lékařům poměrně bezvýhradné, musela by být dána zákonem stanovená výjimka. Nyní jsou lékaři skutečně vázáni povinnou mlčenlivostí. Je ale otázka, do jaké míry by měly informovat další instituce. Když se tyto informace dostávají k blízkým příbuzným nebo kanceláři prezidenta, tak ta situace je pak jiná. Ochrana informací už podléhá nějakému vážení zájmů a nedá se hovořit o lékařském tajemství a jeho striktnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Německá policie našla v domě u Berlína pět mrtvých, zřejmě byli zavražděni

V obytném domě ve městě Königs Wusterhausen jižně od Berlína našla německá policie pět mrtvých. Podle informací agentury DPA se předpokládá, že byli zavražděni.

"Vycházíme z toho, že jde o zločin zabití," řekl policejní mluvčí Lutz Miersch.

Server rozhlasové a televizní stanice RBB uvedl, že se dům nachází ve čtvrti Senzig. Policii na místo kolem poledne přivedl telefonát člověka, kterému se zdálo divné, že obyvatele domu nevidí.

Příslušná ulice ve zhruba 33tisícovém braniborském městě zůstává uzavřena, policisté na místě nadále zajišťují stopy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy